Çavuşoğlu ile Blinken'dan ortak basın toplantısı: F-16 ve F-35 açıklamaları

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ortak basın toplantısı düzenledi. İk Bakan, F-16 ve F-35 süreci dahil iki ülke arasındaki gelişmeleri değerlendirdi.

GİRİŞ 20.02.2023 10:34 GÜNCELLEME 20.02.2023 16:54
Bu Habere 109 Yorum Yapılmış

Göreve başladığından bu yana ilk resmi Türkiye ziyaretini gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, dün Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen bölgeleri ziyaret etmesinin ardından bugün Ankara'da temaslarda bulundu.

Blinken, Çavuşoğlu ile görüşme ve ortak basın toplantısı sonrası Anıtkabir'i ziyaret etti. Blinken daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarıdan satır başları:

- ABD ile 100 milyar dolar ticaret hedefine ulaşmak için çalışmalarımız sürüyor.

- ABD yönetimi F-16 talebimize güçlü destek veriyor. Kongre'de her zaman zorluklar çıkabiliyor, bu sürecin engellenmemesi gerekiyor. Kongrenin engelleyici değil destekleyici rol üstlenmesini bekliyoruz. F-16 sürecinin süratle tamamlanması her iki ülkenin yararına. 

- Tek taraflı yaptırımlar nedeniyle savunma sanayi alanında zorluklar yaşıyoruz, bunların aşılmasını bekliyoruz.

- PKK ve FETÖ'nün mevcudiyetinin sonlandırılmasına yönelik taleplerimizi yeniden ABD'ye ilettik.

- Vize sürecini de ele aldık. ABD vize başvurularında 6 aya kadar bekleme süreleri var, hızlandırılmasını talep ettik.

Blinken'ın açıklamalarından satır başları:

- Amerikan halkı sizi desteklemek üzere yanınızdadır. Toparlama ve inşaat çalışmalarında yanınızdayız. İncirlik Hava Üssü'ne gittim. Şu an ABD'nin yardım merkezi durumunda. Hatay ili üzerinde gezdik ve yıkımı yakından gördüm. Sözlerle ifade etmek çok zor. Binalar, mahalleler, yollar tamamen hasar görmüş durumdalar. Müdahalecilerle de tanıştık, Amerikan yardım kurtarma ekipleriyle tanıştım. Hepsi bu felaketin ne kadar büyük bir miktarda olduğunu biliyorlar. Ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Depremden sonra birkaç saat içinde Başkan Biden federal kuruluşların yöneticilerine emir verdi, anında yardım etmeleri için. Yüzlerce hükümet yetkilisini alana gönderdik. Paramedikler, tehlikeli madde uzmanları, mühendisler hepsini bölgeye gönderdik. Yardım malzemeleri gönderdik. Dün şu anki 85 milyon dolar üzerine ek 100 milyon dolar daha yardım geleceğini söyledik.

- Geçen yıl Türkiye ile 30 milyar doları aşan bir ekonomik ilişkimiz oldu.

- Finlandiya ve İsveç'in katılımıyla NATO daha da güçlenecek. Ortak çıkarlarımız var, yan yana durmayı sürdüreceğiz. Türkiye'nin NATO ittifakında hava gücü çok önemli.

- Türkiye'nin Ukrayna toprak bütünlüğüne desteğini olumlu buluyoruz. Tahıl anlaşması kapsamında az gelişmiş ülkelere yardım çok önemli. Aynı zamanda Montrö Sözleşmesi'nin uygulaması da önem taşıyor.

- Türkiye'nin Yunanistan ve Ermenistan'la olan ilişkileri de çok önemli.

- Biden yönetimi F-16 konusunda Türkiye'ye destek veriyor. Ulusal çıkarlarımız ve NATO çıkarları için bu çok önemli.

SORU-CEVAP:

F-16, F-35, İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİ

ÇAVUŞOĞLU: İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğini F-16'lar için şart koşmak doğru olmaz. Biz F-35 programının ortağıydık, CAATSA yaptırımları sebebiyle Türkiye F-35 programından çıkarıldı. F-35 kararı tek taraflıdır. Ödediğimiz 1,4 milyar doların geri ödenmesini bekliyoruz. ABD ile görüş ayrılığı içinde olduğumuz konular zaten belli, ancak pozitif gündeme odaklanarak ilişkilerimizi geliştirme arzumuz da ortada. İsveç hızlı adımlar atmalı. İsveç'te terör faaliyeti hala devam ediyor. Finlandiya'nın üyeliği için ise daha erken bir karar verebileceğimizi daha önce de söylemişti. Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda ayrı bir tutum izleyebileceğimizi Sayın Cumhurbaşkanımız da geçen hafta Stoltenberg'e söyledi.

