NATO'dan henüz üyeliği tamamlanmayan İsveç ve Finlandiya için karar!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg , ABD ve İngiltere dahil bazı ülkelerin İsveç ve Finlandiya'ya güvenlik garantileri sunduğunu hatırlatarak bu iki ülkeye saldırı olursa tepki vereceklerini söyledi.

NATO'dan henüz üyeliği tamamlanmayan İsveç ve Finlandiya için karar!
NATO'dan henüz üyeliği tamamlanmayan İsveç ve Finlandiya için karar!
GİRİŞ 25.11.2022 13:27 GÜNCELLEME 25.11.2022 13:36
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Macaristan ve Türkiye dışında 28 üye ülkenin meclislerinde onaylanan İsveç ve Finlandiya'nın üyelik başvurularıyla ilgi süreç devam ediyor.

Macaristan, Finlandiya ve İsveç'in NATO onay sürecini ertelediMacaristan, Finlandiya ve İsveç'in NATO onay sürecini erteledi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 29-30 Kasım'da Romanya'nın başkenti Bükreş'te yapılacak NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın üyelik başvurularıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken iki ülkenin başvurusu sonrası imzalanan katılım protokollerinin Macaristan ve Türkiye dışında 28 üye ülkenin meclislerinde onaylandığını hatırlattı.

Kalan iki ülkenin de onaylayacağına inandığını belirten Jens Stoltenberg, bunun en kısa zamanda gerçekleşmesi için çağrıda bulundu.

Stoltenberg, bu ay başında İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüştüğü konuların arasında bunun da bulunduğunu ifade ederek İsveç ve Finlandiya'nın, haziranda Türkiye ile imzaladıkları üçlü muhtıranın gereklerini yerine getirdiğini söyledi.

Stoltenberg, İsveç'in terörle mücadele yasasını değiştirerek daha sıkı hale getirdiğini, silah ihracat kısıtlamalarını kaldırdığını, her iki ülkenin terörle mücadelede uzun dönemli iş birliği taahhüdü bulunduğunu bildirdi.

ABD VE İNGİLTERE DAHİL BAZI ÜLKELER İSVEÇ VE FİNLANDIYA'YA GÜVENLİK GARANTİLERİ SUNDU

İki ülkenin NATO üyeliğinin ittifakı güçlendireceğini vurgulayan Stoltenberg, ABD ve İngiltere dahil bazı ülkelerin İsveç ve Finlandiya'ya güvenlik garantileri sunduğunu hatırlattı.

"İKİ ÜLKE ASKERİ OLSUN, SİVİL OLSUN TÜM NATO FAALİYETLERİNE KATILMAKTADIR"

Jens Stoltenberg, "İki ülke askeri olsun, sivil olsun tüm NATO faaliyetlerine katılmaktadır. Bu da İsveç veya Finlandiya'ya karşı herhangi bir saldırı veya saldırgan tutum olursa NATO'nun tepki vermemesi tasavvur edilemez." diye konuştu.

UKRAYNA'YA ASKERİ OLMAYAN DESTEĞI DE ARTIRMA KARARI ALINACAK

Bükreş'te gelecek hafta yapılacak NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı hakkında da bilgi veren Stoltenberg, Ukrayna'ya desteğin öneminin altını çizdi ve bakanların Ukrayna'ya askeri olmayan desteği de artırma kararı alacaklarını söyledi.

MÜHİMMAT VE ASKERİ EKİPMAN DESTEĞİ

Uzun vadede Ukrayna'nın Sovyet dönemi askeri ekipmandan, doktrin ve eğitimden NATO standartlarına geçmesi için destek vereceklerini aktaran Stoltenberg, Ukrayna'nın, elindeki Sovyet dönemi silahlar için mühimmat ve bazı malzemelere ihtiyacı olduğunu söyledi.

Stoltenberg, bazı NATO müttefiklerinin bu tür malzemeleri üretecek tesisi bulunduğunu, bu malzemelerin üretiminin artırıldığını aktardı.

Stoltenberg, Bükreş'teki toplantıya Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile Moldova, Gürcistan ve Bosna Hersek'in dışişleri bakanlarının da katılacağı bilgisini verdi.

- BÜKREŞ'TE ÇİN DE KONUŞULACAK

Toplantıda ayrıca NATO müttefiklerinin Çin'in oluşturduğu sınamaları ele alacağını bildiren Stoltenberg, şunları dile getirdi:

"Çin bir hasım değil ancak askeri modernizasyonunu hızlandırıyor, Arktik bölgesinde, Batı Balkanlar'da, uzayda ve siber alanda varlığını artırıyor. Ayrıca NATO müttefiklerinin kritik altyapılarını kontrol etmek istiyor. Ukrayna'daki savaş Rus gazına olan tehlikeli bağımlılığımızı ortaya çıkardı. Bu nedenle sadece Çin değil, tüm otoriter rejimlere karşı bağımlılığımızı değerlendirmeliyiz."

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, bir soru üzerine de Ukrayna'ya verilen hava savunma sistemleri için Ukraynalı personele eğitim verildiğini ancak bu eğitimin, Ukrayna'da değil NATO topraklarında sağlandığını aktardı.

Polonya'nın Almanya'dan Patriot hava savunma sistemleri talebine ilişkin soruyu da yanıtlayan Stoltenberg, spesifik sistemlerin sağlanmasının üye ülkelerin ulusal kararı olduğunu hatırlattı.

KAYNAK: AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız
YORUMLAR 7
 • böyle 4 gün önce Şikayet Et
  iyi ya natoya gerek kalmadı. veto.
  Cevapla
 • BİROL 4 gün önce Şikayet Et
  Siz destek verin biz vermeyeceğiz...
  Cevapla
 • Kaan 4 gün önce Şikayet Et
  Öyle bi madde mi var arkadaş, yeni madde mi ürettiler. NATO Sadece kendi üyelerine destek çıkar. O zaman Natoya atay ülke olarak yardım ediliyorsa, Bizde Avrupa Birliğine aday ülke olduğumuz için vizesiz gideriz heralde. Ne saçma arkadaş. Zaten Natoyu ve Avkupa Birliğini koruyanda biziz. Tahılı bile biz gönderiyoz daha ne istiyirsiniz ulaa.
  Cevapla
 • mert 4 gün önce Şikayet Et
  mademki dünyanin en sömnürgeci ,katliamci,münafik başt terörüst kardeşler güvenlik garantileri vermisler natoya girmelerine sebep kalmamistir!!!
  Cevapla
 • Misafir 5 gün önce Şikayet Et
  O HALDE bu ülkelerin nato ya girmesine gerek yok konu kapanmış demekki
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hamza Dağ: Milleti ikna edemeyeceklerini anlayınca bu yola başvurdular, ucube bir sistem!
Son dakika: Fatma Onur öldürüldü!