Rusya'nın hamlesi sonrası Zelenskiy son dakika kararını duyurdu!

Son dakika haberi... Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Ukrayna'nın hızlandırılmış prosedür kapsamında NATO üyeliğine başvurduklarını söyledi.

GİRİŞ 30.09.2022 17:14 GÜNCELLEME 30.09.2022 18:19
Bu Habere 140 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya'ya bağlanmasına yönelik anlaşmaları imzalamasının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Ukrayna'nın hızlandırılmış prosedür kapsamında NATO üyeliğine başvurduklarını söyledi.

Putin: Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'yı Rusya'ya ilhak ettikPutin: Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'yı Rusya'ya ilhak ettik

Putin'in imzası sonrası Rusya'ya peş peşe tepkiler: Asla tanımayacağızPutin'in imzası sonrası Rusya'ya peş peşe tepkiler: Asla tanımayacağız

"BİZ FİİLİ MÜTTEFİKİZ"

Yazılı açıklamasına "Ukraynalılar! Tüm dostlarımız ve müttefiklerimiz!" diye başlayan Zelenskiy, "Biz fiili müttefikiz. Bu zaten başarıldı. Fiili olarak, NATO yolumuzu çoktan tamamladık. Birbirimize güveniyoruz, birbirimize yardım ediyoruz ve birbirimizi koruyoruz. İttifak budur." ifadelerini kullandı.

Son dakika haberi: Rusya'nın 'ilhak' hamlesi sonrası ABD harekete geçti: Yaptırım kararı!Son dakika haberi: Rusya'nın 'ilhak' hamlesi sonrası ABD harekete geçti: Yaptırım kararı!

FİNLANDİYA-İSVEÇ ÖRNEĞİNİ VERDİ

Ukrayna lideri "Bugün Ukrayna, bu durumu yasal hale dönüştürmek için başvuruyor. Hızlandırılmış bir prosedür altında. Bunun mümkün olduğunu biliyoruz.

Finlandiya ve İsveç'in bu yıl Üyelik Eylem Planı olmadan İttifak'a katılmaya başladığını gördük. Bu ayrıca, Ukrayna için de adil. Ukrayna'nın NATO'ya hızlandırılmış katılım başvurusunu imzalayarak kararlı adımımızı atıyoruz." dedi.

"PUTİN BAŞKAN OLDUKÇA BARIŞ GÖRÜŞMESİ OLMAYACAK"

AA'nın aktardığına göre, Rus mevkidaşı Vladimir Putin'in müzakere çağrısını reddeden Zelensky, "Putin, başkan olduğu sürece Rusya ile barış görüşmesi olmayacak" dedi.

Rusya, Kırım'ın ardından Ukrayna toprağının yaklaşık yüzde 15'ini daha ilhak etti.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA DA NATO İÇİN BAŞVURMUŞTU

Uzun süredir NATO'nun genişlemesinden şikayetçi olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'ya açtığı savaşa da bu şikayetini gerekçe göstermişti.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının ardından NATO üyesi olmayan İsveç ve Finlandiya da NATO'ya üyelik için başvurmuştu. Daha önce Bosna Hersek, Ukrayna ve Gürcistan da NATO üyesi olmak istediklerini duyurmuş ancak şu ana kadar üye olamamıştu. Gürcistan ve Ukrayna'nın gelecekte NATO üyeleri olacağı üzerinde uzlaşılsa da tarih verilmemiş, Bosna Hersek ise 2010 yılında Üyelik Eylem Planı'na dahil olmaya davet edilmişti.

NATO'DA SÜREÇ NASIL?

NATO'nun yeni üye kabul etmesi için çeşitli şartların yerine getirilmesi, yasal süreçlerin tamamlanması isteniyor. Her iki ülkenin üyelik başvurularının NATO üyesi tüm ülkelerin parlamentolarında oylanması gerekiyor. Türkiye de, iki ülkenin terör konusundaki tutumuna dair endişeler nedeniyle İsveç ve Finlandiya'nın sürecini inceleyip sonrasında karar vereceklerini açıklamıştı.

Mevcut olarak NATO'ya üye 30 ülke bulunuyor. ABD, Belçika, Birleşik Krallık, Danimarka, Fransa, Hollanda, İtalya, İzlanda, Kanada, Lüksemburg, Norveç ve Portekiz 1949'da NATO'ya ilk üye ülkeler olmuştu. Türkiye ile Yunanistan 1952'de, Almanya 1955'te, İspanya 1982'de, Çekya, Macaristan ve Polonya 1999'da, Bulgaristan, Estonya, Letonya, Litvanya, Romanya, Slovakya, Slovenya 2004'te, Arnavutluk ve Hırvatistan 2009'da, Karadağ ise 2017'de NATO üyesi olmuştu.

NATO'ya üye olan son ülke ise 2020'de Kuzey Makedonya olmuştu. İsveç, Finlandiya ve Ukrayna'nın da NATO'ya tam üyeliğinin gerçekleşmesi durumunda üye ülke sayısı 33'e yükselecek.

KAYNAK: AJANSLAR
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 140
 • Burak sahin 1 yıl önce Şikayet Et
  Her girersiniz hemen
  Cevapla
 • enver 1 yıl önce Şikayet Et
  zelenski ya rolünü iyi oynadı ya da oyuna geldi. ama her ikisin de de olan ukraynaya oldu. bir cezası olur mu?
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 yıl önce Şikayet Et
  GENEL MANZARA : Hergeçen gün dünya jandarmalığı, kovboyluğu zayıflayan ABD; ÇİN ve RUSYA'yı (+ İslamiyet) düşman ilan etmiştir. Bir taraftan NATO ve AB'yi Ukrayna Krizi bahanesiyle Rusya üzerine salma, kafa kafaya vurdurma dalaştırma çabasındadır. Ukrayna’yı uçbeyi gibi Rusya ile dalaştıracak şekilde Rusyanın bağrına sokup diğer taraftan da Isveç ve Finlandiya’yı da NATO’ya sokma stratejisi ile savaşı genişletip tıpkı “Saddamla İran’ı 8 sene savaştırdığı” gibi yine ülkeleri vekaleten savaştırıp uzak ABD kıt’asında göbeğini kaşıma hesabındadır.
  Cevapla
 • Kozanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Bütün NATO üyeleri mevcut duruma göre pozisyon alacakları için işgal toprakları Rusya’ya hediye olacak. Ukrayna bugün girerse bugünkü sınır geçerlidir…
  Cevapla
 • Ankaralı 1 yıl önce Şikayet Et
  adam rolünü iyi oynuyor tebrik ederim ruslar 4 eyaleti ilhak etmeye çalışıyor Ukrayna'da kaptan çoktan devleti teslim etmiş batıya.tahta bacaklı der kızılderililer eritiyorlar rus ırkını timsah gözyaşları ile
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşte Netanyahu'dan sonra başbakan olacak isim: Anketlerde önde
Aşiret düğününde 2 milyonluk takı takıldı