Kazakistan'da depremzedeler için toplanan yardım 2.8 milyon doları aştı

Kazakistan’da açılan deprem yardım hesabında bugüne kadar toplanan 2 milyon 849 bin 836 dolar AFAD’ın resmi hesabına aktarıldı.

Kazakistan'da depremzedeler için toplanan yardım 2.8 milyon doları aştı
Kazakistan'da depremzedeler için toplanan yardım 2.8 milyon doları aştı
GİRİŞ 13.02.2023 21:37 GÜNCELLEME 13.02.2023 21:37
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin Astana Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, “Kazakistan’daki deprem yardım hesabında son 3 günde toplanan 1 milyon 28 bin 706 ABD doları, AFAD resmi hesabına aktarılmıştır. Böylelikle toplam bağış miktarı 2 milyon 849 bin 836 ABD doları olmuştur. Teşekkür ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, bunun yanı sıra Kazak vatandaşlarınca sağlanan 28 jeneratörün Türk Hava Yolları ile Türkiye’ye gönderildiği kaydedilerek, “Sadece Astana’dan toplam 8 ton yardım malzemesi sevk edilmiş oldu.” ifadesine yer verildi.

TÜRKİYE’YE YARDIM KAMPANYASI KAZAKİSTAN GENELİNDE SÜRÜYOR

“Asrın felaketi” olarak nitelendirilen 2 büyük depremle sarsılan Türkiye için tek yürek olan Kazakistan’da yardım kampanyası ülke genelinde sürüyor. Kazak halkı, Türkiye’deki depremzedeler için 115 ton insani yardım topladı. Bu yardımların 75 tonu halihazırda depremden etkilenen bölgelere ulaştırıldı.

YURT YARDIMI

Kazakistanlı gönüllüler, ayrıca Türkiye’deki depremden etkilenen bölgelere 100’den fazla geleneksel çadır evi olan “yurtlar” gönderiyor.

Kazak gazeteci Nurbek Bekbau, toplanan bağışla satın aldıkları yurtların Türkiye’ye ulaştığını ve Kahramanmaraş’ta kurulmaya başladığını duyurdu. Bekbau, yurtların kurulması için Kazakistan’dan 12 kişilik uzman ekibin geldiğini de söyledi.

Orta Asya’nın keçi yününden yapılan geleneksel çadır evleri olan “yurtlar”, göçebelerin yaşam koşullarına uygun olarak tasarlanmış ve soğukta sıcak, sıcak havalarda ise serin ortam sunma gibi özellikleri sayesinde günümüzde hala kullanılıyor.

Gülşah Kerimoğlu Haber7.com - Editör
Haber 7 - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Haber7.com sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı.
YORUMLAR 1
  • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
    Gardaşlarımız
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İnsansız kara aracı Aslan’ın tanıtımı yapıldı
Ödemeler tek tek açıklandı: İçinde ev alacaklara 500 bin TL'lik yardımı da var!