ABD'de 29 senatörden Biden'a "Türkiye'ye F-16 satışı geciktirilsin" mektubu

ABD'de Cumhuriyetçi ve Demokrat 29 Senatör, Başkan Joe Biden'a mektup yazarak; Türkiye'ye F-16 satışının İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolleri onaylanana kadar geciktirilmesi çağrısında bulundu.

GİRİŞ 03.02.2023 08:40 GÜNCELLEME 03.02.2023 14:19
Bu Habere 81 Yorum Yapılmış

ABD Senatosu NATO Gözlemci Grubu’nun Eş Başkanları olan Demokrat Senatör Jeanne Shaheen ve Cumhuriyetçi Thom Tillis, Başkan Biden’a gönderdikleri mektupta, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik protokollerini onaylamakta gecikmesine ilişkin endişelerini ifade etti.

"PROTOKOLLERİN ONAYLANMASI BİRLİĞİ TEHDİT EDİYOR"

Senatörler mektupta, NATO protokolleri onaylanana kadar Kongre’nin, Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satışının değerlendirmeye başlamaması gerektiği görüşünü dile getirdi. Senatörler, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmalarının Rusya’nın Ukrayna işgalini sürdürdüğü sırada ittifakı daha da güçlendireceğini belirtti.

SÖZ KONUSU MEKTUBUN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ABD’li senatörler "Türkiye ile verimli ve karşılıklı fayda sağlayan bir güvenlik ilişkisi ABD’nin çıkarınadır. Hükümetin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokollerini onaylamasını bekliyoruz. Protokollerin onaylanmaması ya da onay için bir takvim sunulmaması, Rusya’nın Ukrayna işgalini sürdürdüğü sırada İttifak’ın birliğini tehdit etmektedir" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'Yİ HIZLI HAREKETE GEÇMEYE TEŞVİK ÇAĞRISI

Ukrayna’nın işgali karşısında NATO’nun güçlü bir tavır gösterdiğinin altını çizen senatörler, "Putin Ukrayna’yı işgal ettiğinde transatlantik ittifakın parçalanmasını umuyordu ancak ABD ve müttefikleri daha önce benzeri görülmemiş bir birlik ve güç sergiledi" diye yazdı.

ABD’li senatörler Başkan Biden’a, ABD’nin Türkiye Büyükelçisi, ABD’nin NATO temsilciliği, İsveç ve Finlandiya dahil olmak üzere müttefiklerle diyalogu sürdürmesi ve Türkiye’nin de transatlantik birliğin desteklenmesi için hızla harekete geçmeye teşvik edilmesi çağrısında bulundu.

"İSVEÇ VE FİNLANDİYA İYİ NİYETLE ÇABA GÖSTERDİ"

Türkiye’nin güvenlik kaygılarını dile getirmesi üzerine Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesi sırasında, üçlü mutabakat zaptı imzalandığını hatırlatan senatörler, "O zamandan bu yana İsveç ve Finlandiya, uluslararası terörizm ve İsveç ve Finlandiya’nın yanı sıra ABD ile AB’nin terör örgütü listesinde bulunan PKK ile mücadeleye yönelik çabaların artırılması dahil, anlaşmada gündeme getirilen kaygıları gidermek üzere çalıştı" diye yazdı.

İsveç ve Finlandiya’nın silah ihracatına ilişkin düzenlemeleri gözden geçirmek üzere süreç başlattığını belirten senatörler, İsveç’in son dönemde savunma endüstrisinden Türkiye’ye askeri ekipman gönderilmesi için ilk ihracat lisanslarından birini verdiğine de dikkat çekti. Finlandiya’nın da benzer şekilde ihracat lisansı vermeyi değerlendirdiği belirtildi.

Senatörler, İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’nin talep ettiği koşulları yerine getirmek için iyi niyetli çaba göstermesine ve sağlanan ilerlemeye rağmen, Türkiye’nin protokolleri onaylamadığını ve protokollerin onayının değerlendirilmesi konusunda bir takvim vermeye yanaşmadığını belirtti.

