İsveçli bakanın 'Türkiye' paniği! Yardımcısı araya girdi! Tek cümlelik açıklama

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığını devralan İsveç’in Adalet Bakanı Gunnar Strömmer, Türkiye sorusunu cevaplamaktan kaçındı. Gunnar Strömmer'ın imdadına yardımcısı yetişti.

GİRİŞ 30.01.2023 21:43 GÜNCELLEME 30.01.2023 21:43
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığını devralan İsveç’in Adalet Bakanı Gunnar Strömmer, Avrupa ülkeleri arasında organize suçlarla mücadelede daha fazla işbirliği çağrısı yaptı. Strömmer, toplantıda kendisine yöneltilen "Türkiye ile yapılan mutabakata uyacak mısınız" sorusunu ise cevaplamaktan kaçındı.
 

Erdoğan'dan açıklama: İsveç şok olacak! ABD'ye F-16 ve F-35 tepkisi: Bunun bedeli olacakErdoğan'dan açıklama: İsveç şok olacak! ABD'ye F-16 ve F-35 tepkisi: Bunun bedeli olacak


TÜRKİYE SORUSUNU CEVAPLAMAKTAN KAÇINDI

NATO’ya üye olmak üzere adaylık süreci devam eden İsveç hakkında İHA muhabiri tarafından Strömmer’e, “Türkiye ile yapılan mutabakata uyacak mısınız” sorusunu cevaplamaktan kaçındı.

'ZAMAN YETERSİZ'

Yardımcısının bu konuda yorum yapacağını söyleyerek uzaklaşan Strömmer’in yardımcısı ise, "Zamanımız yetersiz" diyerek soruyu cevapsız bıraktı.

İsveç'in Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığını bu ayın başı devralmasının ardından İsveç Adalet Bakanı Gunnar Strömmer, AB Konseyi adına Avrupa Parlamentosu (AP) Sivil Haklar, Adalet ve İçişleri Komitesi’nde AP üyelerine hitap etti. AB ülkeleri için yetki alanında yapmayı planladığı öncelikleri açıklayan Strömmer, Ukrayna makamları ile adalet işbirliğine önem verileceğini ve AB ülkeleri arasında organize suçlar ve suç döküm bilgilerinin daha aktif bir şekilde paylaşılmasını hedeflediklerini söyledi.

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE AJANSI KURULACAK

Üye ülkelerin AB tarafından konulan prensiplere saygı göstermesinin ahlaki bir sorumluluk olduğunu söyleyen Strömmer, AB ülkelerine öncelikli olarak uyuşturucu ile mücadele konusunda yeni ve özel bir ajansın kurulmasını hedeflediklerini ve AP’nin desteklemesi halinde bu ajansın 2024 yılında faaliyete geçmesini planladıklarını söyledi. Yargı alanında daha fazla işbirliği çağrısı yapan Strömmer, yargı alanında işbirliğinin dijitalleşmesi ve özellikle ülkelerin elindeki suç dökümlerinin paylaşılmasını sağlamayı hedeflediklerini bildirdi.

AŞIRILIK VE IRKÇILIKLA MÜCADELE

Strömmer, aşırılık ve ırkçılıkla mücadele konularının da AB vatandaşlarının güvenliği için çok önemli olduğunu ve ırkçılıkla mücadelenin öncelikleri arasında yer aldığını söyledi. Çocuk istismarı konusuna da değinen Strömmer, cinsel saldırı ve suçlarla mücadele, kadına karşı şiddet gibi konularda AB dönem başkanlığı sürecinde AP’nin kendilerine destek vermesi halinde başarılı olacaklarını ifade etti. Ülkesinde radikalleşmenin arttığını ve bunun demokrasi için bir tehlike olduğunu aktaran Strömmer, bu konuyla ilgili de AB çapında bir mücadele planladıklarını söyledi.

AP ÜYELERİNDEN SERT ELEŞTİRİ

AP Komitesinde adalet alanında aşırı oluşumlar ve ırkçılıkla mücadelenin öncelikleri olduğunu söyleyen Strömmer, AP üyeleri tarafından sert bir şekilde eleştirildi. İsveç’te yükselen aşırı sağcı ve ırkçı kitlelerin siyasi hayatı daha fazla etkilediğini söyleyen AP üyeleri, İsveçli Bakanı ırkçı siyasete karşı etkisiz olmakla suçlayarak, aşırı sağcıların göç politikasına etki etme iddialarına tepki gösterdi. AP üyelerinin eleştirilerine karşı kendini savunmaya çalışan Strömmer, kendisinin en baştan bu yana AB üyeliğini savunan bir kişi olduğunu ve Nazi politikalarını savunmalarının asla söz konusu olmadığını açıkladı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 34
 • Onur 1 yıl önce Şikayet Et
  Nato nato istedikleri olunca bütün dertleri bitecek
  Cevapla
 • GECE KARTALI 1 yıl önce Şikayet Et
  Böyle devam ederse isveç in yönetimi kısa zamanda teröristler ve uyuşturucuların eline geçecek...
  Cevapla
 • Namyelüs 1 yıl önce Şikayet Et
  Teröristlerin ve ırkçıların zaten İsveç'i ele geçirdiğini görmedik mi?Bir PKK militanı İsveç hükümetini düşürmekle tehdit etmedi mi?Onların üstünde yer alanında ABD emperyalizmi olduğunu görmedik mi?
  Cevapla
 • Hans 1 yıl önce Şikayet Et
  Ab yi hizaya getiriyo NATO bı birinin kulağını cekiyo bı birini yahudi kuruldu ve Avrupa yi yonetiyo, şimdi sıra ABD yi yakıp yikmakta ve mutlu kaçış Avrupa'ya,! Türk yemez it...!
  Cevapla
 • Osman 1 yıl önce Şikayet Et
  Kalıbımı basarım adamların tek beklentisi; ABD devreye girsin rahat nefes alalım...
  Cevapla
 • Sedat Antalya 1 yıl önce Şikayet Et
  Gavur her zaman gavurluğunu yapar, Bu gün söz verir, yarın cayar. Asla ve asla sözünde Durmaz ve
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trabzon'da ilginç görüntü: Sokak köpeğiyle dans etti
Bir devrin sonu! Kaçış yok, ödeyeceksiniz