Kriz büyüyor! Beyaz Saray ve Pentagon'dan açıklama: Neden vurulmadı?

Beyaz Saray ABD hava sahasındaki Çin casus balonuyla ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada ''Asla kabul edilemez' denildi. Pentagon da balonun neden vurulmadığına ilişkin açıklama yaptı.

GİRİŞ 03.02.2023 22:42 GÜNCELLEME 03.02.2023 22:42
Bu Habere 84 Yorum Yapılmış

Beyaz Saray ABD hava sahasındaki Çin casus balonuyla ilgili son dakika açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, '' Bu balonun hava sahamızda bulunması, egemenliğimizin yanı sıra uluslararası hukukun da açık ihlalidir ve kabul edilemez.'' denildi.

PENTAGON'DAN AÇIKLAMA!

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Çin’a ait ABD hava sahasında uçan balonun, Pekin’in iddiasının aksine manevra kabiliyetine sahip bir gözetleme balonu olduğunu ve yön değiştirdiğini söyledi.

KRİZ BÜYÜYOR! PENTAGON'U TATMİN ETMEDİ

Çin’in ABD hava sahasında tespit edilen yüksek irtifalı balonunun bir meteoroloji balonu olduğu ve hava koşullarından dolayı sürüklendiği açıklaması Pentagon’u tatmin etmedi.

Günlük basın toplantısında açıklamalarda bulunan Ryder, “Çin’in açıklamasının farkındayız ancak bunun bir gözetleme balonu olduğunu biliyoruz.” dedi.

Ryder, balonun 60 bin fit irtifada ABD’nin iç kesimleri üzerinde uçmaya devam ettiğini ve ABD Hava Savunma Komutanlığının (NORAD) balonu izlemeye devam ettiğini söyledi.

Balonun herhangi bir fiziksel tehdit teşkil etmediğini anlatan Tuğgeneral Ryder, balonun manevra kabiliyetine sahip olduğunu ifade etti.

AA muhabirinin balonunun manevra kabiliyetine sahip olmasının sürüklenmediği anlamına gelip gelmediği sorusuna Ryder, “Balon manevra kabiliyetine sahip ve ABD hava sahasını ihlal etti. Biz de bunu Çin’e ilettik.” yanıtını verdi.

ABD ORDUSU TAKİP ETTİ

Muhabirin balonun ABD hava sahasına girmesinin ardından yön değiştirip değiştirmediği sorusuna yanıt veren Ryder, yönünü değiştirmesiyle birlikte Amerikan ordusunun balonu takip etmeye başladığını söyledi.

NEDEN VURULMADI?

Ryder, balonun neden vurulmadığı sorularına ise balonun bu aşamada herhangi bir tehdit teşkil etmemesi ve vurulması durumunda neden olacağı hasarlardan dolayı henüz vurulmadığı ancak vurulmasının bir seçenek olduğu ve değerlendirmenin devam ettiği yanıtını verdi.

Pentagon, dün ABD hava sahasında Çin'e ait bir yüksek irtifalı gözetleme balonu tespit ettiklerini açıklamıştı.

Bunun üzerine ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, gelecek hafta yapılması planlanan Pekin ziyaretini ertelemişti.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 84
 • eski türk 1 ay önce Şikayet Et
  Çin ni hafif alanlar ve Çine inananlar dikkat!
  Cevapla
 • Vatandaş! 1 ay önce Şikayet Et
  ÇİN BALON gönderdi diye tırsan Amerika Bizim Etrafımıza Donanmasını YIĞIYOR !
  Cevapla
 • Hasan SGK Emekli 1 ay önce Şikayet Et
  Mesele Balon değil siz hala anlamadınız mı?Mesele Balon üzerinden Dünyaya Gezi benzeri bir operasyon çekmek.
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 ay önce Şikayet Et
  ABD'de CNN televizyonu ile ; Donaltslarda devamlı çift köfteli HAMBURGER yiyen, OBEZ ve dünya olayları hakkında bir bilgisi olmayan ABD halkının oyalanacağı yeni bir konu bulmuşlar...
  Cevapla
 • Onur 1 ay önce Şikayet Et
  kontrolden çıkmış mı çıkmamış mı onu görmek istiyor ABD. Çünkü kontrolden çıkmadığını biliyorlar. O yüzden de vurmayıp kontrollü takip yapılıyor. Çin de kontrolden çıktı diye söyledikten sonra geri adım atıp kontrollü geri çekemiyor. Belki de bu savaş nedeni olacak. En azından ağır sonuçları olacak. Çin için kötü tarafı da şu; balon kontrol dışına çıktı deyip buna razı olduklarında ve geri adım atıp balonu kontrollü geri çekemediklerinde eninde sonunda balon ABD'nin, dolayısıyla teknoloji ve bazı istihbari bilgiler ABD'nin eline geçecek. Kamuoyunun görmediği tarafı bu bence.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
UEFA'dan açıklama geldi! Sivasspor, Fenerbahçe ve Trabzonspor'un cezaları belli oldu
TCG ANADOLU için kritik tarih belli oldu