İsveçli profesör, Türk öğrencinin başvurusunu reddetti: Tepki çeken mail

Stokholm Üniversitesi'nden Profesör Per Carlbring, staj başvurusu yapan Fatma Zehra S.'ye, "Seni misafir etmeyi isterdim. Ancak, Türkiye İsveç'in NATO'ya girmesini engellediği için başvurunu engellemek zorundayım" cevabını verdi.

İsveçli profesör, Türk öğrencinin başvurusunu reddetti: Tepki çeken mail
İsveçli profesör, Türk öğrencinin başvurusunu reddetti: Tepki çeken mail
GİRİŞ 14.01.2023 13:08 GÜNCELLEME 14.01.2023 13:08
Bu Habere 169 Yorum Yapılmış

Stokholm Üniversitesi'nde görev yapan Profesör Per Carlbring psikoloji öğrencisi Fatma Zehra S.'nin staj başvurusuna, "Sevgili Fatma, seni misafir etmeyi isterdim. Ancak, Türkiye İsveç'in NATO'ya girmesini engellediği için başvurunu reddetmek zorundayım. Üzgünüm" şeklinde cevap verdi.

İstanbul, İbni Haldun Üniversitesi, Psikoloji bölümü lisans 3. sınıf öğrencisi olan Fatma, Avrupa Birliği hibe programı Erasmus+ tarafından seçtiği bir okulda 2023 yazında staj yapmaya hak kazandı.

Fatma'nın başvurduğu okullardan biri İsveç'teki Stokholm Üniversitesi'ydi. Öğrenci, 23 Kasım 2022'de akademisyen Carlbring'in yönettiği araştırma projesinde yer almak istediğine dair bir elektronik posta gönderdi.

Birkaç saat sonra Carlbring, "Sevgili Fatma, seni misafir etmeyi isterdim. Ancak, Türkiye İsveç'in NATO'ya girmesini engellediği için başvurunu reddetmek zorundayım. Üzgünüm" şeklinde cevap verdi.

Fatma, TRT World'e "Bu cevabı aldıktan sonra şoke oldum. Bunu sindirmem uzun zamanımı aldı" dedi.

Stokholm Üniversitesi Psikoloji Departmanı Bölüm Başkanı Fredrik Jonsson TRT World'e yapmış olduğu açıklamada, "Araştırma stajyeri olarak bizimle çalışmak isteyen öğrencilerden birçok başvuru alıyoruz. Bu başvuruların hepsini kabul edemiyoruz, ancak herhangi bir talebin profesyonel bir şekilde yanıtlanmasını umuyoruz. Bu durumda, bu konuyu öğrenir öğrenmez harekete geçtik ve rutinimize göre ele aldık" dedi.

Profesör Carlbring ise TRT World'ün sorularına yanıt vermedi.

Fatma, yaşadıklarının "buzdağının görünen kısmı" olabileceğini düşünerek resmi bir şikayette bulundu.

"Bunu bana yaptıysa, üniversiteye başvuran farklı ırklardan diğer öğrencilere de yapmış olabilir" diye ekledi.

Fatma 5 Aralık 2022'de üniversiteye ayrımcılık şikayetinde bulundu. Raporda profesörün cevabının "politik düşüncelere dayandırıldığı" ve "ayrımcı bir tutum sergilediği, hatta tamamen ırkçı olduğu" belirtildi.

Fatma 6 Aralık 2022'de Psikoloji Bölümü Başkan Yardımcısı Torun Lindholm Ojmyr'den olay ile ilgili bir özür mektubu aldı. Ojmyr, Profesör Carlbring'in davranışının uygunsuz ve yanlış olduğunu kabul ettiğini ve "eşit koşullarda eğitim ve İsveç Ayrımcılık Yasası" da dahil olmak üzere "bölümde ileriye dönük birkaç aktif önlemin planlandığını" iddia etti.

Ancak Fatma, bu önlemlerin yeterli olmadığını düşünüyor. Üstelik profesörden de resmi bir özür almadı. "Bu noktada, bana bir özür göndereceğini umuyorum ama göndermedi ve bu konuda hayal kırıklığına uğradım" dedi ve "Bence bu davranış çocukça, ırkçı ve gerçekten uygunsuz" görüşünü dile getirdi.

Fatma yaşadığı olumsuz deneyime rağmen başvurusunun aynı üniversitenin psikoloji bölümünde farklı bir hoca tarafından kabul edildiğini ve bu yaz staja devam etmeyi planladığını söylüyor.

KAYNAK: TRT WORLD
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 169
 • Mehmet 5 ay önce Şikayet Et
  Hani Avrupa'da liyakat vardı.İnanın bunlar bizden dah çok ırkçı.Müslüman düşmanları.
  Cevapla
 • Metin 8 ay önce Şikayet Et
  Bunlara izin vermeyin bunlar girerse aynen devam
  Cevapla
 • Türkiye 8 ay önce Şikayet Et
  Hadi russia
  Cevapla
 • Mehmet Altınbaş 8 ay önce Şikayet Et
  Hani Avrupa medeniyeti eşitlik insan hakları bize ders vermeye kalkıyorlardı, iman insanı insan eder, küfür canavar hayvan eder. asla güvenilmez.
  Cevapla
 • Mustafa 8 ay önce Şikayet Et
  Peki niye reddetmiş deseydiniz Bakalım terörü savundugumuz için diyecekmiydi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İHA'lar Türkiye'de uçuşa geçti
Kopenhag beraberliği Süper Lig'deki 11 galibiyete eşdeğer!