Arnavutluk'tan İngiltere’ye sözlü nota!

Arnavutluk, İngiltere Göç Bakanı Robert Jenrick’in Arnavutlara karşı ırkçı açıklamaları sebebiyle İngiltere’nin Tiran Büyükelçisi Alastair King Smith’i Avrupa ve Dışişleri Bakanlığına çağırarak bu ülkeye sözlü nota verdi.

Arnavutluk'tan İngiltere’ye sözlü nota!
Arnavutluk'tan İngiltere’ye sözlü nota!
GİRİŞ 16.01.2023 18:29 GÜNCELLEME 16.01.2023 18:55
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Büyükelçi Smith’e, İngiliz bakanın açıklamaları nedeniyle sözlü nota verildiği bildirildi.

IRKÇI İFADELERE TEPKİ

Notayla, Göç Bakanı'nın Arnavutlara karşı ayrımcı dil içeren son açıklamasıyla ilgili endişelerin dile getirildiği aktarılan açıklamada, "Bu tekrarlanan retorik, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın, Büyük Britanya'daki Arnavut diasporasının rolü ve bu diasporanın her iki ülkenin kültürüne, ekonomisine ve toplumuna önemli katkısına ilişkin ortak değerlendirmenin yer aldığı ortak bildiride teyit edilen ikili iş birliğinin olumlu ruhunu ihlal ediyor." sözleri kaydedildi.

Açıklamada, nefret ve ayrımcılık dilinden kaçınılması ve iki demokratik ülkenin uluslararası örgütlerde ortak ve müttefik olarak üstlenilen taahhütlerin hayata konulması için diyalog ve yapıcı iş birliğinin sürdürülmesi talep edilerek, şunlar kaydedildi:

"Ortak bildiriyle ülkelerimiz, gençlik, yenilikçilik, turizm, eğitim ve Birleşik Krallığın Arnavutluk’taki stratejik yatırımları odakta olmak üzere geniş bir alanda iş birliğine dayalı ilişkileri daha da teşvik etme taahhüdünde bulundular."

"ARALARINDA TEHLİKELİ SUÇLULAR DA VAR"

İngiltere Göç Bakanı Robert Jenrick, sosyal medyada paylaştığı görüntülü mesajda, yasa dışı Arnavut göçmenleri uzaklaştırmak için gece gündüz çalıştıklarını ifade ederek, "Sadece yasa dışı göçmenler değil, aralarında uyuşturucu suçundan mahkum edilmiş tehlikeli suçlular da var." şeklinde konuşmuştu.

ARNAVUTLUK: UTANÇ VERİCİ

İngiliz Bakanın açıklamalarına tepki gösteren Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı Olta Xhaçka da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yapılanı "Korkunç anıları dayanılmaz bir vahşetle hatırlatan demokratik ilkelere sahip bir bakan tarafından bir topluluğun utanç verici bir şekilde ötekileştirilmesi" olarak nitelendirdi.

Arnavutluk ile İngiltere, geçen yılın sonunda, iki ülke arasında tartışmalara yol açan yasa dışı göç meselesi de dahil olmak üzere "ortak çıkar alanlarında ikili işbirliğini derinleştirmek" amacıyla ortak bildiri imzalamıştı.

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 3
 • Burak 1 yıl önce Şikayet Et
  İngiltere’nin yaptığı hiçte utanç verici değil bir kere. Kaçakları elbette sınır dışı edecekler ne diye barındırsınlar kimliği belirsiz tipleri ülkelerinde ?
  Cevapla
 • Kul insan 1 yıl önce Şikayet Et
  Dikkat edin Arnavutllar Osmanlı eğitimi aldı. İlk başlarda başımıza bela oldular sonrası teslim oldular. Bayrakları Osmanlı ya baş kaldıran iskender beyin asmış olduğu bayrak hatırlatırım.
  Cevapla
 • Gerçekçi 1 yıl önce Şikayet Et
  Tamamen doğru demiş. Işinde gücünde çok arkadaşım var ama Değişik bir millet. Gözü pek, korkusuz aynı zamanda suça meyilli.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Eylem Tok için ABD'den Türkiye'ye iade kararı
Han Yunus'ta soykırım! Şehit edilen Filistinli sayısı açıklandı