ABD'den Türkiye'ye 'S-400' tuzağı! Bir taşla iki kuş vuracaklar

ABD ordusunda yıllarca görev yapan General Ben Hodges, S-400 ve F-35'lerle ilgili Türkiye'ye şaşkına çeviren bir teklifte bulundu. ABD'li general S-400'lerin Ukrayna'ya verilmesi gerektiğini söyledi. Peki ABD bu teklifle neyi amaçlıyor?

GİRİŞ 02.12.2022 12:28 GÜNCELLEME 02.12.2022 14:44
Bu Habere 504 Yorum Yapılmış

Daha önce 2 yıl İzmir’de görev yapan ve ordudan 2018’de emekli olan ABD’nin eski Avrupa Kuvvetleri Komutanı General Ben Hodges, İngiliz yayın organı BBC'ye Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin F-35 savaş uçağı projesinden çıkarılması ve Rusya'dan alınan S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin konuşan ABD'li general, Türkiye'ye şaşkına çeviren bir teklifte bulundu. 

'S-400'LERİ UKRAYNA'YA VERİN'

ABD'li general, Türkiye'nin F-35 projesinden çıkarılmasını hatırlatarak bu projeye geri dönülmesi için bir şart koştu. Hodges “Bildiğimiz kadarıyla S-400’ler kutularında bekliyor. Türkiye attığı bu adımdan geri dönebilir, o sistemleri Ukrayna’ya verebilir örneğin ve F-35 programına geri dönebilir. O zaman bugünkünden çok farklı bir konumda olur” ifadelerini kullandı.

ABD'nin eski korgeneralinden Türkiye çıkışı: Derhal verilmeli!ABD'nin eski korgeneralinden Türkiye çıkışı: Derhal verilmeli!

Peki ABD'li isim bu sözlerle neyi amaçlıyor?

S-400'LER UKRAYNA'YA VERİLİRSE NE OLUR?

ABD'den gelen bu teklife Türkiye'nin olumlu cevap vermesi durumunda Türkiye almak için yıllarca çaba sarf ettiği ve birçok ülkeye karşı dik duruş sergilediği konumdan geri adım atmış olacak. Rusya'nın savaş halinde olduğu Ukrayna'ya bu füzelerin verilmesi, Türkiye ile Rusya'yı doğrudan karşı karşıya getirerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yıllardır ilerlettiği dostluk ilişkilerini tersine döndürebilir. Bunun sonucu olarak Rusya, Türkiye'nin Suriye'de teröre karşı yaptığı harekatlara taş koyabilir, belki de Avrupa'ya uyguladığı doğalgaz ambargosuna Türkiye'yi de ekleyebilir.

ABD'li komutan haddini aştı! Erdoğan'a ceza kesilmeliABD'li komutan haddini aştı! Erdoğan'a ceza kesilmeli

ABD, TÜRKİYE'Yİ YUNANİSTAN'A KARŞI SAVUNMASIZ HALE GETİRMEYİ Mİ AMAÇLIYOR?

Öte yandan ABD'li Hodges'in bu teklifinin bir de Yunanistan ayağı bulunuyor. S-400'lerin Ukrayna'ya verilmesi durumunda Türkiye hava sahası koruması büyük bir güç kaybetmiş olacak. Hali hazırda Yunanistan ile Ege ve Doğu Akdeniz'de yaşadığımız gerginlikler de düşünülürse, bu durum Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı bölgede daha aktif bir rol üstlenmesine neden olabilir. Değişen bu denklemler sonucunda Türkiye'nin Mavi Vatan'daki kazanım ve söz hakları da Avrupalı ve ABD'liler tarafından tekrar sorgulanmaya başlayabilir. Böylece ABD bu hamlesiyle hem uzun yıllardır Türkiye ile Rusya arasında devam eden dostluk ilişkilerine darbe vurmuş, hem de Türkiye'yi Avrupalı ortağı Yunanistan'a karşı güçsüzleştirmiş olur. 

KAYNAK: HABER7
Yalçın Taşbaşı Haber7.com - Editör
Haber 7 - Yalçın Taşbaşı
YORUMLAR 504
 • Metin 1 ay önce Şikayet Et
  Kutuda mı değil mi inan öğrenmek istemezsin
  Cevapla
 • Yasar 1 ay önce Şikayet Et
  Öncelikle Girite yerleştiniz korunması için S300 lere gerek kalmadı siz korursunuz bu sebeple yunana söylede s300 leri versinler
  Cevapla
 • Haklı 1 ay önce Şikayet Et
  S 400 senin kutuda mı, hangi kutuda bekliyor,?
  Cevapla
 • Emekli 1 ay önce Şikayet Et
  O zaman sende bize f22 leri ver. Alçak abd
  Cevapla
 • abdullah 1 ay önce Şikayet Et
  Buna oglum cuki ile güler ey ahmak ABD
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Enkaz altında kalan vatandaşın hayatta kalma mücadelesi herkesi etkiledi...
Deprem sonrası pes dedirten fırsatçılık! Ülke genelinde denetim başladı