Tüm ülkeyi ekranlara kilitledi! Dünyada Bayraktar fırtınası dinmiyor!

Ukrayna'nın en büyük televizyon kanallarından 1+1, Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2'leri anlatan "Bayraktar Efsane Kanatlar" belgeseli yayınladı.

GİRİŞ 29.01.2023 00:45 GÜNCELLEME 29.01.2023 00:46
Bu Habere 80 Yorum Yapılmış

Ukrayna televizyonlarının çoğunda yayınlanan belgesel için Ukraynalı gazeteci Natalia Moseichuk ve ekibi, İstanbul'da 3 gün boyunca çekimler yaptı.

Belgesel için Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile özel söyleşi de yapıldı.

Selçuk Bayraktar ve Haluk Bayraktar, belgeselde Baykar'ın hikayesini ve Bayraktar TB2'lerin geliştirilme safhalarını anlattı.TÜM UKRAYNA'DA YAYINLANDI

"Bayraktar Efsane Kanatlar" adını taşıyan belgesel, Ukrayna'daki televizyon kanallarının yanı sıra, "Baykar Technologies" Youtube hesabından da yayımlandı.

Öte yandan Haluk Bayraktar da belgeseli Twitter hesabından paylaştı.
 


GELECEKTE ZAFERİN SEMBOLÜ

Ukraynalı gazeteci Moseichuk, 1 saat 47 dakikalık belgeselde Selçuk Bayraktar ve Haluk Bayraktar'ı "önce insan, sonra iş adamı" olarak gördüklerini dile getirdi.

Selçuk Bayraktar ve Haluk Bayraktar'ın Ukrayna'daki savaşta Ukraynalıları anladıklarını kaydeden Moseichuk, "Çünkü onlar için savaş bir bakış açısı, inanç meselesi ve ayrıca ahlaki duruş meselesidir. Çünkü paranın ve ticari başarının önemi yoktur. Babaları Özdemir Bayraktar onlara öyle öğretti. 'Hakkı üstün tutmak yaşam gayemizdir' diyordu ve seçimlerini yaptılar." dedi.

Moseichuk, belgeselde Rus bombardımanları nedeniyle dünyanın en büyük kargo uçağı Antonov An-225'in ağır hasar alarak kullanılamaz hale geldiğini anımsatarak, "Diğer kayıplarımızın yanı sıra Ruslar uçağımız Mriya'yı (Rüya) imha ettiklerinde yeni bir efsanemiz doğdu: Bayraktar, gelecekteki zaferin sembolü." ifadelerini kullandı.

'BİZ BU İŞİ TÜRKİYE'NİN BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ OLARAK GÖRÜYORUZ'

Belgeselde Moseichuk'un sorularını yanıtlayan Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, "Biz bu işi Türkiye'nin bir bağımsızlık mücadelesi olarak görüyoruz. Ve bu işin Türkiye'nin bağımsız ve güçlü geleceğinin ancak bu tarz işlerde, bu oyun değiştirici alanlarda adım atarak olabileceğine inanıyoruz. Dolayısıyla babamdan da bize gelecek şekilde hiçbir zaman Baykar için, bizim için ne kadar para kazandığımız, ne kadar gelir ürettiğimiz değil, neleri başardığımız her zaman öncelikli oldu." değerlendirmesini yaptı.

Savaşın devam ettiği Ukrayna'da da halkın Bayraktar TB2 alımı için kampanyalar düzenlediğini hatırlatan Haluk Bayraktar, "Çocuklar kiraz sattı, kazandığı parayı buraya attı. İşte, kız çocukları saçını kesti bu kampanyaya katıldı. Dolayısıyla biz bunları görüp 'tamam parayı verin, biz de size uçak verelim', biz bunu yapamazdık. Ukrayna'nın yaşadığı bu zorlu süreçte mutlak surette insani bir duruş sergileme zorunluluğunu hissettik. Bütün bu kampanyalara 'tamam biz kesinlikle bu paraları almayacağız, siz bu paraları Ukrayna için kullanın, biz size bu uçakları ücretsiz vereceğiz' diye karar aldık." ifadelerine yer verdi.

