Kazakistan küresel sorunların çözümü için yeni Astana Uluslararası Forumunu düzenleyecek

Uluslararası toplumun jeopolitik bölünme ve bir parçalanma çağına girdiği bu zamanda, Kazakistan büyük küresel zorluklar ve sorunları çözme çabalarını seferber etmek için diyalog forumu Astana Uluslararası Forumu’na ev sahipliği yapacak.

Kazakistan küresel sorunların çözümü için yeni Astana Uluslararası Forumunu düzenleyecek
Kazakistan küresel sorunların çözümü için yeni Astana Uluslararası Forumunu düzenleyecek
GİRİŞ 10.02.2023 01:01 GÜNCELLEME 10.02.2023 01:01

Forum, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev'in desteğiyle 8-9 Haziran 2023 tarihlerinde Astana'da gerçekleştirilecektir. İlgili forumda, iklim değişikliği, gıda kıtlığı ve enerji güvenliği ile ilgili sorunların çözümünü araştırmak için hükümetler, uluslararası kuruluşlar, bilim ve iş dünyasından üst düzey delegeler arasında bir diyalog platformu olacak.

Astana Uluslararası Forumu'nun açılışına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, şu konulara dikkat çekti:

"Biz bugün dünya çapında tarihi zorluklarla karşı karşıyayız. On yıldan fazla bir süredir böyle bir durumu yaşamamıştık.

Bu zorluklar, uluslararası toplum üzerinde benzeri görülmemiş bir zorluk oluşturmakta ve yeni bölünmeler yaratıp küreselleşme ve multilateralism ilkelerine karşı gelmektedir. Astana Uluslararası Forumu, dünya sisteminin ana varsayımı (postulat) olarak işbirliğine öncelik verilerek bu zorlukların üstesinden gelmek için kuruldu.

Doğu ile Batı'yı bağlayan, bir köprü görevi gören Kazakistan, yapıcı uluslararası ilişkileri geliştirme konusunda derin bir geçmişe sahiptir. Bu politika, 2022 yılında ciddi bir sınava tabi tutulsa da kendini kanıtladı. Biz işbirliğin değerini göstere bildik.

Astana Uluslararası Forumu aracılığıyla, yeni diplomatik, ekonomik ve siyasi yolları belirleyerek, karşı karşıya olduğumuz ortak sorun ve zorlukları ortaklaşa aşmak için yeni iletişim köprüleri kurmayı ve bağları güçlendirmeyi umuyoruz."

Astana Ekonomik Forumu'nun başarısı, Astana Uluslararası Forumu'nun başlatılmasına yol açtı. Onun konsepti, dört ana küresel konuyu ele almaktır: dış politika, güvenlik ve istikrar, enerji ve iklim, ekonomi ve finans.

Bu konular forumun "Diyalog yoluyla sorunların çözümü: İşbirliği, Refah ve Gelişim " misyonunun temelini oluşturacaktır. Forum programında konulara ilişkin konuşmalar, panel oturumları, tartışmalar ve diğer etkinlikler de yer alacaktır

Gülşah Kerimoğlu Haber7.com - Editör
Haber 7 - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Haber7.com sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan büyük hedefi duyurdu!
TSK'ya ait F-16'lar, tanker uçağı ile havada yakıt ikmali gerçekleştirdi