'28 ülke onayladı, Türkiye ve Macaristan'ı bekliyoruz'

NATO Genel Sekreteri Jnes Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelikleriyle ilgili, "Kesin bir tarih veremem. 30 ülkenin 28'i onay verdi. Türkiye ve Macaristan'ın onayını bekliyoruz" dedi.

'28 ülke onayladı, Türkiye ve Macaristan'ı bekliyoruz'
'28 ülke onayladı, Türkiye ve Macaristan'ı bekliyoruz'
GİRİŞ 01.03.2023 06:28 GÜNCELLEME 01.03.2023 06:28
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, ülkesinin NATO üyelik sürecinin 11-12 Temmuz'daki NATO Zirvesi öncesinde tamamlanmış olmasını ümit ettiğini söyledi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise, "Kesin tarih veremem" dedi.

Sanna Marin ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de görüşmeleri öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Finlandiya'nın NATO üyeliğinin ne zaman mümkün olacağına yönelik beklentisi sorulan Marin, üyelik için birlikte başvuru yaptıkları İsveç ile birlikte tüm kriterleri karşıladıklarını ve üye olmayı beklediklerini belirtti.

"Şu anda üye olmayı ümit ederdik ama hala bekliyoruz." diyen Marin, NATO'nun açık kapı politikası ve ittifakın güvenilirliğinin de söz konusu olduğunu ifade etti.

Marin, "Üyelik durumu şu anda Türkiye ve Macaristan'a bağlı. Bu ülkelerin kendi süreçlerinin çok geç olmadan tamamlanmasını bekliyoruz. Yazın Vilnius'da yapılacak zirve toplantısından önce olmasını ümit ediyoruz." diye konuştu.

Macaristan'ın onay süreciyle ilgili bir gecikmeden haberdar olup olmadığı, bir engel bekleyip beklemediği sorulan Marin, şunları dile getirdi:

"Macaristan'ın özel bir ihtiyacı olup olmadığı konusunda haberim yok. Başından beri Finlandiya'nın veya İsveç'in üyeliği hakkında bir sorun olmadığını, onaylayacaklarını söylediler. Kendi süreçleri ve takvimleri var. Biz bunu bekliyoruz. Macaristan Başbakanı Victor Orban ile birçok kez konuştum. Son görüşmemizde de takvimleri olduğunu, onaylayacaklarını söyledi. Üyelik başvurumuzla ilgili bir kez bile bir şarttan söz etmediler. Tam tersine onay vereceklerini ama bunun biraz zaman alacağını söylediler."

STOLTENBERG: KESİN TARİH VEREMEM

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de üyeliklerin ne zaman mümkün olabileceğine ilişkin soruyu yanıtlarken, kararın ayrı ayrı 30 NATO müttefikinin meclislerine ait olduğunu, 28 ülkenin onay verdiğini, Türkiye ve Macaristan'ın onayının beklendiğini hatırlattı.

İsveç ve Finlandiya'nın Türkiye ile imzaladıkları üçlü muhtıranın gereklerini yerine getirdiklerini, artık üyeliklerine onay vermenin zamanı geldiğini ifade eden Stoltenberg, bunu Türkiye'de geçen hafta görüştüğü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da ilettiğini, bu doğrultuda 9 Mart'ta Brüksel'de üç ülkenin bir araya geleceğini aktardı.

Stoltenberg, üyeliğin hem İsveç ve Finlandiya için hem de NATO için iyi olacağını dile getirerek, "Kesin bir tarih veremem ancak bunu mümkün kılmak için çok çalışıyoruz." dedi.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 45
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  KKTC tanınmalı natoya alınmalı ancak böyle evet denebilir.
  Cevapla
 • HAYIR 1 yıl önce Şikayet Et
  Natoya evet Amerikan Hegemonyasının Karadeniz-Akdeniz-Asya-Afrika Hegemonyasına evet demek, ayağımıza kurşun sıkmak demek....
  Cevapla
 • Ayân 1 yıl önce Şikayet Et
  İsveç Hayırrrrrrrrrrrrrrrrrrr!
  Cevapla
 • Türkcan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizden onay yok hadi naş naş :)
  Cevapla
 • Ramazan 1 yıl önce Şikayet Et
  Şartlar yerine gelmeden onaylarsak natoda sözümüzün geçmediğini kabul etmiş oluruz. Önemsiz bir üye olduğumuzu ilan etmiş oluruz. Ancak şu da var isveç ve finlandiya tüm şartları yerine getirsede bizim açımızdan hiç birşey düzelmiş olmayacak. çünkü tüm avrupa teröre destek veriyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD Kongresinin alkışladığı Netanyahu ABD halkına hakaret etti: Ahmaklar!
Bakan Yerlikaya: Rusya'da bombalı saldırı düzenleyen terörist Bodrum'da yakalandı