Macron, emeklilik yaşını 64'e çıkarmayı öngören reformuna arka çıktı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron emeklilik yaşını 64'e çıkarmayı öngören ve kitlesel protestolara yol açan tartışmalı emeklilik reformu için, "Aksi takdirde emekli maaşlarımızı düzgün bir şekilde finanse edemeyiz" dedi.

Macron, emeklilik yaşını 64'e çıkarmayı öngören reformuna arka çıktı
Macron, emeklilik yaşını 64'e çıkarmayı öngören reformuna arka çıktı
GİRİŞ 21.02.2023 18:27 GÜNCELLEME 21.02.2023 18:27
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Emmanuel Macron, Val-de-Marne bölgesinde yer alan Rungis kentinde, dünyanın en büyük ikinci toptan gıda halini ziyaretinde açıklamalarda bulundu.

Ülkede herkesin ortalama çalışma süresinin biraz daha uzun olması konusunda ortak kanaate sahip olduğunu ileri süren Macron, emeklilik sisteminin işlevselliği için bunun gerekli olduğu yorumunu yaptı.

SAĞDUYU ÇAĞRISI YAPTI

Macron, sendikaların 7 Mart'ta emeklilik reformunu protesto etmek için kitlesel grev ve gösteri çağrısına ilişkin ise sağduyu ve sakinlik çağrısı yaptı.

Emeklilik yaşını 62'den kademeli olarak 64'e çıkarmayı öngören reformu savunan Macron, reformun eğitim ve sağlık finansmanı dahil ülke için daha fazla refah sağlayacağını savundu.

"AKSİ TAKDİRDE EMEKLİ MAAŞLARIMIZI DÜZGÜN BİR ŞEKİLDE FİNANSE EDEMEYİZ"

Reformu, Fransız ekonomisinin anahtarı olarak niteleyen Macron, "Evet, ortalama olarak biraz daha uzun çalışmanız gerektiğini biliyoruz. Aksi takdirde emekli maaşlarımızı düzgün bir şekilde finanse edemeyiz" sözlerini kullandı.

Yüksek tepkiler üzerine Ulusal Mecliste onaylanmayan reform taslağının, 28 Şubat'ta Senatoya gönderilmesi bekleniyor.

Öte yandan sosyal medyada, eski cumhurbaşkanları Nicolas Sarkozy ve François Hollande'ın emeklilik yaşına ilişkin Macron ile benzer argümanları ortaya koyduğu bir video yayımlanması dikkati çekti.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, dün bir televizyon programında, emeklilik reformunu, Macron'un seleflerine fark atmasını sağlayan çalışma olarak nitelemişti.

TARTIŞMALI EMEKLİLİK REFORMU

Başbakan Elisabeth Borne, 10 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un seçim vaatleri arasında yer alan emeklilik reformunun hayata geçirileceğini açıklamıştı.

Emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede, 1 Eylül'den itibaren yasal emeklilik yaşının kademeli olarak her yıl 3 ay yükseltilerek 2030'da 64'e çıkarılacağını bildiren Borne, 2027'de emeklilik maaşının tamamını alabilmek için 43 yıl prim ödeme şartı getirileceğini söylemişti.

Tartışmalı reforma karşı ülke çapında 19 Ocak'tan bu yana milyonlarca kişi birçok kez grev ve protestolar düzenledi.

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 12
 • Malazgirt-1071 1 yıl önce Şikayet Et
  normal şartlarda bir kişi yatırdığı primleri 13 senede maaş alarak amorti ediyor. 20-25-30 sene emekli maaşı alanlar yediği fazlalığı Ahirette iade eder. hesap günü kimsenin kimseye bir gram hakkı geçmez.
  Cevapla
 • bülent 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyayı sömürüyorsunuz, yetmiyor herhalde.........
  Cevapla
 • DURSUN 1 yıl önce Şikayet Et
  Eyt yi kötüleyen vicdansızlar Avrupayı örnek gösterenler siz gidin orada yaşayın oradaki şartlar burda varmı ben işsiz kaldığımda devlet kurumları kapımı çalıp yardımmı yapıyor aylıkmı veriyor, kiramımı veriyor, çocuklarıma günlük harçlıkmı veriyor konuşturmayın beni tuzu kuru olanlar gelmiş burda ahkam kesiyor. Sizinki tok açın halinden anlamaz misali
  Cevapla
 • Hoca Nasrettin 1 yıl önce Şikayet Et
  Her zaman avrupayı örnek alan, ülkemizi avrupayla kıyaslayan zihniyete duyrulur. Eyt deyip zıplayanlar okusun bu haberi. Bu arada EYT nedeniyle 8 yıl uzadı emekliliğim.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ordaki emekli aylıgıylan türkiyedeki aylıklar farklı ona göre yorum yapın türkiyede iş gücü yükü agırlığınıda göz önünde tutun.eyt tede geneliklen ortalama 50 yaş gibi geliyor 40 ta var 49 da 55 De 57 de eyt bir magduriyetti onun için çıkıyor inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Daha önce Türkiye'den satın almışlardı! O ülke 50 savaş uçağı satın alacağını duyurdu
Türkiye'nin yeraltında bekleyen 5 bin ton altını yaklaşık 300 milyar dolar değerinde