BAYRAKTAR TB2

Bayraktar TB2 SİHA'lar, Rusya ile Ukrayna arasında süren savaşta Ukrayna Ordusu tarafından savunma amacıyla aktif olarak kullanılıyor. Bayraktar TB2'leri satın alarak Ukrayna ordusuna bağışlamak için Litvanya, Ukrayna, Polonya, Letonya, Norveç ve Kanada'da halk tarafından yardım kampanyaları düzenlendi.

Baykar, Litvanya, Ukrayna ve Polonya'da düzenlenen kampanyalardan toplanan bağışı kabul etmeyerek Bayraktar TB2 SİHA satın almak amacıyla toplanan yardımı Ukrayna halkının insani ihtiyaçlarının karşılanması için bağışladı.

2000'li yılların başından itibaren insansız hava araçları alanında en büyük katma değer olan yazılım ve donanım sistemlerini Türk mühendislerinden oluşan ekibiyle milli ve özgün olarak geliştiren Baykar, 13 farklı disiplindeki mühendislik gücüyle alanında dünyanın lider teknoloji firmalarından biri olarak gösteriliyor.

Tüm kritik aksamı, tasarım ve yazılımları Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA'lar, dünyada rekor sayılacak düzeyde yüzde 93'lük yerli sanayi katılımıyla İstanbul'da bulunan Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Merkezi'nde üretiliyor.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 80
 • Camal 1 yıl önce Şikayet Et
  54 yaşındayım SSK emeklisiyim ilk defa kendimi bu kadar çaresiz hissettim 5.600 lira ile ben ne yapayım bilemiyorum
  Cevapla
 • M.S. 1 yıl önce Şikayet Et
  Konu başlığı milli savunma. Sen ise gelirinden bahsediyorsun. Utan biraz.
  Cevapla
 • Kım 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu ulkede oto silahuçak yapanimi YANINDADURDU DEDEN BABAN SEN YAPMAYANIN SAFINDAMIDURDUN KIM BU ACLARI BATILIOTO SILAHUCAK MUSLUMANIN PETROLÜNU ALIP ACIM DIYENLERE SATI KİMIN SAFINDADIRDUYSAN SENI O SOYDU OYUNLAN
  Cevapla
 • Tofig 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah yardım etsin
  Cevapla
 • Vatan 1 yıl önce Şikayet Et
  Çalış 54 yaş olunca yatmamış gerekiyor
  Cevapla
 • Neco 1 yıl önce Şikayet Et
  Calış , avrupada emekli yaşı 60+++
  Cevapla
 • Genç çalışkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Çalış abicim çalış .. yaş 54 daha gençsiniz… bir sağlık probleminiz yoksa çalışılacak yaştasınız…. Allah sağlık sıhhat versin inşallah
  Cevapla
 • vay be arkadaş 1 yıl önce Şikayet Et
  vatanın her köşesini okul meydn putlarla donattılar şimdi halkın Türkiye için milli savunamda ürettikleri istikbali göklerde gerçekden arıyanlar ve istikbalin göklerde olduğunu bilenlerin ürettikleri zorlarına gidiyor.artık ataputlarının heykellerini yapmayı bıraktılar eşşek heykeli açtılar şimdi yeni put heykelde yapamıyorlar halk tükürdü geçdi chdpkk ya.BAYRAKTAR BAYRAKTAR BAYRAKTAR. Ukrayna şarkısını açsın dinlesin zevat seçim yaklaşıyr yakında kemalettini ekremettini meralettini aliettini ahmetdeyvinettini camide göreceğiz hacda göreceğiz sahtekar yobazları din istismarcılarını.halkda inanıp bu it kopuk sürüsüne oy verecek.
  Cevapla
 • Yorum 1 yıl önce Şikayet Et
  Yorum yapmak için yapılan bir yorum yapmış ve saçmalamışsın bilader, biraz açın okuyun ufkunuz gelişsin ...
  Cevapla
 • Osman 1 yıl önce Şikayet Et
  İslam kulturu putur
  Cevapla
 • Vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  Ukraynaya yaptigi kadirsinadligi ukrayna unutmuyor ama icimizde bundan gocunan capsizlar var. Bunlari eskiciye versen mandal bile vermezler.
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah senden razı olsun Selçuk Reis.. Allah ömrüne bereket versin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'li Veli Gündüz Şahin insanlıktan çıktı: Çocukların karşısında skandal sözler
İstanbul'da kentsel dönüşüme destek kararları açıklandı