Batı Trakya Türklerine yönelik ayrımcılık anaokullarında başlıyor

Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü Vaizi ve bir dönem Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olan Mehmet Emin Ahmet, Batı Trakyalı çocukların ana dilde eğitim hakkının engellendiğini söyledi.

Batı Trakya Türklerine yönelik ayrımcılık anaokullarında başlıyor
Batı Trakya Türklerine yönelik ayrımcılık anaokullarında başlıyor
GİRİŞ 23.09.2022 22:04 GÜNCELLEME 23.09.2022 22:04
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

AA muhabirine Batı Trakya Türk azınlığının eğitim, günlük hayat ve siyasi temsille ilgili sorunlarını değerlendiren Ahmet, çalışmak için Avrupa'ya giden Türk soydaşlardan farklı olarak Batı Trakya'nın 800 senelik geçmişe sahip, yerli ve asli unsuru olduklarını söyledi.

Ahmet, Batı Trakya Türklerinin haklarının Lozan Antlaşması'yla güvenceye alındığına dikkati çekerek, sahip oldukları pek çok hakkın farklı şekillerde ihlal edildiğini dile getirdi.

Azınlık okulu açma ve işletme hakkına sahip oldukları halde okul açmak için izin alamadıklarını ve müfredattaki pek çok değişikliğin iradelerinin dışında gerçekleştiğini anlatan Ahmet, şöyle devam etti:

"Bizim Yunanistan'daki okullardan farklı olarak azınlık okullarımız var. Azınlık okulları, iki dilli eğitim yapan ve iki farklı müfredatı olan ama tamamen azınlığa ait okullar demektir. Bu okulların idari ve eğitim kadrosu hem Yunan hem de Türklerden oluşmaktadır ama düzenleme geliştirmek, çağa ayak uydurmak için bazı dersler Türkçe müfredattan Yunanca müfredata alındı. Bazen bir düzenleme oluyor ve bakıyorsunuz 'Bu dersi branş öğretmeni verecek, işte sizde var mı? Yok. O zaman şimdilik Yunanlılar versin, sonra bakarız.' denilmiş ve kadro da gitmiş, bir daha da geri gelmemiş. Aleyhimize bir durum söz konusu."

Azınlık okulu idaresi veya veliler, Yunan öğretmenlerle sorun yaşadıklarında şikayetlerinin dikkate alınmadığını belirten Ahmet, "Milli Eğitim, çocukları taciz ettiği için, şiddet uyguladığı için şikayet ettiğiniz bir öğretmeni bir yıl sonra cezalandırmak yerine aynı okula müdür yapabiliyor." dedi.

Ahmet, azınlıkların kendi okullarında etkinlik yapmak istediklerinde de birçok bürokratik engelle karşılaştığını kaydederek, "Okul yararına, çocuklarımızın eğitimine de katkı sağlayacak bir program yapmak istediğimiz zaman okulun sahipleri olarak biz 'Tamam' diyemiyoruz. Devletin birimlerinden izin almak durumundayız. Biz kaçak bir şey yapmıyoruz fakat yasalarda belirtilmiş imkanları kullanamamak ve izin alınma şartını ortaya koyarken iyi niyetin olmaması bizi rahatsız ediyor." diye konuştu.

Batı Trakyalı çocuklar, anaokulunda ana dilde eğitim alamıyor

Azınlık okullarının fiziki imkanlarının yetersizliğine dikkati çeken Ahmet, bazı Türk velilerin bu nedenle çocuklarını devlet okullarına gönderdiğini belirtti.

Ahmet, bazı derslerde 30 yıl boyunca aynı kitapları kullanmak zorunda kaldıklarını kaydederek, "Okulda okutulan kitaplar artık fotokopi oldu. 30 yıl önceki müfredatla çocuklarımız okula gitmek zorunda kaldı. Türkiye'den kitap gelmesi ve içeriklerin güncellenmesi gerekiyor ama iki ülke komisyonlar şeklinde toplanıyor ve uzun süre neticeye varılmıyor." diye konuştu.

Eğitim alanındaki en büyük ihlallerden birinin zorunlu anaokulu eğitiminde gerçekleştiğine işaret eden Ahmet, "Anaokulları, kademeli olarak önce pilot bölgelerde, daha sonra tüm Yunanistan'da mecburi hale geldi. Tabii burada doğal olarak beklediğimiz bu anaokullarının da iki dilli olmasıydı fakat Yunan devleti dedi ki: 'Anlaşmalarda anaokulu yok. O zaman ben bunu iki dilli olarak vermiyorum. Tek dilli olarak sadece Yunanca eğitim olacak.' Bunun olmaması gerekir. Akıl, mantık ve insan haklarını düşündüğümüzde böyle bir sonuç çıkmaması lazım. Maalesef anaokulu Yunanca olarak bize dayatıldı. Bizim fikrimiz sorulmadı." ifadelerini kullandı.

