İran'da protesto: Bilanço ağırlaşıyor

İran devlet televizyonu, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesinin ardından başlayan gösterilerde 41 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

GİRİŞ 24.09.2022 22:45 GÜNCELLEME 25.09.2022 11:15
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

İran'ın başkenti Tahran'da 13 Eylül'de ahlak polisi tarafından başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınan 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin 16 Eylül'de hayatını kaybetmesinin ardından "ahlak polisi" ve "zorunlu başörtüsü" uygulamasına karşı başlayan protestolar devam ediyor. İran devlet televizyonunda yer alan habere göre ülke genelindeki protestolarda aralarında polis memurları ve Devrim Muhafızlarına bağlı Besic milislerinin üyelerinin de bulunduğu 41 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu. Haberin devamında İranlı yetkililer tarafından ülke genelindeki ölü sayısına ilişkin resmi bir açıklama yapılacağı vurgulandı.

Ne olmuştu?

Tahran’da 13 Eylül’de ahlak polisi olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra hastaneye kaldırılan Mahsa Amini, 16 Eylül’de hayatını kaybetmişti. Tahran Emniyet Müdürlüğü Mahsa Amini’nin ölümüne ilişkin yaptığı açıklamada, Amini’nin uygun olmayan başörtüsü nedeniyle gözaltına alındığını ve ardından karakolda hiçbir fiziki temas olmadan baygınlık geçirdiğini belirtmişti.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 8
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Bu iran yıkılırsa biz bu bölgede rahat ederiz bin yıldır bu mehepci şialarka uğraşıyoruz
  Cevapla
 • Suat 2 ay önce Şikayet Et
  15 Temmuz a sevinen İran BETER olun Azerbaycan Ermenistan’ı vururken Ermeni tarafını tutan İran beter olun
  Cevapla
 • YAVUZ FATİH KANUNİ 2 ay önce Şikayet Et
  Çocuk katili şia birde insanlara din öğretecekmis sen önce ırak suriyedeki katlettiğin masum müslüman kanının hesabını vereceksin kimseyi kandıramazsın islamla bir işin varmıki senin
  Cevapla
 • mim 2 ay önce Şikayet Et
  kızcağız başını örtmüş örtme şeklini beğenmemişler. Allah rahmet eylesin. Dinde zorlama yoktur ayeti irana iner bir gün inşallah.
  Cevapla
 • neuzubillah 2 ay önce Şikayet Et
  iranın Allah belasını versin verecek de.ama siz de bilir bilmez konuşmayın.gezi benzeri bir olay başlattılar orda.şu zorlama kısmını da kalkan yapmayın lütfen.o masha dediğiniz hakikaten şuan maşa olarak kullanılıyor.inançsızlar için ölü de diri de kullanılabilir.israilin kandaş dindaş ikizi iranı Rabbim kahretsin.oradaki müslüman kardeşlerimizi korusun.insanlara feraset versin.
  Cevapla
 • vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  beter ol iran 15 temmuz sevincini unutmadık. çok yaşa güney azerbaycan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Açıklanamayan yüzde 60 zam: Tartışmayı alevlendiren fiyat
Kritik toplantı bugün: Tüm gözler Ankara'da olacak, önemli kararlar açıklanacak!