Rusya'dan ABD'ye Kuzey Akım suçlaması

Rusya Dışişleri Bakanlığ, Kuzey Akım boru hatlarındaki sızıntıların, ABD istihbaratının kontrol ettiği bölgede meydana geldiğini öne sürdü. Öte yandan İsveç'ten yapılan açıklamada Kuzey Akım hattında 4. sızıntının da görüldüğü açıklandı.

Rusya'dan ABD'ye Kuzey Akım suçlaması
Rusya'dan ABD'ye Kuzey Akım suçlaması
GİRİŞ 29.09.2022 11:49 GÜNCELLEME 29.09.2022 11:49

Rus haber ajansı RIA'nın haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Akım boru hatlarındaki sızıntıların ABD istihbarat birliklerinin kontrol ettiği bölgede gerçekleştiğini açıkladı.

Öte yandan İsveç'ten yapılan açıklamada ülkenin güney bölgesindeki Kuzey Akım hattında 4. sızıntının da görüldüğü açıklandı.

İsveçli sahil güvenlik yetkilileri, sızıntıların 2'sinin İsveç münhasır ekonomik bölgesinde diğer ikisinin ise Danimarka yakınlarında meydana geldiğini ifade etti.

'Doğu-Batı savaşı çıkabilir' uyarısı: Boru hattına stratejik sabotaj"Doğu-Batı savaşı çıkabilir" uyarısı: Boru hattına stratejik sabotaj

AB'DEN DE 'ENDİŞE DUYUYORUZ' AÇIKLAMASI GELMİŞTİ

AB adına açıklama yapan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Baltık Denizi'ndeki boru hatlarına verilen zarar ve meydana gelen sızıntılardan endişe duyduklarını belirtmişti.

Güvenlik ve çevre endişelerinin en büyük öncelik olduğunu vurgulayan Borrell şunları ifade etti:

"Bu olaylar tesadüf değil ve hepimizi etkilemektedir. Tüm bilgiler sızıntıların kasıtlı bir eylemin sonucu olduğunu göstermektedir. Ne olduğuna ve neden olduğuna açıklık getirmeyi amaçlayan her türlü soruşturmayı destekleyeceğiz ve enerji güvenliğindeki dayanıklılığımızı artıracak adımlar atacağız. Avrupa enerji altyapısını bozan kasıtlı eylemler kabul edilemez ve birlik içinde, sağlam karşılık bulacaktır."

RUSYA SUÇLAMALARA 'ABSÜRT VE APTALCA' DEMİŞTİ

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov iddialara ilişkin "Bunlar çok endişe verici haberler. Boru hattında bir tür tahribat oluşmuş olmasından bahsediyoruz ve bunun ne tür bir tahribat olduğunu henüz bilmiyoruz" demişti.

Peskov ayrıca "Kuzey Akım hattındaki hasarın sabotaj nedeniyle oluşmuş olabileceği göz ardı edilemez. Bu, tüm kıta için bir enerji güvenliği sorunu" ifadelerini kullanmıştı.

Kremlin'den bugün yapılan açıklamada ise sabotajı kendilerinin yaptığı iddiaları "absürd ve aptalca" olarak değerlendirildi. Yaşanan tam olarak ne zaman çözüleceğinin ise bilinmediği açıklandı.

Dikkat çeken iddia: Doğal gaz hattını Rusya patlattıDikkat çeken iddia: Doğal gaz hattını Rusya patlattı

DANİMARKA BAŞBAKANI: SABOTAJ İHTİMALİ GÖZ ARDI EDİLEMEZ

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Baltık Denizi'nde, Rusya'dan Avrupa'ya giden boru hattında üç sızıntı oluşmasında sabotaj ihtimalini "göz ardı edemeyeceğini" belirtti. Birbirine yakın üç sızıntının tesadüf olmasının zor olduğunu ve sabotaj ihtimallerini güçlendirdiğini söyleyen Frederiksen, boru hattında tespit edilen sızıntılar hakkında sabotaj ihtimalini "göz ardı edemeyeceğini" kaydetti. Yetkililer, sızıntının enerji kaynakları için bir risk oluşturmadığı, çevresel etkisinin de kısıtlı olacağı değerlendirmesini yaptı. Danimarka Enerji Bakanı Dan Jorgensen, "Yetkililer ve hükümet durumu yakından takip ediyor." ifadesini kullandı.

Danimarka Enerji Ajansı Sözcüsü Kristoffer Böttzauw da sızıntıya neden olan çatlağın küçük olmadığını ve büyük deliklerden sızıntılar gerçekleştiğini söyledi.

Danimarka: Kuzey Akım gaz sızıntıları kasıtlı eylemlerden kaynaklandıDanimarka: Kuzey Akım gaz sızıntıları kasıtlı eylemlerden kaynaklandı

Kuzey Akım 1 ve 2'de sızıntı! Kaza mı sabotaj mı? Kuzey Akım 1 ve 2'de sızıntı! Kaza mı sabotaj mı?

NE OLMUŞTU?

Kuzey Akım 1'in yürütücü firması Nord Stream AG'den yapılan açıklamada, iki hatta basıncın düştüğü belirtilmişti. Açıklamada, basıncın düşme nedeninin araştırıldığı kaydedilmişti.

Nord Stream AG, bugün yaptığı bir başka açıklamada, faaliyete alınmayan ancak içerisine doğalgaz doldurulan Kuzey Akım 2'deki basıncın da düştüğünü bildirmişti. Danimarka'nın donanma yetkilileri de ülkenin kara sularından geçen Kuzey Akım 2'de doğalgaz sızıntısının tespit edildiğini duyurmuştu.

KAYNAK: HABERTÜRK
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Turgut Altınok'tan Mansur Yavaş'ı rahatsız eden büyük vaat!
Aselsan 'YENER'i paylaştı sosyal medya yıkıldı! Yerin altını gören radar