Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şuşa'da başkonsolosluk açacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyareti dönüşü uçakta yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Şuşa'da başkonsolosluk açacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şuşa'da başkonsolosluk açacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şuşa'da başkonsolosluk açacağız
GİRİŞ 21.10.2022 13:02 GÜNCELLEME 21.10.2022 13:02
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ERDOĞAN: ŞUŞA'DA BAŞKONSOLOSLUK AÇIYORUZ

SORU: Yaklaşık 30 yıldır Karabağ bölgesi Azerbaycan elinde değildi ve sonunda Azerbaycan’a bağlandı. Bu bölgede Şuşa başta olmak üzere tarihi ve kültürel kimliğiyle çok önemli şehirler var. Hatta Şuşa, 2023 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edildi. Benim sorum, Türk halkı olarak bu bölgeye kültürel ve turistik geziler ne zaman başlayacak?

CEVAP: Zengilan ve diğer havaalanı açılışlarıyla bu işin önü bir yerde açılıyor. Şu anda buralarda yolların altyapıları bitirilmek üzere. Öyle zannediyorum ki bir yıl içerisinde üst yapıları da bitirildiği andan itibaren Şuşa'ya ulaşım çok daha kolaylaşacak. İlham Bey önümüzdeki yıl buraya çok ciddi bir para ayırdıklarını, ayıracaklarını söyledi. Türk müteahhit firmalarımız da eğer planlar hayata geçirilirse biz burayı 1-1,5 yıl içerisinde bitiririz diyorlar. Tabii karayolları yanında demiryolları da var. Bunları bitirmekte kararlılar. Bunu bitirdikleri andan itibaren zaten Şuşa'nın yolu açılmış olacak. Gerek iç gerek dış turistlerle buralar hayata geçmiş olacak. Tabii Şuşa bu işin Azerbaycan'da en önemli çekim merkezi. Bu çekim merkezini bundan sonra İlham Bey, özellikle inanıyorum ki yapılacak otellerle filan çok daha cazip hale getirecek. Çünkü o noktada atılması gereken adımlar var. Fakat gerçekten Sayın Başkan durmuyor. İşte çok kısa zamanda yapılan tek katlı da olsa o binalarla buraya bir hareket getirdi. Ama Şuşa ile ilgili yapılacak olan otel yatırımları da orayı bir cazibe merkezi, bir çekim merkezi haline getirecektir. Biz de Şuşa'da Başkonsolosluğu açıyoruz.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 3
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  ACABA ERMENİLERE TAZMİNAT DAVASİ NE ZAMAN AÇILACAK yolların açılmasından çok esas bunu çok merak ediyoruz ermenilere dava ne zaman açılacak
  Cevapla
 • Paşa 1 yıl önce Şikayet Et
  Karabağ zaferi süper... Azerbeycanın ve diğer dost ülkelerin de KKTC yi tanıma vakti hala gelmedi miiiii
  Cevapla
 • egemen türk 1 yıl önce Şikayet Et
  politika baska ,,yanliz bunuda unutmamak lazim biz türk milleti olarak vijdanliyiz ,, ermenilerede yardim etmek lazim,, bakin o zaman fransa nasilda def olup gider....
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Şimşek: Bayramda da yoğun çalışmamız sürüyor
Erbaş iddialara cevap verdi: Kimseyi şikayet etmedik