Japonya'da kardan elektrik üretimi için araştırma başlatıldı

Japonya'nın kuzeydoğusunda bir şehirde, yenilenebilir enerji tedariki için kardan elektrik üretimi araştırması başlatıldı.

Japonya'da kardan elektrik üretimi için araştırma başlatıldı
Japonya'da kardan elektrik üretimi için araştırma başlatıldı
GİRİŞ 14.01.2023 22:20 GÜNCELLEME 14.01.2023 22:20
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Şiddetli kar yağışlarının yaşandığı Aomori kentinde, kar küreme araçları ve kamyonlarla toplanan büyük miktarda kar, denize boşaltılıyor.

Mart 2022'de sona eren mali yılda, kent geneli kar küreme ve boşaltım faaliyetlerinin masrafları 5,9 milyar yene (44,6 milyon dolar) yükseldi.

Kyodo ajansının haberine göre, şehir yetkilisi açıklamasında, "Kar, problem olarak görülür ancak bunu faydalı kullanıma çevirebiliriz." dedi.

Tokyo'daki "University of Electro-Communications" ile yerel bilişim firması Forte Co. fazlalık kardan faydalanarak enerji üretimi için el ele verdi.

Bu çerçevede hizmet dışı bir ilkokulun havuzunda biriken kar ile çevredeki havanın sıcaklık farkından faydalanarak elektrik üretimini fizibilitesi araştırıldı.

Karla soğutulan sıvının buharlaşmasından yola çıkılıp elektrik üretilecek

Depolanan karla soğutulan sıvının, çevredeki ortam havasının ısısıyla buharlaştırılmasından üretilecek enerjiyle, türbin harekete geçirilecek.

Proje kapsamında biriken karları soğuk tutması için bir havuzun içine yalıtım malzemeleri yerleştirildi.

İlkbaharda elektrik üretimine başlanması hedeflenen projede, kar depolayacak büyük hacimli tesis bulunması ve soğuk havalarda ısıtılmış havayı muhafaza etmenin sorun olabileceği kaydedildi.

Firma yetkilisi Kasai Jun, projeye yönelik, "Yoğun kar yağışlı bölgeye özgü yenilenebilir bir enerji kaynağı. Ayrıca yeni sektör oluşmasına yol açabilir." dedi.

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici
YORUMLAR 1
  • Amanoslu 2 ay önce Şikayet Et
    iki potensiyallı ısının aradaki farktan enerji elde etmek, eskiden beri gelen bir yöntem, soğuk sıcak hava akımı gibi, önemli olan onu arayıp bulmak gerek, buda ARGE ile olur.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı adayları için imza süreci başladı! Hangi aday kaç oy aldı? ilk rakamlar...
Deprem bölgesinde makine sesleri artıyor: Geri dönüş başladı