Pentagon: ABD üzerinde Çin istihbarat balonu tespit edildi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Çin’e ait bir yüksek irtifalı istihbarat balonunun ABD üzerinde uçuş yaptığını ve Amerikan ordusunun balonu takip ettiğini duyurdu.

GİRİŞ 03.02.2023 03:51 GÜNCELLEME 03.02.2023 03:51
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Gazetecilere telekonferans yöntemi ile açıklama yapan Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, "ABD hükümeti, ABD anakıtası üzerinde yüksek irtifalı gözetleme balonu tespit etti ve şu anda takip ediyor. Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı (NORAD) dahil ABD hükümeti balonu yakından izliyor. Balon şu anda sivil hava trafiğinin çok üzerinde bir irtifada ve yerdeki insanlar için herhangi bir fiziksel veya askeri tehdit teşkil etmiyor" dedi.

Bu tür balon olaylarının daha önce de yaşandığını hatırlatan Ryder, tespit edildikten hemen sonra söz konusu balonun istihbarat toplamaması için gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.

"ÇİN’E AİT OLDUĞU KONUSUNDA EMİNİZ"

Ryder’ın ardından gazetecilere açıklama yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Pentagon yetkilisi ise şu bilgileri verdi:

"Bu yüksek irtifalı gözetleme balonunun Çin’e ait olduğu konusunda eminiz. Birkaç yıl önce de bu tür balonlar gözlenmişti. Başkan (Joe) Biden bu konuda bilgilendirildi ve askeri seçenek talebinde bulundu. (Savunma) Bakan (Loyd) Austin, Filipin’e giderken üs düzey savunma yönetimini topladı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ve NORAD Komutanı Orgeneral Van Herk, parçalarının düşeceği yerde oluşacak risklerden dolayı balona saldırılmaması tavsiyesinde bulundu."

Yetkili, balonun ABD'den istihbarat toplama kabiliyetinin zayıf olduğunu değerlendirdiklerini dile getirdi.

ABD’nin konunun ciddiyeti üzerine Çin makamları ile irtibata geçtiğini belirten yetkili, balonun önceki gün Montana eyaleti üzerinde olduğunu (Montana eyaletinde ABD’nin nükleer silahları bulunuyor), düşürülmesi durumunda yerde kalıntılarının büyük hasara yol açabileceğini söyledi.

Yetkili, balonun özellikle de güzergahının ABD’nin hassas tesislerinin üzerinden geçtiğine dikkat çekti ancak istihbarat toplama kapasitesinin zayıf olduğunu ve Amerikan ordusunun yine de gerekli önlemleri aldığını ifade etti. ​​​​​​​

KAYNAK: AA
Enes Kılıç Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Enes Kılıç
YORUMLAR 37
 • Tuzla 1 ay önce Şikayet Et
  Bu balonunu uydu gibi kullanabiliriz hatta bunun masrafini telefon sirketlerine baz istasyonu niyetine odetir bedavaya getirebiliriz
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Hiç zararı yokmuş ya, Çinliler gezinti amaçlı yapmışlar.!!
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 ay önce Şikayet Et
  ABD'de Mc Donalts'larda çift köfteli hamburger yiyen, devamlı CNN dinleyen obez ABD halkını idare edecek yeni bir günden...
  Cevapla
 • lölö 1 ay önce Şikayet Et
  Bahanesi bol,.. "vuramıyorum" demiyor da...
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Bizde görünmeyen ve radara yakalanmayan nano malzeme ile kaplanmış bu tür balonlar imal etmeli , Doğu Akdeniz , Kıbrıs , İran , Irak , Suriye ve Meriç , Libya MEB'i , Arnavutluk sınır boyu istihbarat edinmeliyiz .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Halk TV'de "Korkmaz Tavukçu" vakası! Gerçek olmayan istifa mektubunu okudular
Fatih Portakal'dan skandal sözler! YSK Başkanı Yener'i tehdit etti!