İran riyali, ABD doları karşısında rekor düşüş yaşadı

Devrim Muhafızları Ordusu'nun Avrupa Birliği (AB) terör listesine alınması talebini içeren karar tasarısının Avrupa Parlamentosu'nda (AP) kabul edilmesinin ardından İran para birimi riyal ABD doları karşısında rekor bir düşüş yaşadı.

İran riyali, ABD doları karşısında rekor düşüş yaşadı
İran riyali, ABD doları karşısında rekor düşüş yaşadı
GİRİŞ 22.01.2023 15:15 GÜNCELLEME 22.01.2023 15:15
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İran’ın nükleer müzakereleri yeniden başlatma çabalarının başarısızlıkla sonuçlanması ve Mahsa Amini gösterilerinde protestoculara yönelik idam cezaları Avrupa Birliği (AB) ile Tahran yönetimi arasındaki ilişkileri daha da kötüleştirdi.

İRAN RİYALİNDE SERT DÜŞÜŞ

Son olarak İran’ın para birimi riyal, Devrim Muhafızları Ordusu'nun AB terör listesine alınması talebini içeren karar tasarısının Avrupa Parlamentosu'nda (AP) kabul edilmesinin ardından ABD doları karşısında rekor bir düşüş yaşadı. Mahsa Amini protestolarının başlamasından bu yana yüzde 29 değer kaybeden İran riyali karşında dün 1 ABD doları 430 bin 500 riyalden işlem görürken bugün ise 448 bin 750’den satılmaya başlandı.

Dolardaki artışa yurt dışında ve yurt içinde yapılan manipülasyonların ve sosyal medyanın neden olduğunu söyleyen İran Merkez Bankası Başkanı Muhammed Rıza Ferzin, "Bugün Merkez Bankası olarak döviz rezervleri ve kaynak noktasında hiçbir kısıtlamamız yok" dedi. Gerekli adımların atıldığını ve döviz piyasasında kontrolün sağlandığını kaydeden Ferzin, serbest piyasayı kontrol edebilmek için kısa zaman içerisinde altın ve dolar işlemlerinin rahat yapılabileceği bir sistem sunacaklarını ifade etti.

İran Merkez Bankası, internet üzerinden yapılan döviz işlemlerinde müşterilerin talep ettikleri miktarda döviz alabilmek için müracaatta bulunduklarını ve döviz taleplerinin karşılanması için oluşturulan “Döviz İşlemleri Merkezi Sistemi” üzerinden bir gün içerisinde 511 milyon dolar işlem yapılarak rekor kırıldığını açıkladı.

"PİYASALAR KONTROL ALTINDA"

Ülkede döviz piyasasında görülen ani yükseliş hakkında İran Meclisi'nde konuşan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, piyasaların kontrol altında olduğu mesajını vererek, "Ülkenin kaynaklarını ve potansiyellerini göz önüne alarak hükümet ve meclis işbirliği ile geleceğimizi aydınlık görüyorum. Düşmanı yeneceğiz ve toplumdaki yas ve umutsuzluğu yok edeceğiz. Döviz kuru, altın piyasası ve pahalılık hepsi çözülecek ve aşağı çekilecek. Piyasa kontrol altında" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Global Çete 1 yıl önce Şikayet Et
    İşgal projelerine zemin, Psikolojik-Ekonomik saldırılar.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Ünlü isimler podyumda! Daha önce hiçbirini bu şekilde görmemiştiniz...
Nefes kesen uçuş: GÖKBEY dünya sahnesinde