İçişleri Bakanlığı'ndan DEAŞ ve El Kaide açıklaması!

Son dakika: İçişleri Bakanlığı, terör örgütlerine karşı operasyonların halihazırda aralıksız devam ettiğini belirtti.

İçişleri Bakanlığı'ndan DEAŞ ve El Kaide açıklaması!
İçişleri Bakanlığı'ndan DEAŞ ve El Kaide açıklaması!
GİRİŞ 30.01.2023 23:23 GÜNCELLEME 30.01.2023 23:23
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

İsveç, Danimarka'da Kuran-ı Kerim yakma eylemlerinin ardından bazı ülkelerden kendi vatandaşlarına yapılan "terör uyarısına" Türkiye'den yanıt geldi. 

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Bu konuyla ilgili olarak, Türkiye için güvenlik uyarısı yapan mezkûr ülkeden ve diğer pek çok ülkeden, dönem dönem tarafımıza iletilen istihbari bilgiler titizlikle kıymetlendirilmektedir" denildi. 

Bakanlık, "Daha önce dost bir ülkeden de gelen ve söz konusu ülkenin güvenlik uyarısı notunda da adı geçen şahıslar, gözaltına alınmıştır. Yapılan aramalarda herhangi bir silah, mühimmat ve eylem emaresine rastlanmamıştır. Ancak soruşturma, dijital materyal incelemeleri dahil olmak üzere tüm yönleriyle titizlikle sürdürülmektedir" ifadesine yer verdi. 

Bakanlığın açıklaması şöyle:

"Kamuoyumuzun hassasiyetle takip ettiği gibi son dönemlerde,  İsveç, Hollanda ve Danimarka’da kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yönelik yapılan meş’um eylemlerden sonra, olası her türlü provakasyonlara karşı tüm değerlendirmeler yapılmış, güvenlik tedbirlerimiz en üst seviyeye çıkarılmıştır. Bu kapsamda, DEAŞ ve EL-KAİDE gibi terör örgütlerinin de söz konusu menfur olayları gerekçe göstererek, pek çok ülkede eylem arayışında olduğuna yönelik bilgiler de değerlendirilmiştir.  

Bu konuyla ilgili olarak, Türkiye için güvenlik uyarısı yapan mezkûr ülkeden ve diğer pek çok ülkeden, dönem dönem tarafımıza iletilen istihbari bilgiler titizlikle kıymetlendirilmektedir.

Daha önce dost bir ülkeden de gelen ve söz konusu ülkenin güvenlik uyarısı notunda da adı geçen şahıslar, gözaltına alınmıştır. Yapılan aramalarda herhangi bir silah, mühimmat ve eylem emaresine rastlanmamıştır. Ancak soruşturma, dijital materyal incelemeleri dahil olmak üzere tüm yönleriyle titizlikle sürdürülmektedir.

''OPERASYONLAR ARALIKSIZ SÜRMEKTEDİR''

Ülkemizde terör örgütlerine karşı operasyonlar, halihazırda aralıksız devam etmektedir.  

2022 yılında DEAŞ terör örgütüne yönelik 1.042 operasyon gerçekleşmiş, 1.981 kişiye gözaltı işlemi; 2023 yılının Ocak ayında ise yine aynı örgüte yönelik olarak toplam 60 operasyon düzenlenmiş, 95 kişiye gözaltı işlemi  gerçekleştirilmiştir.

Keza PKK/PYD terör örgütüne yönelik 2022 yılında 134.713 (130.981 kırsal, 3.732 şehir) operasyon gerçekleşmiş, bu operasyonlarda 8.410 gözaltı işlemi yapılmıştır. 2023 yılının Ocak ayında ise yine aynı örgüte yönelik toplam 9.040 (8.781 kırsal, 259 şehir) operasyon düzenlenmiş, operasyonlarda 378 kişiye gözaltı işlemi gerçekleştirilmiştir.

Ülkemizde terör örgütlerine karşı operasyonlar, halihazırda aralıksız devam etmektedir.  

2023 yılında da PKK/PYD, FETÖ ve DEAŞ terör örgütlerinin ve suç gruplarının ülkemizdeki huzur ve asayişi bozma girişimlerine yönelik her türlü tedbir  ve mücadele kararlılıkla devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

KAYNAK: İHA
Gülşah Kerimoğlu Haber7.com - Editör
Haber 7 - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Haber7.com sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı.
YORUMLAR 12
 • Kürt Oğlu Kürt 10 ay önce Şikayet Et
  bu DAEŞ, EL KAİDE, SELEFİLER, VAHABBİLER VE ŞİALAR gibi ABD VE İNGİLİZ yetiştirmesi beslemeleri burada barındırmamak lazım ehli sünnetten uzak tamamen islam düşmanı olarak yetiştirilmişler hiçbir kafir ile ve kafir ülkeler ile alakaları yok tamamen müslümanları öldürmekle meşgul münafıklar...
  Cevapla
 • ali 10 ay önce Şikayet Et
  ülkemizdeki deaş lıların çoğu suriyeli ve ıraklı peki bunlar kim acıyıpta sınırdan içeri aldıklarınız
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  onlar oralarda eylem yapmazlar çünkü onların ipleri hiristiyan ve yahudilerin elinde eylemi Müslüman ülkelerde yaparlar kargaşa çıkarmak için.
  Cevapla
 • Karadenizli 10 ay önce Şikayet Et
  Salın hepsini isveç holanda danımarkaya kuranı yakan ülkelere gitsinler gerisini onlar yaparlar
  Cevapla
 • Memiş 10 ay önce Şikayet Et
  Bill Gates'in ülkemizde özellikle Trakya' da toprak aldığı yönünde haberler var bu konuda millet olarak soruşturma istiyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Putin'den şaşırtan askeri hamle: "NATO'nun saldırganlığına karşı uygun bir yanıt."
Herkes bunu konuşuyor! Kalecinin kendi kalesine attığı gol gündem oldu