ABD'nin 'ilişkileri gözden geçirme' kararı sonrası Suudi Arabistan'dan jet açıklama!

Son dakika haberi... Suudi Arabistan Al-Arabia televizyon kanalına konuşan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan, OPEC+ kararları sebebiyle ABD'nin ülkesiyle ilişkilerini yeniden gözden geçireceğine ilişkin yapılan açıklamalara karşılık verdi.

GİRİŞ 12.10.2022 12:30 GÜNCELLEME 12.10.2022 12:35
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan, ülkesinin ABD ile stratejik ilişkilere sahip olduğunu belirterek ham petrol üretiminde azalmaya giden OPEC+ kararlarının ise yalnızca ekonomik olduğunu söyledi.

Beyaz Saray duyurdu! Biden'dan şoke eden Suudi Arabistan kararıBeyaz Saray duyurdu! Biden'dan şoke eden Suudi Arabistan kararı

"ABD İLE İLİŞKİLERİMİZ KURUMSAL"

Ferhan, "OPEC+ kararlarının ne siyasi bir yönü bulunuyor ne de kararlara siyasi açıdan bakıyoruz. Kararlar yalnızca ekonomik. Washington ile ilişkiler bölgenin istikrarı ve güvenliğini destekleyecek şekilde stratejiktir. Riyad ile Washington arasındaki ilişkilerin iki ülke çıkarlarına ve bölgenin istikrarına katkı sağlıyor. ABD ile ilişkilerimiz kurulduğundan bu yana kurumsaldır" diye konuştu.

Bin Ferhan, Yemen'deki gelişmeler hakkında "Ateşkesin uzatılması çabaları hala devam ediyor" ifadelerini kullandı.

OPEC'ten petrol üretimini azaltma kararı: ABD'den sert tepkiOPEC'ten petrol üretimini azaltma kararı: ABD'den sert tepki

ABD basını: Prens Selman petrol konusunda Biden'ı dinlemediABD basını: Prens Selman petrol konusunda Biden'ı dinlemedi

İRAN İLE NORMALLEŞME MÜZAKERELERİ

İran ile normalleşme müzakerelerine dair Bin Ferhan, diyalog çalışmalarının henüz istenilen sonuca ulaşmadığını, müzakerelerin 6'ncısını beklediklerini hatırlattı.

PETROL ÜRETİMİNİ 2 MİLYON VARİL AZALTMA KARARI ALMIŞLARDI

OPEC+ grubunun enerji ve petrol bakanları, Avusturya'nın başkenti Viyana'da 5 Ekim'de düzenlenen toplantıda, günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

'Tavan fiyat' uygulamasına OPEC darbesi'Tavan fiyat' uygulamasına OPEC darbesi

Kimse Biden'ı inandıramadı: Resesyon olmayacakKimse Biden'ı inandıramadı: Resesyon olmayacak

ABD'DEN SÜRPRİZ TEPKİ

Kararın üzerine Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, ABD Başkanı Joe Biden'ın, Suudi Arabistan ile ilişkileri yeniden gözden geçirdiğine dair açıklamalarda bulunmuştu.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 72
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Muslumana hakaret etme hakkini nerden aldin?
  Cevapla
 • OFLU RECEP 3 ay önce Şikayet Et
  kim müslüman bu krallar kendilerine sultan denilen alçak yönetimler mi müslüman ben müslümanım demekle müslüman olunmuyor islamda münafıklık diyekavram var ( İman edenlerle karşılaştıkları zaman: İman ettik. derler. Şeytanlarıyla baş başa kalınca ise: Biz sizinle beraberiz, ancak biz (iman edenleri) alaya almaktayız.derler. (2/Bakara 14).( Münafıklar; ayetleri duyunca etkilenir, iman edecek gibi olurlar, aydınlanırlardı. Bir araya geldiklerinde ise küfür içerikli konuşmalarla bu ışığı kaybeder, nifağın karanlığı içinde körleşirlerdi.
  Cevapla
 • Evet 3 ay önce Şikayet Et
  Ah vahhabiler İngilizlerin uşağı oldunuz ehli sünnete dönün
  Cevapla
 • HAMDİ 3 ay önce Şikayet Et
  Abd ve AB inşallah daha beter olun ben mazotu 100 liraya alırım ama onlar yok olsun yeterki.
  Cevapla
 • Osmanlı 3 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun sana..!!!
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  2 milyon varil daha kısıp misilleme yapmaları lazımdı Biden köşeye sıkışmışken bitirici hamle olurdu Kasımda seçim var fırsatı kaçırmasınlar..
  Cevapla
 • Hacivat 3 ay önce Şikayet Et
  Haydut devlet suudi arabistan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
EYT yasası perşembe günü Plan ve Bütçe Komisyonu'nda
Türk Silahlı Kuvvetlerinden 'Kış-2023 Tatbikatı'nda gövde gösterisi!