F-35’lerde şifre krizi! Yunanistan'ı korku sardı! Türkiye'nin eli güçlendi

ABD yapımı F-35'leri kullanan Güney Kore'de şifre şoku yaşadı. Bu gelişme Yunanistan'da endişeye neden olurlen, Milli Muharip uçağımızın neden bu kadar önem arzettiği Güney Kore’nin yaşadığı F-35 deneyimi ile belgelendi.

GİRİŞ 16.12.2022 23:21 GÜNCELLEME 17.12.2022 10:53
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

F-35'leri ABD'den şifre alarak kullanmak zorunda kalan Seul yönetimi bu durumdan rahatsızlık duydu.

Uzak Doğu'dan gelen bu haber kendi savaş uçağını geliştirmenin ne kadar kritik olduğunu bir kez daha ortaya çıkardı. Daha önce pek çok zorluğu kendi teknolojilerini geliştirerek aşan Türkiye şimdi de Milli Muharip Uçak'ı hayata geçirecek. Savunma sanayiinde bağımsızlığını günden güne artıran Türkiye Milli Muharip Uçak ile birlikte kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz.Yerli İHA'lar ve SİHA'lar Libya'dan Kafkasya'ya, Doğu Akdeniz'den Irak ve Suriye'nin kuzeyine kadar birçok bölgede Türkiye'nin gücüne güç kattı. Son olarak Bayraktar Kızılelma gökyüzü ile buluştu. Sırada Milli Muharip Uçak var. Güney Kore'de yaşanan şifre krizi Milli Muharip Uçak'ın ne kadar önemli olduğunu tekrar gösterdi.
 

F-35B savaş uçağı iniş sırasında çakıldı! O anlar kamerada!F-35B savaş uçağı iniş sırasında çakıldı! O anlar kamerada!

MİLLİ MUHARİP UÇAK NEDEN ÇOK ÖNEMLİ?

Türkiye savunma sanayiini geliştirdikçe bağımsızlığını güçlendiriyor. Oyun kurucu rolünü pekiştiriyor. Sahada ve masada etkisini artırıyor. Geleceğine kendi çıkarları doğrultusunda kendi isteğiyle yön veriyor. Bunun ne kadar önemli olduğu Uzak Doğu'dan gelen bir haberle bir kez daha ortaya çıktı. O haber diğerlerinin yanı sıra özellikle Türkiye'nin kendi savaş uçağını üretmesinin ne kadar önemli olduğunu tekrar gözler önüne serdi.

Güney Kore Kuzey Kore ile yaşanan itilaf nedeniyle ABD'nin güvenlik şemsiyesi altında. Yoğun şekilde Amerikan silah ve mühimmatlarından kullanmakta. Bu kapsamda çok sayıda F-35 satın aldılar. Hatta bunlarla sık sık gövde gösterisi yapıyorlar.

F-35'LER KİLİTLENDİ, KRİZ ÇIKTI! GECE SAATLERİNDE BİR ANDA FELÇ OLDU

Fakat Güney Kore F-35'lerle ilgili ciddi bir sorun yaşıyor. F-35 savaş uçaklarından 11'nin gece saatlerinde bir anda felç olduğu bildirildi. Gelen bilgi bu uçakların şifrelendiği ve ABD tarafından kilitlendiği yönünde. Haliyle Seul durumdan ciddi şekilde rahatsız. Uçakları uçurmak için ABD'li yetkilileri arayıp şifreleri sormak zorunda kalmalarına öfkenlendikleri bildiriliyor. Öyle ki acil durumlarda bunun ciddi güvenlik riskleri oluşturacağı yönünde yorumlar var.

ABD'DEN ŞİFRE İSTEDİLER

F-35 dünyanın en ileri beşinci nesil savaş uçağı olarak biliniyor. ABD bu jetleri birçok ülkeye satıyor. Ancak askeri teknolojik verilerin kontrolünü sağlayabilmek için bazı önlemler alıyor. F-35 savaş uçaklarının iki ana data linki var. Veriler Amerikan askeri sistemi içinde saklanıyor. Güney Kore'nin uçaklarında yaşadığı sıkıntının bu data linklerinin aktive edilmesi hakkında şifreye ihtiyaç duyulmasından kaynaklandığı iddia ediliyor. Zamanla uygulamanın düzene gireceği ifade edilse de Güney Kore'nin ABD'den sürekli şifre talep etmesi Seul için rahatsız edici. Ayrıca uçakları satın alan ülkenin bunun tam kontrolünü elinde tutamaması başka bir sorun teşkil ediyor. Güney Kore bu uçaklara 8 milyar dolar ödedi. Ve savaş kabiliyetini ABD'nin şifre onayı nedeniyle zayıflatıyor.

TÜRKİYE KENDİ JETİNİ YAPIYOR

Güney Kore'de yaşanan bu sıkıntı Ege'de de yankı buldu. ABD, Türkiye'ye F-35 savaş uçakları vermedi. Daha önce pek çok zorluğu kendi teknolojilerini geliştirerek aşan Türkiye şimdi de Milli Muharip Uçak'ı hayata geçiriyor. Savunmada sırtını Batı'ya dayayan Yunanistan ise F-35'leri satın almak istiyor. Fakat Güney Kore'den gelen haber üzerine Yunan basınında da endişe var. Yunan basını bu uçakları kullanmak istediğimizde bizde Güney Kore'nin başına gelenleri yaşar mıyız? endişesi içindeler.

KAYNAK: SABAH
Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 62
 • Doğan 1 yıl önce Şikayet Et
  Baba sorsalardı şifreyi söylerdim : 123456 :)
  Cevapla
 • Devlet adamı 1 yıl önce Şikayet Et
  F35 tarihin en büyük mühendislik fiyaskosudur. binlerce hatası var.Alan kerizdir.
  Cevapla
 • GECE KARTALI 1 yıl önce Şikayet Et
  Bak etekli greek ler bizim şifremizi sen ezberledin artık... Bir gece ansızın.....
  Cevapla
 • Șebeș Savașcısı 1 yıl önce Şikayet Et
  Yașarsınız yașarsınız hiç terettüt etmeyin.
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Etme bulma dünyası aynı olayı Türkiye kıbrısta yaşadı şimdi sıra bınlaragöbekten bağlı olanlar düşündün
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MEB'den özel eğitim kurumlarına sınırlandırma
Bakan Tunç: Eylem Tok ve oğlu ABD'de yakalandı!