BLİNKEN: Biden Türkiye'yi desteklemektedir. Türkiye'nin ulusal çıkarı ve NATO çıkarı için ortak harekat gücü önemli. Bunun için bir değerlendirme yapamam. F-16'nın modernizasyonu konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Finlandiya'nın katılımını güçlü bir şekilde destekliyoruz. Bu iki ülke NATO ile askeri dahil tamamen yan yana çalışıyor. Üçlü mutabakata uygun adımlar attılar ve biz bunları olumlu buluyoruz.

ABD'NİN YPG'YE VERDİĞİ DESTEK

BLİNKEN: Biz Türkiye'nin güney sınırı ile ilgili olarak güvenlik sorunlarını anlıyoruz. Umarım onlar da bizim DEAŞ ile ilgili endişelerimizi anlıyordur.

ÇAVUŞOĞLU: Biz başka bir terör örgütüne karşı herhangi bir terör örgütü ile işbirliği yapmanın yanlış olduğunu her zaman söylüyoruz. Ölümcül bir hata olduğunu söylüyoruz. Bu yüzden DEAŞ ile mücadelede YPG'nin desteklenmesini doğru bulmuyoruz. PKK-YPG'nin DEEŞ ile mücadele ettiği iddiasının doğru olmadığını her zaman kanıtladık. NATO olarak her türlü terör örgütü ile mücadele etmemiz lazım.

ÇİN SORUSU

BLİNKEN: Biz Çin'in Rusya'daki savaşa yardım etmesi konusunda endişeliyiz. Çok yakından takip ediyoruz. Başkan Biden, Şi Cinping'e bunun büyük sonuçları olabileceğini söyledi.

"YAPTIRIMLAR TÜRKİYE ÜZERİNDEN DELİNİYOR" İDDİASI

ÇAVUŞOĞLU: Türkiye savaş öncesi ve başlamasından bu yana son derece ilkeli bir tutum izliyor. Bugüne kadar boğazdan hiçbir savaş gemisinin geçişine izin vermedik. Türkiye tek tarafları yaptırımlara katılmıyor, BM yaptırımlarına uyuyoruz elbette. Biz ABD ve AB yaptırımlarının Türkiye üzerinden delinmesine izin vermiyoruz. Savunma sanayisinde kullanılacak ürünlerin bizim tarafımızdan Rusya'ya ihraç edildiği doğru değil. Bu konuda herhangi bir ihlal olursa gereğini yaparız. Tutumumuz açık ve net.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 109
 • Vatan evladı 1 yıl önce Şikayet Et
  Gönderin bunların gemilerini vede kendilerini şer odakları insanlığa verdikleri kötülük yeter artık
  Cevapla
 • Ömerhanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Malum bizim ihracatımız, ithalatımıza bağlı. Dolayısıyla ABD ye ihracat yapacaz diye, ithalatta yapmayız. Sıfıra sıfır elde var sıfır hesabından bir kayıp söz konusu olmaz. Olası bir açığı kapatma potansiyelimiz vardır. Böylelikle ABD nin ayağını Adana ve Malatya’dan da keseriz.
  Cevapla
 • aga 1 yıl önce Şikayet Et
  F 16 fa 35 de istemiyoruz. Verin paramızı, kısın ilişkileri. Daha çok dert risk almayın. Yardım vs de istemiyoruz.
  Cevapla
 • Hayatti 1 yıl önce Şikayet Et
  Hadi olum hadi bu amerika bizi takmıyor bile gelip sırtımızı okşayıp gidiyorlar f35 davası bitti artık ağzınla kuş tutsan vermez herifler aradaki güven yıkıldı f16 da kongreden bu hükümete geçeceğini sanmam yeni gelecek hükümete belki güven sağlanırsa verirler
  Cevapla
 • Kutahyali 1 yıl önce Şikayet Et
  Allahina kurban Sayın Cavusoglu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
PKK marşı ile halay çekmişlerdi: "Ölürüm Türkiyem" dinletildi
Zaman ayarlı uluslararası operasyon! S-400 anlaşmasının detayları sızdırıldı