Batı Trakya Türklerinin dini sembollerine müdahale ediliyor

"Aslında biz yeni haklar istemiyoruz. Elimizdeki haklarımız kalsa bizim için yeterli." diyen Ahmet, sahip oldukları hakların kısıtlamalar ve yeni düzenlemelerle ihlal edildiğini söyledi.

Yunanistan'ın, Türklerin günlük yaşamlarında ibadet etmeleriyle ilgili sıkıntı çıkarmadığını ancak İslam'ın sembolleri kabul edilen alanlarda zorluklar yaşadıklarını dile getiren Ahmet, müftüye müftü kıyafeti giydiği için ceza verilebildiğini, camilerin idare edildiği vakıflara atamalar yapılarak azınlıkların din özgürlüğüne müdahalede bulunulduğunu belirtti.

Cami vakıflarının karşılaştığı sorunlara da değinen Ahmet, Yunanistan'ın vakıf idaresini belirlemek için yapılacak seçimleri engellediğini, yönetime atamalar gerçekleştirdiğini söyledi.

Azınlıkların saldırıya uğraması iç siyasetle alakalı

Ahmet, her dönem Türk azınlığın Mecliste temsil edildiğine ancak bu temsilin sembolik düzeyde kaldığına dikkati çekti.

"Meclise Türk milletvekili seçilmediği dönem hemen hemen hiç yok." diyen Ahmet, şunları kaydetti:

"Fakat 'Milletvekiline verilen yetkiler ve imkanları nedir?' derseniz tabii ki çok zor şartlarda görev yapıyorlar. Azınlığın aleyhine olan konularda Türk milletvekili 'Parti kararı' deyip iradesini ortaya koyamıyor. Seçime gitmeme veya aleyhte oy kullanma durumu söz konusu değil. Bu vekiller bakan, bakan yardımcısı gibi farklı görevlere getirilmiyor."

Belediye idaresinde de azınlıkların zorluklarla karşılaştığına işaret eden Ahmet, bürokratik engellerle belediye hizmetlerinin kısıtlandığını söyledi.

Ahmet, memur alımlarına ilişkin, "Memur alımında çok yetkili değilsiniz. Gümülcine nüfusunun yarıya yakını Türk ama belediye, valilik ya da eyalette kaç memur var? Sayıları devede kulak bile değil. Azınlıkların istihdamı konusunda adaletsizlik çok rahatsız edici boyutta. Yirmi memur arasında bir memur. O da son 10-15 senede oldu." dedi.

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • Misak-ı Milli 1 yıl önce Şikayet Et
  Rum patrikanesi burada at koşturuyor Reisi bile tehdit edecek kadar cesurlar hemde, patrikane Türkiye'de kovulmalı, Trabzon Sümela yatılı kuran kursu yapılmalı.
  Cevapla
 • mustafa dag 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizdekiler tam tersi istediği dilde okur istediği dine uygun yaşar istediği gibi yer içer sonrada devlete küfür eder artık Kısasa kısas vakti geldi de geçti. Ben Ermenistan da rahat rahat gezemiyorsam ermeni de ülkemizde rahat gezemeyecek. Ben Yunanistan da rahat gezemiyorsam yunanda rahat gezemeyecek. Türk nerede rahat ediyorsa o ülkenin vatandaşı bizim başımızın tacı olur. Önlem vakti çoktan geldi...
  Cevapla
 • Hacivat 1 yıl önce Şikayet Et
  Bati trakyada referandum yapilmali türkiyeye mi baglanmak istiyorsunuz yoksa yunanistan da mi kalmal istiyorsunuz türkiye baglanmak isterlerse o zaman türkiye topragi gibi hareket edilmeli referandum demokrasinin bir parcasi
  Cevapla
 • Turancılar 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir çok ülkede Türkçe eğitim engelleniyor. Peki biz de neden bu ülkelerin okullarında sadece Türkçe eğitim zorunlu yapılmıyor
  Cevapla
 • Ali.02. 1 yıl önce Şikayet Et
  Adres belli.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Savaşın eşiğine gelinmişti! Yunanistan yeni bir kriz çıkaracak mı?
Dananın hangi yeri ne için kullanılır! Doğru et pay etme yöntemi...