Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe özür diledi

Danimarka'da, torunlarının "Kraliyet" unvanlarını ellerinden alan Kraliçesi 2. Margrethe özür diledi ancak kararını değiştirmediğini bildirdi.

Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe özür diledi
Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe özür diledi
GİRİŞ 04.10.2022 21:14 GÜNCELLEME 04.10.2022 21:14
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

BBC'nin haberine göre, 2. Margrethe, ailenin değişikliğe tepkisinin ardından konuya dair yazılı açıklama yaptı.

2. Margrethe, kararını değiştirmezken, ailesinin tepkisini "hafife aldığını" vurgulayarak özür diledi.

Monarşinin "zamana uygun" olmasını istediğini, kararını uzun zaman önce verdiğini belirten 2. Margrethe, kurumun bu şekilde "geleceğe hazır hale geleceğini" kaydetti.

Torunlarının ve çocuklarının kendisinin gururu ve en büyük neşe kaynağı olduğuna dikkati çeken 2. Margrethe, "Şimdi umarım aile olarak bu durumda huzuru bulabiliriz." ifadesini kullandı.

Danimarka Kraliçesi, 4 torununun 'Kraliyet' unvanlarını elinden aldıDanimarka Kraliçesi, 4 torununun "Kraliyet" unvanlarını elinden aldı

"Prens" ve "prenses" unvanlarının sona ereceği bildirilmişti

Kraliyet'ten yapılan açıklamada ise Kraliçe'nin, 1 Ocak 2023'ten itibaren Prens Joachim'in soyundan gelenlerin unvanlarını sadece Monpezat "kont" ve "kontesi" olarak kullanmalarına karar verdiği ve bu soydan gelenlerin şimdiye kadar sahip olduğu "prens" ve "prenses" unvanlarının sona ereceği bildirilmişti.

Açıklamada, Kraliçe'nin 4 torununun Kraliyet'in resmi üyeliğinin gerektirdiği özel hususlar ve görevlerle sınırlandırılmadan kendi hayatlarını "çok daha büyük ölçüde şekillendirebilmeleri için bir çerçeve oluşturmak" istediği aktarılmıştı.

Prens Nikolai, Prens Felix, Prens Henrik ve Prenses Athena'nın Danimarka tahtına çıkma sırasındaki yerlerini koruyacakları kaydedilmişti.

2. Margrethe'in küçük oğlu Prens Joachim, karardan ötürü üzüldüğünü vurgulayarak, "Çocuklarıma bu şekilde davranıldığını görmek hiç hoş değil. Çocuklar kendilerini hiç anlamadıkları bir durumun içinde buldu." ifadesini kullanmıştı.

İsveç Kralı Carl 16. Gustaf da 2019'da torunlarının unvanlarını elinden almıştı.

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici
YORUMLAR 3
 • Özdengeçti 1 ay önce Şikayet Et
  Dünyada kendini tek kraliçe olarak gören insan! geçenlerde öldü. Doğal olarak kral başka kralcıklar istemiyor desenize. Dünya üzerinde bir tek saray kaldı ve hiçbir ülkede olmasını istemeyen bir birleşik krallık var. Başkanlık sarayımıza bu denli düşman olmalarının sebebi bu. Ama tüm dünya imparatorluk varislerinin ayak seslerini duyacak, hepsine öğreteceğiz bi izniAllah
  Cevapla
 • Serdar 1 ay önce Şikayet Et
  Medeniyet hala kral kraliçe ile yönetiliyor biz dünyayı titreten Osmanlıya döneceğiz diyoruz bizim halkımız bize geri kafalı cahil diyor. Aga bunlar çok gerici o zaman vay cahiller
  Cevapla
 • Denmark 1 ay önce Şikayet Et
  Saflar toplumu android gerçi neyse belki bu yüzyıldaki halllerinden dolayı komple halk tarafından sorguya girebilirler:)
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye ve dünya tarihinin unutmaz fotoğrafları...
Asgari ücret için çok konuşulacak iki rakam! Asgari ücret için kritik veri yarın açıklanacak