Kazakistan, savaştan kaçan Ruslara karşı tedbir alacak

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, Rus vatandaşlarının ülkeye gelmesiyle ilgili durumu yakından takip ettiklerini ve ciddi riskler oluştuğu takdirde uluslararası ve ulusal mevzuat çerçevesinde gerekli tedbirlerin alınacağını duyurdu.

Kazakistan, savaştan kaçan Ruslara karşı tedbir alacak
Kazakistan, savaştan kaçan Ruslara karşı tedbir alacak
GİRİŞ 23.09.2022 14:44 GÜNCELLEME 23.09.2022 14:44
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Kazakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kazakistan’da bazı vatandaşların Rusya’dan gelenlerin sayısındaki artıştan endişe duyduğu belirtildi.

Açıklamada, “Bu nedenle şuna açıklık getirmekte fayda var: Yabancı uyrukluların Kazakistan Cumhuriyeti’ne giriş ve kalışlarını belirleyen prosedür var. Şu anda tüm ilgili devlet kurumları, bu durum üzerinde sürekli kontrol sağlıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Kazakistan topraklarında kalan her yabancı uyruklu vatandaşın, ülkenin göç mevzuatına uymak zorunda olduğu belirten açıklamada, "Devlet, her şeyden üstün olan milli çıkarlarını korumak için yeterli mekanizmaya sahiptir. Çevredeki herhangi bir zor jeopolitik durumda ulusal güvenlik önceliğiyle hareket edeceğimizi belirtmek isteriz." denildi.

Açıklamada, ülkenin altyapısının mevcut göç durumunu zorluk yaşanmadan atlatması için hizmet tesislerinin kapasiteleri dahilinde faaliyet gösterdiği aktarıldı.

Söz konusu durumun yakından takip edildiğinin altı çizilen açıklamada, “Ciddi riskler oluşması durumunda uluslararası hukuk ve ulusal mevzuat dikkate alınarak uygun önlemler alınacaktır.” ifadesi kullanıldı.

"DURUM, ÖZEL KONTROLDE TUTULUYOR"

Ulusal Güvenlik Komitesince yapılan açıklamada da ülkenin Rusya ile sınır kapılarında Kazakistan tarafına geçmek isteyenlerin sayısında artış olduğu bildirildi.

Açıklamada, halihazırda 30 kara yolu sınır kapısının normal seyrinde çalıştığına işaret edilerek, “Bunların 4’ünde yolcu ve araç akışının artması nedeniyle tıkanıklık yaşanıyor. Durum, özel kontrolde tutuluyor.” bilgisi paylaşıldı.

RUS VATANDAŞLARININ KAZAKİSTAN'A AKINI SÜRÜYOR

Rusya’da kısmi seferberlik ilan edildiği tarihten beri Rus vatandaşlarının Kazakistan’a akını sürüyor.

Son 24 saatte Kazakistan’ın Rusya’ya sınır kentlerinden Kostanay eyaletine 1000'den fazla Rus vatandaşının geldiği belirtiliyor. Bu durumun, ülkenin Rusya sınırına yakın kentleri ile büyük şehirlerinde konut ve ulaşım fiyatlarını da etkilediği görülüyor.

KAYNAK: AA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 5
 • Feride 5 ay önce Şikayet Et
  Bizim Türkiye yayla, canı isteyen elini kolunu sallayarak dolusuyor ... Oysaki Rus bize vize de uyguluyor anlayan yok.
  Cevapla
 • Sakin 5 ay önce Şikayet Et
  Kktc nede ucak seferleri yediye cikacakmiş moskovadan gazetenin dedigi kasimda başliyormuş ilk sefer o ucakda bizim cbaşkanida binecegi yaziyordu.Bu hamleler corona ukrayna hamlelerini planlayanlarin işi.Devletimiz tam bir uyku halinde konut hamlesi ile secim kazanacak sözüm ona.
  Cevapla
 • Tuzla 5 ay önce Şikayet Et
  Orta asyadaki ruslar da seferberlige dahil edilsin ordaki ruslarda kacip Turk cumhuriyetlerinde rus nufus kalmasin yoksa oralarida kirim gibi kendine baglar
  Cevapla
 • Faruk 5 ay önce Şikayet Et
  Gönderin bize . Nasılsa Suriyeli afganli Iraklı İranlı Somalili Nijeryalı Ukraynalı ugandali Ganalı daha adını sayamayacagimiz bilcümle ne idugu belirsiz kaçak kardeşimiz var . Fazla kaçaktan zarar gelmez. İşverenlerimiz yeni sigortasız ucuz işçileri bekliyor. Hani Türkler çalışmıyor ya işçi açığı da kapanır . Hem ileride vatandaslikta verilir . İhtiyarlayan nufusumuza genç takviyesi . Dört gözle bekliyoruz.
  Cevapla
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Cihan devletinin torunlarının söylememesi gereken şeyler bunlar. Ümmedi muhammed e bakmak bizim sorumluluğumuzda. Ne söylerlerse söylesinler hilafet daha bizde.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İstifası istenmişti! Riva'da 8 saat süren toplantı! Lale Orta için karar verildi
6'lı masaya ağır yumruk - Gazete manşetleri