Almanya'daki darbe planının arkasından Prens çıktı: Ülkenin başına geçecekti

Almanya'da darbe alarmı dünyada büyük ses getirdi. Modern Almanya'yı yok sayan aşırı sağcı örgütün, 700 yıllık bir hanedanın üyesi Prens Heinrich'i, darbe sonrası ülkenin başına geçirmeyi planlandığı ortaya çıktı.

GİRİŞ 08.12.2022 14:34 GÜNCELLEME 08.12.2022 15:11
Bu Habere 134 Yorum Yapılmış

Almanya'da Federal Başsavcılığın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar arasında, yargıç olarak görev yapan ve aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partili (AfD) eski milletvekili Birgit Malsack-Winkemann ile örgütün lideri olduğu düşünülen iş insanı Heinrich XIII Prens Reuss da bulunuyor.

Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu olarak nitelendirilen ve 3 binden fazla güvenlik görevlisinin yer aldığı şafak baskınında, sorgulananlar arasında Alman ordusunun özel kuvvetleri KSK personeli de dahil özel eğitimli muvazzaf ve eski askerler de yer alıyor.

Almanya'da darbe alarmı: Onlarca gözaltı varAlmanya'da darbe alarmı: Onlarca gözaltı var

PRENS HEINRICH KİMDİR?

Gözaltına alınanlar arasında 700 yıllık eski aristokrat ailesinin üyesi Prens Heinrich XIII Reuss da bulunuyor. Prens Heinrich'in darbe sonrası ülkenin başına geçmesi planlanıyordu.

Aşırı sağ görüşleriyle bilinen Prens Heinrich, imparatorluk şartlarının daha iyi olduğunu savunuyordu. Ruess Hanedanlığının üyelerinden olan Prens Heinrich'in ailesi Almanya'nın doğusunda bugün Thuringia eyaleti içerisinde yer alan toprakları uzun yıllar yönetti.

Ailenin bütün erkek üyeleri Heinrich olarak adlandırılıyor. Yüzyılın başında sıralama sıfırlanıyor. Yani Prens Heinrich XIII Reuss, ailenin 20. yüzyılda doğan 13. erkek üyesi.

SAVCILIK İDDİANAMESİNDEN DETAYLAR

Savcılığın iddianamesinde zanlılar, "Almanya'daki mevcut devlet düzenini değiştirerek, ana hatlarıyla oluşturulmuş kendi hükümet düzenlerini getirmeyi kendine hedef edinmiş terör örgütüne mensup kişiler" olarak nitelendirildi.

İddianamede, grup üyelerinin askeri araçlar kullanıp devlet yetkililerine şiddet uygulayarak gerçekleştirmeyi planladıkları eylemlere cinayet işlemenin de dahil olduğu belirtildi.

Savcılık iddianamesinde ayrıca söz konusu grup üyelerinin, mevcut Almanya sınırlarını tanımadıkları ve ülkeyi sözde bir "derin devletin" yönettiğine inandıkları, iktidarın ele geçirilmesiyle oluşturulacak bir "askeri kolun" asıl hedefe ulaşana kadar düzenin sağlanmasında yer almasını planladıkları ifade edildi. Ayrıca grup üyelerinin bu geçiş döneminde bazı ölümlerin olabileceğini bildikleri ancak sistem değişikliğinde bunları gerekli olarak görüldükleri belirtildi.

Grubun Kasım 2021'den itibaren darbe hazırlıklarına yoğunluk verdiği kaydedilen iddianamede, hazırlıklar içinde yönetim şeklinin planlanması, ekipman temini, atış eğitimi, yeni üye alımı gibi faaliyetlerin olduğu ifade edildi.

İddianamede yeni kurulacak ve Heinrich XIII Prens Reuss'un yönetimdeki "Konsey"de kimlerin hangi pozisyonda olacağı da detaylı şekilde yer aldı.

