Libya'da 7 ay sonra önemli görüşme

Libya'da Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde ordu ile ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter güçlerinden oluşan 5+5 Ortak Askeri Komitesi, ateşkes dahil pek çok konuyu görüştü.

Libya'da 7 ay sonra önemli görüşme
Libya'da 7 ay sonra önemli görüşme
GİRİŞ 16.01.2023 09:01 GÜNCELLEME 16.01.2023 10:56
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Hafter liderliğindeki Libya Doğu Kuvvetleri Manevi Yönlendirme Dairesi Başkanı Tümgeneral Halid el-Mahcub, yaptığı açıklamada, Libya'nın Sirte şehrinde Ortak Askeri Komitenin, BM Libya Özel Temsilcisi Abdoulaye Bathily'in de katılımıyla bir toplantı düzenlediğini belirtti.

Açıklamaya göre, görüşmede 2020'de Libyalı taraflar arasında İsviçre'nin Cenevre kentinde imzalanan ateşkes anlaşmasının maddelerinin yanı sıra uluslararası ve yerel gözlemcilerin anlaşmayla ilgili çalışmaları ele alındı.

Görüşmede ayrıca, ülkedeki askeri kurumların tek çatı altında birleştirilmesi ile yabancı ve paralı askerlerin ülkeden çıkarılması konuları da değerlendirildi.

5+5 Ortak Askeri Komitesi, en son 15 Haziran 2022'de Mısır'ın başkenti Kahire'de toplanmıştı.

5+5 ORTAK ASKERİ KOMİTE

BM himayesinde başlatılan Ortak Askeri Komite'de, BM nezdinde meşru Libya hükümetine bağlı Libya ordusundan ve ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter güçlerinden beşer kişilik heyetler bulunuyor.

İsviçre'nin Cenevre kentinde 19-23 Ekim 2020'de düzenlenen 5+5 Ortak Askeri Komite toplantıları sonucunda Libya hükümeti ile Hafter'e bağlı heyetler arasında kalıcı ateşkes anlaşması imzalanmıştı.

Ülkenin doğu ve batısını kuzey hattı boyunca bağlayan Sahil Yolu'nun açılmasını Kasım 2020'de kararlaştıran komite, bu kapsamda Şubat 2021'de Sirte ve bu kente bağlı yolların mayın ve patlayıcılardan temizlenmesine karar vermişti.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 8
 • Gurbetci isci 2 ay önce Şikayet Et
  Amac Yunanistani ve Ab yi mutlu etmek. Libyanin deniz sahasina cokmek icin bekleyen Yunanistana hediyelere bogmak.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  BAŞKAN'A ULŞTIRIN. Libya meclisi uluslararası bir anlaşma ile Akdeniz üzerinden Türkiye ile komşu olan sahil şeridinin çok küçük bir kısmını (Bir kaç metrekare bile olabilir.) Türkiye'ye devretsin. Böylece hem Libya ile hem de kendi toprağımızla Akdeniz üzerinden bağlantı kurmuş oluruz. Libya hükümeti Türkiye ile yaptığı anlaşmadan kaynaklı dış baskılardan kurtulur. Böylece herhangi bir şekilde bu hattın iptal olması riskini ortadan kaldırmış oluruz
  Cevapla
 • Erima 2 ay önce Şikayet Et
  Guzel bir fikir.
  Cevapla
 • Gurbetci isci 2 ay önce Şikayet Et
  Dostum bu yazdigini sik sik yaziyorsun. Fikrin cok guzel olmakla beraber bunu baskanlik sekreterlerine yada danismanlarina email, mektup yoluyla yazman daha garanti olur. Sahsen baskanla yada MIT mustesari ile gorusmen imkansiz olabilir ama yazdiklarini ona ulastirabilirler. Hoscakal.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  İkinci suriye vakası
  Cevapla
 • imanLahersey 2 ay önce Şikayet Et
  Günaydın dayıcım
  Cevapla
 • Danismend 2 ay önce Şikayet Et
  Eğer Abd bizim yerimizde libya ile kendi menfaati için ya da libya menfaati de dahil libyanın yanında yer almış olsaydı hafterin şu an kemikleri bile çürümeye başlamıştı.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Herşey butun planlar Türk askerinin Libyadan çekilmesi icin yapiliyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fransa'dan Türkiye açıklaması: Finlandiya'nın NATO onayı memnuniyet verici
Nükleer santrallerin uranyum ihtiyacı Karadeniz'den karşılanabilir