Bloomberg’den skandal Türkiye çağrısı

Türkiye’nin İsveç’e NATO kapılarını kapamasının ardından ABD merkezli Bloomberg tepki çeken bir analiz yayınladı. Analizde Türkiye’ye karşı yaptırım çağrısı yapıldı.

Bloomberg’den skandal Türkiye çağrısı
Bloomberg’den skandal Türkiye çağrısı
GİRİŞ 25.01.2023 16:58 GÜNCELLEME 25.01.2023 16:58
Bu Habere 155 Yorum Yapılmış

Türkiye İsveç ilişkileri dünya gündeminde ilk sıralarda. Aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Türk Elçiliği önünde Kuran yakmasına izin verilmesinin yankıları sürerken, Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için aylardır yürütülen üçlü mekanizma toplantılarını dün süresiz olarak iptal ettiğini açıklamıştı. Bu gelişmelerin üzerine ABD merkezli Bloomberg’de tepki çeken bir analiz yayınlandı.

Bloomberg editörlerinin kaleme aldığı analizde Türkiye'nin inadının Avrupa'nın güvenliğini de tehlikeye attığını öne sürüldü.

"NATO, Erdoğan'ın genişlemeyi geciktirmesine izin vermemeli" başlığını taşıyan yazıda, İsveç ve Finlandiya'ya talepleri nedeniyle Türkiye "kafa tutan ülke" olarak nitelendirilirken, "NATO bu tartışmaya bir son verip en yeni üyelerini koşulsuz şekilde kabul etmeli" denildi. Yazının devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Türkiye'de yapılacak seçimler öncesi milliyetçi tabanından destek almaya çalıştığı ve geri adım atmadığı belirtildi.

"ABD VE AVRUPA’YA ÇAĞRI"

Türkiye'nin inadının Avrupa'nın güvenliğini de tehlikeye attığını öne süren Bloomberg, ABD ve Avrupa'nın bu kördüğümü çözmek zorunda olduğunu yazdı. "Başkan Joe Biden, Türkiye'nin Kürt terörüyle ilgili endişelerini dile getirme hakkı olsa da bunun bedelinin NATO'yu güçlendirme çabalarını engellemek olmadığını açıkça ortaya koymalı" ifadeleri kullanıldı.

"ERDOĞAN’A BASKI YAPILSIN"

Türkiye'nin İsveç'ten iade taleplerinin iki ülke arasından çözülmesi ve NATO sürecine dahil edilmemesi gerektiği kaydedilen yazıda, NATO liderlerinin 18 Mayıs'tan önce iki ülkenin üyeliğini onaylaması için Erdoğan'a baskı yapması gerektiği savunuldu.

"NATO TOPLANTILARINDAN DIŞLANMALI"

Erdoğan direnirse ABD Kongresi'nin Türkiye'ye F-16 satışını durdurarak yanıt vermesi çağrısını da içeren yazıda, Türkiye'nin tatbikatlara katılımının sınırlanması, Erdoğan'ın NATO toplantılarından dışlanması ve hatta Türkiye'nin NATO'dan ihracı seçeneklerinin de masada olması gerektiği kaydedildi. Yazı, "Mesaj açık olmalı: grubun güvenliğine bilerek zarar veren bir ittifak üyesi asla bir müttefik değildir" ifadesiyle sona erdi.

Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 155
 • Kırıkkaleli 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizim için en büyük tehdit ABD. dır. NATO işine geldiği gibi davranıyor. Tek yol İSLAM.
  Cevapla
 • Ardahanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizim yerimiz değil NATO ,Dinimiz bir değil değerlerimiz bir değil ne için orada olduğumuz da belli değil bir an evvel onlardan ayrilmamiz lazım.Bakiyorsunuz bize Düşman bütün Ülkeler bu yapının içerisinde
  Cevapla
 • Ebu Bekir Erduran 1 yıl önce Şikayet Et
  3 sene daha Natoyu oyalayalım Allah izin verir de eşi benzeri olmayan caydırıcı savunma ve saldırısilahlar sistemler yapıldığında Türk birliğini çok aktif kurduğumuzda (birlik parası ordu )arabında parasını sermaye yaptığımızda ne yaparlarda yapsınlar yedi düvel biraraya gelse kimse bize kafa tutamaz
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Katil abd sen zaten bu dünyanın düzenini bozansın.Natodan keskede biz ciksakda bize gücünüz yetmez bizim Turan ordumuz var çok şükür.
  Cevapla
 • Hüseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  Esas Avrupanın güvenligini Türkiye'nin Natodan çıkması bozar isveç in Finlandiya'nın girmemesi değil deneyin görün
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TFF Başkanlığı için sürpriz aday! Galatasaray taraftarı tepki gösterdi
Ticaret Bakanlığı çalışma başlattı! Fahiş fiyata ağır ceza geliyor