Çin uydusu depremin sarstığı Nurdağı'nı görüntüledi: Dev yarıklar, yıkılmış binalar

Çin'e ait uydu Türkiye'deki depremin merkezlerinden Nurdağı'nın fotoğrafını çekti. Görüntüdeki 3 yerleşim bölgesinde de binaların yarısı yıkılmış gibi duruyor. Ayrıca arazide dev çatlaklar ve toprak kaymalarını andırır izler de var.

GİRİŞ 07.02.2023 14:02 GÜNCELLEME 07.02.2023 15:31
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 4.17'de 7,7 öğlen ise 7,6 büyüklüğünde depremler olurken, Gaziantep'te de büyüklükleri 6,4 ile 6,5 olan iki deprem meydana geldi. Depremler Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Adana, Elazığ dışında; Suriye, Kıbrıs adası, Irak, Mısır ve Lübnan'da hissedildi ve yıkıma yol açtı.

Arazide dev çatlaklar ve toprak kaymalarını andırır izler görülüyor.

Çin'in uluslararası yayın yapan devlet ajansı Global Times, Çin'e ait uydunun depremlerden birinin merkezi olarak belirlenen Nurdağı'na ait görüntüyü paylaştı.

Haberde, "Changsha merkezli Spacety Co Ltd, derhal Chaohu-1 uydusunu deprem bölgesinin acil durum görüntülemesini yapacak şekilde ayarladı. Depremin merkez üssü çevresinin radarla uzaktan algılama görüntüleri Pazartesi günü yerel saatle 11.05'te alındı" denildi.

Haberde görüntünün depremin merkezinin 22 kilometre batısına ait olduğu belirtildi ancak tam yerleşim yeri bilgisi verilmedi.

3 bölgede binaların yarısı yıkılmış gibi duruyor.

Haberde ayrıca, "Chaohu-1 uydusu, yaklaşık 8.878 kilometrekarelik bir görüntüleme alanına sahip bir şerit modunu benimsiyor. Şirketten araştırmacılar, depremin merkez üssünün görüntülerini depremden önce daha önce yayınlanmış optik uydu görüntüleriyle karşılaştırdı. Depremin merkez üssünden yaklaşık üç kilometre uzaklıktaki bir yerleşim bölgesi görünüşe göre hasar gördü" ifadeleri de yer aldı. 

Uydu görüntüsünde, kare içine alınmış 3 yerleşim yeri görünüyor. Bu yerleşim yerlerindeki binaların bir bölümünün dağınık halde durması, yıkıldıkları izlenini yaratıyor. Ayrıca, yirleşim yerinin çevresindeki arazide çok büyük çatlakları andırır izler görülüyor ve büyük toprak kayması izlenimin yaratan bazı çizgiler de dikkat çekiyor.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 5
 • hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Polemik zamanı değil dua zamanı birlik zamanı düşmanı sevindirmeme zamanı...
  Cevapla
 • Halili 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsanlar açız açız diye bağırdılar, 5 vakit namaz kılanlardan bile teröre nankörlüğe umudunu bağlamış kişilerin tarafında oldular ittifak yaptılar,Rabbim bundan sonra bu kişilere kişisel 9 şiddetinde depremler yaşatsın inşaallah.rabbim nankörlüğün cezasını bu dünyada veriyo bırakmıyor depremler ilahi uyarılardır
  Cevapla
 • Evlad-l fatihan 1 yıl önce Şikayet Et
  bir deprem bölgesinde cok katli binalarin varligini konusmak bile utanc verici neyimize yetmiyordu koca memleket ki herkesi ust uste cikarip beton mezarlari milyonlara sattirdik yetmedimi 99 depremi yetmedimi erzincan van elazig izmir depremleri daha nekadar canlar gidecek nekadar yavrular yetim kalacak
  Cevapla
 • Burhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Binanı sağlamlığının kat sayısı ile ilgisi yoktur. Yeterince kaynak harcarsan 100 katlı çok sağlam 9 şiddetinde depreme dayanıklı bina yapabilirsin.
  Cevapla
 • ddd 1 yıl önce Şikayet Et
  Toprak 3 metre kaymış bu depreme sağlam bina da dayanmaz ki. Çok büyük bir felaket. Allah yardımcımız olsun.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Han Yunus'ta soykırım! Şehit edilen Filistinli sayısı açıklandı
Sosyal medyadan çağrı yapılmıştı! Elon Musk duyurdu! Son dakika Gazze hamlesi