Son dakika... ABD'den yeni 'Türkiye' açıklaması: Büyük risk istemiyoruz...

ABD'nin Ulusal Güvenlik Sözcüsü Kirby, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine kara harekâtı düzenleme planlarına karşı çıktı.

GİRİŞ 08.12.2022 06:27 GÜNCELLEME 08.12.2022 09:26
Bu Habere 315 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde bir kara harekâtını Aralık ayında başlatacağına dair beklentiler güçlenirken ABD'den operasyona karşı net bir mesaj geldi. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, "Operasyon istemiyoruz" dedi.

Beyaz Saray'da gazetecilere açıklamalarda bulunan Kirby, "Suriye'nin kuzeyinde, sivilleri şu ankinden daha da büyük bir riske sokacak, Suriye'deki birliklerimizi ve personelimizi ya da DAEŞ'e karşı misyonumuzu tehlikeye sokacak askeri operasyonlar düzenlenmesini istemiyoruz" ifadesini kullandı.

"EN İYİ YOL OLDUĞUNA İNANMIYORUZ"

"ABD, Türkiye'nin kendini savunma hakkını, özellikle de terörizme karşı meşru müdafaa hakkını tanımaktadır" diyen Kirby, "Türk halkının karşı karşıya bulunduğu tehdidi anlıyoruz. Ancak Suriye'nin kuzeyinde askeri operasyonlara girişme fikrinin bu tehdidi bertaraf etmede en iyi yol olduğuna inanmıyoruz" şeklinde konuştu.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 315
 • Deniz korkmaz 1 ay önce Şikayet Et
  Abd neresi lan sen kimsin ki fikrini sorduk mu
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  EyABD iki yüzlülüğü birakacaksin dünyadaki teröristleri yaratan dünyanın başına bela eden üç dört ülkeden birisiniz terorislere tırlar dolusu muhimmatla destekle bizim askerimiz polisimiz sıvıl halkımız şehit olsun siz kara operasyonu yapmayın de hiç akla mantığa sığmıyor ya oradaki köpeklerini dizginlersin yada ABD oradan çıkacaksın ama çıkamazsın nedeni insan haklarından yoksun iki yüzlü kan emici İsrail in işi olmaz neymiş vaad edilen toprakmiş siz gerçekten sudan sebeple insan öldürmeyi seviyorsunuz çünkü kanla beslenip sonrada çıkıp insan haklarından bahsediyorsunuz
  Cevapla
 • nerge... 1 ay önce Şikayet Et
  Sen teror örgütunu besle palazlandir.Istanbulun göbeğinde benim SİVİLLERİME BOMBA patlat sonrada Suriyedeki siviller dediğin teröristler icin endişe duy.... HAYDI ORADAN....
  Cevapla
 • Haklı 1 ay önce Şikayet Et
  Sen kimsin ki yıkıl karşımdan
  Cevapla
 • Hak Yemez 1 ay önce Şikayet Et
  Senin orda ne işin var bizim sınırımız dibinde Suriye'yi cokmu düşünüyor sun yoksa yeraltı zenginlikleri nimi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Finlandiya'dan çatlak sesler geliyor! İsveç'i de istiyorlar
Masa iptal! Yapacakları yok! Yapmayacakları çok!