Erdoğan'ın maketini asan teröriste ulaşıldı: Eyleme böyle hazırlanmış

İsveç gazetesi Aftonbladet, Erdoğan'ı hedef alan provokasyonun arkasındaki teröristin ismini ve olay öncesi fotoğraflarını yayınladı. Gazete, teröristi "39 yaşında, uzun boylu, samimi bir sese sahip bir film yapımcısı" olarak tanıttı.

GİRİŞ 14.01.2023 14:57 GÜNCELLEME 14.01.2023 18:35
Bu Habere 91 Yorum Yapılmış

Terör örgütü PKK/YPG destekçilerinin İsveç'in başkenti Stockholm'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef aldıkları, Ankara ve Stockholm arasındaki tansiyonu yükselten provokasyon, İsveç basınında kendine geniş yer buldu.

İSVEÇ GAZETESİ SKANDALIN ARKASINDAKİ TERÖRİSTE ULAŞTI

Stockholm merkezli Aftonbladet gazetesi, skandal eylemi organize eden ve maketi belediye binasının önüne asan teröriste ulaştı.

Gazete, teröristin "anlaşılabilir bir şekilde" yüzünü göstermek istemediğini ya da soyadını vermek istemediğini belirterek, "Andreas" isimli provokatörü "39 yaşında, uzun boylu, samimi bir sese sahip bir film yapımcısı" olarak tanıttı.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SİVİL UZANTISI ROJOVA DAYANIŞMA KOMİTESİNE ÜYE

Verdiği röportajda PKK/YPG'nin sivil uzantısı sözde İsveç Rojava Dayanışma Komitesi'ne üye olduğunu kabul eden terörist, mankeni Facebook'ta gördüğü bir reklam sonrası Norsborg'dan aldığını, daha sonra takım elbise ve gömlek aldığını, maskeyi ise internetten sipariş ettiğini belirtip çirkin saldırının kendine ne kadara mal olduğunu övünerek anlattı.

BU YAPTIKLARI İLK PROVOKASYON DEĞİL

Gazete, terör örgütü yandaşlarının yaptığı eylemin ilk olmadığını, geçen yaz da belediye binasına terör örgütü PKK'nın paçavralarının yansıtıldığını hatırlattı. Ancak gazeteye göre; son eylem göze alındığında, yaz aylarında yapılan eylem sadece "hafif bir esinti."

AFTONBLADET'TEN SKANDAL İFADELER

Terör örgütüne ve yandaşlarına tek kelime etmeyen gazete, Andreas isimli teröristin, "Demokratik haklarımızı ve ifade özgürlüğümüzü kullanıyoruz" ifadelerine yer vererek, "Eylem hakkında ne düşünürsek düşünelim, Rojava Komitelerinin bir şeyler başardığına şüphe yok" diye eylemi övdü.

Gazete, hükümetin bütün sonbaharı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın peşinde geçirdiğini öne sürdüğü haberinde, terör örgütlerine yönelik alınan yeni kararları tuhaf olarak yorumladı.

TERÖRİSTİN ÇAĞRISINI DUYURDULAR

Gazete ayrıca, Andreas isimli teröristin uluslararası ajanslardan ve gazetelerden telefon beklediğini yazdı.

BAŞBAKAN KINAMIŞTI

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan saldırıyı kınadığı açıklamasında, "Demokratik seçimle göreve gelmiş bir yabancı liderle bu şekilde alay edilmesi çok ciddi bir gelişmedir" dedi.

Kristersson bu eylemle, İsveç'in NATO üyeliği için yaptığı başvurunun sabote edilmek istendiğini söyledi ve bu tip eylemlerin, ülkesinin güvenliği için de tehlike teşkil ettiğini belirtti. 

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 91
 • EvladıÜmmeh 1 yıl önce Şikayet Et
  Tüm zürriyeti katledilmeli o kefere pkklının su bile verilmemeli
  Cevapla
 • erhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunu cımere gercekten yazalım yetkılıler degerlendırsın isvecte almanyada veya baska ab ülkesınde bu tarz çirkin asagılayıcı ve prokovatıf eylemlere katılanların kımlıklerı saptansın ve tc vatandaslıgından cıkartılıp tüm mal varlıkları dondurulsun en azından türkiye ile ilişikleri kesilmiş olur
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Eeee bizede düşün bu gösterilere latılarlardan türk vatandaşları varsa vatandaşlıktan çıkarmak ülkeye girişini yasaklamak ve varsa türkiyede mal varlığına el koyup tsk vafkına bağışlamak
  Cevapla
 • Ccc 1 yıl önce Şikayet Et
  Olayı yapanların ismi ve adresi Stokholm Belediyesinin elinde vardır. bunlar bu olayı yapmadan Belediyeden müsade almak zorunda.. müsaadesiz Avrupa’da kuş uçmaz . Avrupa’da Tüm yürüyüşler, protestolar Belediyeden müsade alınarak yapılır .Müsade alırken organize edem derneklerin adı yöneticilerin adı ve adresleri zapta geçer ..!
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Senin icinde sari torbamız var terörist
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti İl Başkanı'nı ziyaret eden Sude Nur Çakır'ın sözleşmesi feshedildi!
Filistin başvuru yapmıştı! FIFA'dan İsrail adımı