"NATO PROTOKOLLERİNİN ONAYLANMAMASI İLİŞKİLERE GÖLGE DÜŞÜRÜYOR"

Mektupta, Türkiye’nin Rusya’nın Ukrayna işgali devam ederken değerli bir NATO müttefiki olduğunu gösterdiği; ancak Türkiye’nin bu iki ülkenin NATO üyeliklerini onaylamamasının ilişkilere gölge düşürdüğü ifade edildi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO protokollerinin onaylanmamasının, "İttifak’ın güvenliğinin yanı sıra Avrupa ve Vladimir Putin’in tehdit etmeye devam ettiği uluslararası dünya düzeni açısından bir risk oluşturduğu" kaydedildi.

"TÜRKİYE PROTOKOLLERİ ONAYLADIĞINDA KONGRE F-16 SATIŞINI DEĞERLENDİRİR"

Biden yönetiminin Türkiye’ye F-16 satışına destek vermesinin ve iki ülkenin işbirliği yaptığı güvenlik önceliklerinin desteklenmesinin, demokratik müttefiklere destek konusunda ortak bir anlayışa dayandığı dile getirildi.

Mektupta, "NATO katılım protokolleri Türkiye tarafından onaylandığında, Kongre F-16 satışını değerlendirebilir. Ancak protokollerin onaylanmaması satışın sorgulanmasına yol açacaktır" ifadeleri yer aldı.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN SÖZ KONUSU MEKTUBA DAİR AÇIKLAMA

Senatörlerin Başkan Biden’a yazdığı mektup ve Türkiye’ye olası F-16 satışı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın toplantısında Sözcü Ned Price'a soruldu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD Başkanı Joe Biden’ın geçtiğimiz yaz Madrid’de yapılan NATO zirvesi sırasında Türkiye’ye F-16 satışına destek verdiğini hatırlattı; ancak bu konuda kararların yalnızca yürütme içinde alınmadığını, Kongre’nin de süreçte söz sahibi olduğunu vurguladı.

F-16 satışı konusunda yönetimin desteğini Kongre’ye ilettiğini ve senatörlerin de zaman zaman grup olarak tutumlarını net bir şekilde ortaya koyduklarını belirtti.

Hem Türkiye hem de Kongre ile diyalogu sürdürdüklerini belirten Ned Price, "Türkiye değerli bir NATO müttefiki. NATO içinde uzun yıllar önemli rol oynadı. NATO’yu daha güçlü hale getirmeyi amaçlarken, Türkiye ile de birlikte çalışmanın yollarını bulmaya devam edeceğiz" dedi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerinin ABD Senatosu’nda rekor sürede onaylandığını hatırlatan ve bu konuda Kongre’de partiler üstü çok güçlü bir destek olduğunu vurgulayan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, gelişmiş orduya sahip iki ülkenin aynı zamanda gelişmiş bir demokrasiye sahip olduklarını ve İttifakı daha güçlü hale getireceklerini söyledi.

KAYNAK: VOİCE OF AMERİCA (VOA) TÜRKÇE
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 81
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  natoya guvenmiyorum
  Cevapla
 • AKP MHP PKK 1 yıl önce Şikayet Et
  belki biri cıkıp eyyyyy amerika ver yada bir gece ansısım gelirim desin belki korkup verirler ?
  Cevapla
 • Denizli horozu 1 yıl önce Şikayet Et
  yakında görecekleriniz küçük dilinizi yutturacak Türkiye dünyanın süper gücü olacak İnşallah Allah var gam yok Allahu Ekber
  Cevapla
 • ALPASLAN 1 yıl önce Şikayet Et
  Haçlı ordusu İŞBAŞINDA...
  Cevapla
 • Türkiye 1 yıl önce Şikayet Et
  Vermesinler verince projeleri gevşetiyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çin ve Fransız istihbaratına çalışıyorlardı: MİT ve Emniyet'ten nefes kesen operasyon
DEM’in son dakika golünü kime attığına ilişkin yeni ipuçları