Suudi Arabistan'dan "yeşil" hamlesi... 2030'a kadar 49 milyon fidan dikilecek

Suudi Arabistan yönetimi, ülkeyi yeşillendirme girişimi doğrultusunda 2030'a kadar 49 milyon fidanı toprakla buluşturmayı amaçlıyor.

Suudi Arabistan'dan "yeşil" hamlesi... 2030'a kadar 49 milyon fidan dikilecek
Suudi Arabistan'dan "yeşil" hamlesi... 2030'a kadar 49 milyon fidan dikilecek
GİRİŞ 25.01.2023 00:32 GÜNCELLEME 25.01.2023 00:35
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberine göre, Çevre, Su ve Tarım Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkede 45 milyonu meyve, 4 milyonu da limon ağacı olacak şekilde toplam 49 milyon fidan ekme girişimi başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, Suudi Arabistan'ı yeşillendirme çalışmaları doğrultusunda 2030'a kadar ekilmesi hedeflenen ağaçların arıtılmış suyla sulanacağı aktarıldı.

Ağaçlandırma çalışmalarının özel sektörle işbirliği halinde yürütüleceği kaydedilen açıklamada, 45 milyon meyve ağacının Mekke, Asir, El-Bahe ve Cazan bölgelerinde ekileceği, limon fidanlarının ise başkent Riyad, Şarkiyye, Mekke, Necran, el-Kasim, Medine, Bahe, Asir ve Cazan'da toprakla buluşturulacağı ifade edildi.

Açıklamada, bu girişimle Suudi Arabistan'ın meyve ihtiyacının yarısının da karşılanmasının hedeflendiğine vurgu yapıldı.

"YEŞİL SUUDİ GİRİŞİMİ"

Riyad yönetimi, Mart 2021'de çevreyi koruma ve karbon emisyonlarını azaltma çabaları doğrultusunda "Yeşil Suudi Girişimi"ni duyurmuştu.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman da Kasım 2022'de Mısır ve Suudi Arabistan'ın başkanlığında düzenlenen 2. Yeşil Orta Doğu Girişimi toplantısında yaptığı konuşmada, ülkesinin gelecek 10 yıl içinde bu girişimi desteklemek için 2,5 milyar dolar katkıda bulunacağını söylemişti.

KAYNAK: AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız
YORUMLAR 4
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Limonu tutturabilirse Turkiye nin limon ihracatina buyuk darbe olur. Ekseri limonumuzu alan ulke dir Suudi ler. Rusya ile beraber.
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  vah vah aklınız başınıza yenimi geldi arafat,A ağaç dikerken dikişeydi bu ağaçlar şimdi meyve verirlerdi ama siz kim ağaç dikmek kim bu aklımda başkaları vermiştir nitekim.
  Cevapla
 • Mert 2 hafta önce Şikayet Et
  Yeni mi geldi aklınıza?
  Cevapla
 • Fuat 2 hafta önce Şikayet Et
  Arap bile meyve ağacı dikiyor, biz ise kızılçam ve meşe ekiyoruz...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
AFAD ayni bağışlarda öncelikli kabul edilecekler listesi yayınladı
Enkazdaki mücadeleyi en iyi anlatan görüntüler! Boğazları düğümleyen soru