Cemal'i yakarak öldürmüşlerdi! 102 sanıktan 49'u idam cezasına çarptırıldı

Cezayir'in başkenti Cezayir’deki Dar el-Beyza Mahkemesi, geçtiğimiz yıl Cemal bin İsmail adlı gencin yakılarak öldürülmesiyle ilgili yargılanan 102 sanıktan 49'unu idam cezasına çarptırdı. Daha sonra İsmail'in masum olduğu ortaya çıkmıştı.

Cemal'i yakarak öldürmüşlerdi! 102 sanıktan 49'u idam cezasına çarptırıldı
Cemal'i yakarak öldürmüşlerdi! 102 sanıktan 49'u idam cezasına çarptırıldı
GİRİŞ 24.11.2022 18:34 GÜNCELLEME 24.11.2022 18:48
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Cezayir’deki Dar el-Beyza Mahkemesi heyeti, Cemal bin İsmail'in ölümü olayına karışan 102 sanığın davasının görülmesinin sonrasında basın toplantısı gerçekleştirdi.

AĞIR SUÇLAR

Mahkeme heyeti, 49 sanığın kasten adam öldürme, kundaklama, işkence ve vatan, mal ve insan güvenliğini hedef alan, ulusal birliği tehdit terör eylemlerinden suçlu bulunduğunu açıkladı.

Aynı davada, 17 kişi berat ederken, geriye kalan sanıklar ise 5 ila 10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

TEMYİZ YOLU AÇIK

Söz konusu kararların ön karar niteliğinde olduğu ve Cezayir Yargıtayı’nda temyiz yolunun açık olduğu ifade ediliyor.

Cezayir makamları, 1993’ten bu yana ülkedeki idam kararlarını doğrudan uygulamazken, mahkemeler tarafından verilen kararlar ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarına çevriliyor.

YANGINLARI ÇIKARDIĞI İDDİA EDİLEREK YAKILMIŞTI

Cezayirli 37 yaşındaki Cemal bin İsmail, 2021 yılında ülkenin Kabail Bölgesi (Amaziğ-Berberi) olarak nitelendirilen kuzey doğu bölgesindeki Tizi Vizu kentinde çıkan orman yangınları sırasında bir grup tarafından yangınları çıkardığı suçlamasıyla yakılarak öldürülmüştü.

ÜLKEDE İNFİAL OLUŞTURDU

İsmail’in öldürülmesine ilişkin görüntülerin sosyal medyada yayılmasıyla birlikte ülkede büyük bir infial ve öfke seli oluşmuştu.

İSMAİL MASUM ÇIKTI

Daha sonra İsmail’in masum olduğu ve aynı bölgede yangından zarar gören bölge halkına yardıma giden bir aktivist olduğu kanıtlanmıştı.

Cezayir makamları söz konusu olayı bir fitne olarak değerlendirerek, olayın arkasında ayrılıkçı “Amaziğ-Berberi Kabail Bölgesi Kendi Kaderini Tayin Hakkı Hareketi’nin” (MAK) bulunduğunu duyurmuştu.

MAK’ın Arap ve Amaziğ-Berberi halkları arasında fitne çıkarmaya çalıştığı suçlamalarıyla birlikte de güvenlik güçleri ülke çapında geniş bir gözaltı dalgası başlatmıştı.

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan
YORUMLAR 19
 • Eskipazar 1 hafta önce Şikayet Et
  İdam cezasını gaddarca olarak addetmeyin sakın.İdam cezası suç işlenmesini ortadan kaldıran bir uygulamadır.Hele ki İslam anayasasında ki kısasa kısas uygulansa ülkemizde değil bütün dünyada suç oranları dibi görür.İnşallah Reis bu dileklerimizi duyar da idamı geri getirir.
  Cevapla
 • mustafa 1 hafta önce Şikayet Et
  İdam hakkettiğini bulsunlar adalet budur
  Cevapla
 • yunus 1 hafta önce Şikayet Et
  işte gönülleri ferahlatan adalet budur. kısasa kısas. Allah bizde uygulanmasını da nasip etsin inşallah.
  Cevapla
 • Hacivat 1 hafta önce Şikayet Et
  Pkk lilarida cezaire gönderilmeli pkk li insan degildir
  Cevapla
 • Murat gözükara 1 hafta önce Şikayet Et
  Bizde de olsa... TERÖR ve yandaşları anında biter...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kim Milyoner Olmak İster'de tarihi anlar: Milyonluk soruya ulaştı!
Türkiye ve dünya tarihinin unutmaz fotoğrafları...