İddianamede ayrıca, dernek üyelerinin bireysel olarak küçük bir silahlı grupla Alman Federal Meclisine girmek için somut hazırlıklar yaptıklarına dair şüphelere de yer verildi.

Mevcut Alman hükümetini tanımayarak kendilerini Alman İmparatorluğu Vatandaşı (Reichsbürger) olarak tanımlayan grup üyeleri terör örgütüne üyelikten yargılanacak.

YENİ DEVLET YAPISINDAKİ YÖNETİM

Yeni devlet yapısında görevler de şu şekilde dağıtılacaktı:

Kaiser (Kral): Prens Heinrich VIII. Reuss.

Adalet Bakanı: Birgit Malsack-Winkemann (Berlin'de hakim ve Eski AfD Milletvekili)

Dışişleri Bakanı: Tim Paul G. (Hukuk doktoru)

Uluslararası İlişkiler ve Hukuk: Matthes H. (Baden Württemberg'de uluslar arası hukuk uzmanı)

Sağlık Bakanı: Melaine R. (Aşağa Saksonya Eyaleti'nde doktor)

İleşitim için ayrı bir bakanlık

Ordu ve güvenlik: Rudiger von P. (Paraşüt taburu eski özel kuvvetler komutanı. Sivil savunma silahlarını zimmetine geçirdiği için ordudan atılmıştı.)

REİCHSBÜRGER NEDİR?

Kendilerini Alman İmparatorluğu Vatandaşı (Reichsbürger) olarak gören ve iç istihbaratın 2021 raporuna göre, 21 binden fazla kişinin yer aldığı grubun yüzde 5'ini aşırı sağcılar oluşturuyor.

2 bin 100 üyesi şiddet kullanmaya hazır olan grubun Almanya'yı meşru bir devlet olarak tanımadığına yer verilen rapora göre, üyelerden bazıları monarşi altındaki Alman İmparatorluğu fikrine bağlıyken, bazıları da Nazi taraftarı. Bazı üyeler de Almanya'nın hala askeri işgal altında olduğuna inanıyor.

KAYNAK: NTV, AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 134
 • çökertmekebabı 1 yıl önce Şikayet Et
  Haberdeki aktarılan bilgilere göre Almanya da gelişen olay paralel devlet kurarak darbe girişimini planlarken örgüt lideri olan kral ile beraberindeki yapı çökertiliyor. Türkiye de benzer bir olay 15 Temmuz darbe girişimi yaşandı ve 265 şehit verildi ve örgüt lideri hala yakalanamadi hatta Abd de krallar gibi yaşıyor. Almanya sanki örgüt çökertme konusunda daha başarılıyız mesajımı vermek istedi?
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Tiyatro İnandırıcı Gelmiyor Silah patlama yok havalandırma ucusa açık limanlar açık kapılar açık meclisi basma yok çok komik darbeye benzemiyor
  Cevapla
 • Tepki 1 yıl önce Şikayet Et
  Tiyatrodur bunlar biz inanmıyoruz tiyatro...
  Cevapla
 • çökertmekebabı 1 yıl önce Şikayet Et
  Yakın zamanda İngiliz halkı içinde Monarşi sistemine ve İngiliz Kraliyetine tepki verenler olurken tam tersi Ruslarda Çarlık Almanlarda ise imparatorluğun yeniden canlandırmak isteyenler var ilginç bir durum. Acaba Almanyadaki gelişen olaylar Avrupa birliğini etkiler mi ? Sonuçta Almanya Avrupa birliğinin lokomatif ülkesi
  Cevapla
 • Pütürgeli 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu şahıslar Türkiye’ye siyasi sığınmacı olsalardı onları kendi silahlarıyla vursaydık keşke ..Hani nasılmış derdik ;)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tanju Özcan'dan İYİ Parti'ye "oyları bölüyor" suçlaması! CHP'nin oy oranı...
Murat Kurum'un CHP'ye 'yapay zeka' göndermesi büyük beğeni topladı