Yargı sistemini ‘mahvedecek’: Netanyahu’ya büyük öfke

İsrail'in eski başbakanlarından ve eski genelkurmay başkanlarından Ehud Barak, Netanyahu'nun önerilerinin yargı sistemini "mahfedeceğini" söyledi

Yargı sistemini ‘mahvedecek’: Netanyahu’ya büyük öfke
Yargı sistemini ‘mahvedecek’: Netanyahu’ya büyük öfke
GİRİŞ 16.01.2023 09:20 GÜNCELLEME 16.01.2023 09:33
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun yargı sisteminde yapmak istediği değişiklikler antidemokratik olarak nitelendirilirken, İsrail'in eski başbakanlarından ve eski genelkurmay başkanlarından Ehud Barak, Netanyahu'nun önerilerinin yargı sistemini "mahfedeceğini" söyledi.

Netanyahu'nun yargı paketi önceki gün 80 bin kişi tarafından protesto edilmişti.

Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin adımı, yargının bazı yetkilerini Meclis'e devretmeyi öngörüyor. Bu da Yüksek Mahkeme başta olmak üzere hükümet ile İsrail yargı mekanizması arasında gerilime yol açıyor.

Adalet Bakanı Levin 5 Ocak'ta Yüksek Mahkemenin yetkilerini sınırlandıran, yargının hakimlerin seçimi üzerindeki etkisini azaltan ve Meclisin mahkeme kararlarını geçersiz kılmasına izin veren bir yasa planladıklarını duyurmuştu.

7 ÜYEYİ HÜKÜMET SEÇECEK

Yeni yargı planına göre, koalisyon hükümeti, yargı mensuplarını atama komitesinde şu an 9 olan üye sayısını 11'e çıkaracak ve bu üyelerin 7'sini kendisi seçecek. Bu üye çoğunluğu, hükümetin, yargıçların atanmasında tek söz sahibi olacağı anlamına geliyor.

Ayrıca Netanyahu hükümetinin, daha önce yolsuzluktan hüküm giymiş koalisyon ortağı Arye Deri'nin bakan olarak görev yapmasına izin veren tartışmalı yasayı onaylaması da kamuoyunda tepkilere yol açmıştı.

HÜKÜM GİYMİŞ BAKAN GÖREV YAPIYOR

Deneyimli bir siyasetçi ve Netanyahu'nun yakın müttefiki olan Deri, kısa bir süre önce vergi kaçakçılığından hüküm giymiş ve ertelenmiş hapis cezası almıştı.

Hükümet ayrıca bakanlıklardaki hukuk müşavirlerini artık başsavcıya hesap vermeyecek siyasi atamalara dönüştürmek istiyor.

Sağcı hükümetin kapsamlı reform hazırlığı eleştirmenler tarafından anti-demokratik olarak görülüyor.

Tel Aviv'deki protestolara katılan İsrail'in eski başbakanlarından ve eski genelkurmay başkanlarından Ehud Barak, Netanyahu'nun önerilerinin yargı sistemini "mahfedeceğini" söyledi ve 'buna izin vermeyeceklerini' dile getirdi.

 

KAYNAK: EURONEWS
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül
YORUMLAR 3
 • emins 2 ay önce Şikayet Et
  Netanyahu eski netanyahu değil
  Cevapla
 • SARÌYERLÌ 2 ay önce Şikayet Et
  beter olun yiyin birbirinizi bunun öbür tarafı da var niteliği abi unutma yaptıklarını Allah biliyor
  Cevapla
 • Uzman 2 ay önce Şikayet Et
  yiyin birbirinizi
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Suudi Arabistan ve Suriye, diplomatik ilişkileri tekrar kuracak! Bir açıklama da Katar'dan
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı