Biden'dan son dakika 'Türkiye' açıklaması: Avrupa'daki Amerikan ordusu da yardıma hazır!

ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye ve Suriye'yi etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin şiddetine işaret ederek, "Bu, 100 yılı aşkın bir süredir bölgede yaşanan en kötü depremlerden biri." dedi.

GİRİŞ 09.02.2023 07:12 GÜNCELLEME 09.02.2023 10:53
Bu Habere 930 Yorum Yapılmış

Biden, ekonomi planlarını anlatmak üzere ziyaret ettiği Wisconsin'de konuştu.

"BÖLGEDE YAŞANAN EN KÖTÜ DEPREMLERDEN BİRİ"

Konuşmasına, Amerikan halkının düşünce ve dualarının Türkiye ve Suriye'de depremlerden etkilenenlerle birlikte olduğunu söyleyerek başlayan Biden, "Bu, 100 yılı aşkın bir süredir bölgede yaşanan en kötü depremlerden biri." ifadesini kullandı.

"İNANILMAZ DERECEDE GÜÇLÜYDÜ"

Biden, can kayıplarının yasını tuttuklarını belirterek, depremzedelerin bedenlerinin moloz yığınlarının altından çıkarılmasını izlemenin inanılmaz olduğunu söyledi. "Deprem inanılmaz derecede güçlüydü, önemli artçı sarsıntılar ve ikinci bir deprem yaşandı." diyen Biden, düşüncelerinin bu trajediden etkilenenlerle birlikte olduğunu kaydetti.

ABD Başkanı Joe Biden

"AVRUPA'DAKİ AMERİKAN ORDUSU DA DEPREM BÖLGESİNDE YARDIMA HAZIR" MESAJI

Biden, depremin hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı aradığını belirterek, ABD'nin, arama-kurtarma ekipleri dahil tam desteğini NATO Müttefiki Türkiye'ye sunduğunu aktardı. Başkan Biden, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı ve Avrupa'daki Amerikan ordusunun da Türkiye'de deprem bölgesinde yardıma hazır olduğunu söyledi.

Suriye'de de ABD'nin insani yardım kuruluşları aracılığıyla depremden etkilenenlere yardım ettiğini aktaran Biden, ilk günden itibaren yardım faaliyetlerine koyulduklarını ifade etti. Biden, Suriye'de "bölgeyi kim kontrol ederse etsin" ABD'nin insan hayatını kurtarma konusunda en önde gelen bağışçılardan biri olduğunu söyledi.

Başkan Biden, "İhtiyaç anında Türkiye ve Suriye halkının desteklenmesine yönelik taahhüdümüzde kararlıyız." dedi.

KAYNAK: AA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 930
 • Mustı 1 ay önce Şikayet Et
  O ordun gelirse burası daha cok kan golune doner senden kim se bırsey istemiyor yok yagma oldu yok talan oldu sonrada tepemize cokecen ama Allah in izniyle o ordunuda korfeze gomerız hesaplarınızı ıyı yap bunak
  Cevapla
 • özmuşlu 1 ay önce Şikayet Et
  Ypg ve pyd 'ye tırlar dolusu silah gönderen bir devlet dost olabildi mi ki bana yardım edebilsin.. Varlıkları bu ülke için hiç kar olmadı ki yoklukları zarar olsun..? Bu nalet devletten Türk'e gelecek yardım varsın Allah'dan gelsin... !
  Cevapla
 • Çakır 1 ay önce Şikayet Et
  Ulan ne ordusu, yardım ekibin varsa gönder ama arada ajan çıkarsa telef edilir bilesin. Biz can derdindeyiz, adamın derdi başka, hiç iyi niyetli olmadılar ki?
  Cevapla
 • SAKARYALI 1 ay önce Şikayet Et
  Allah razıolsun amca. Senin ronaldodan neyin eksik. Sanada kelime i şahadet getirmek yakışır.
  Cevapla
 • N.KAYA 1 ay önce Şikayet Et
  Böyle bir kefereye Allah CC razı olsun demek küfürdür. Kaldı ki bu sersemin amacı yardım değil işgaldir.
  Cevapla
 • İstanbullu 1 ay önce Şikayet Et
  Geleceğin varsa göreceğin de vardı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Karar verildi, şehrin yaklaşık yarısı taşınacak! Başkan Haber7'ye konuştu
YSK, 3 cumhurbaşkanı adaylığı başvurusunu reddetti, 9 başvuruda eksik evrak tespit etti