ABD, Suriye'nin Şam'daki katliamın sorumlusuna 10 yıl sonra yaptırım uyguladı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 2013’te Şam’ın Tadamon Mahallesi'nde 41 silahsız sivilin katledilmesinden sorumlu Beşşar Esed rejiminin askeri istihbarat yetkilisi Emced Yusuf ve ailesine ABD’ye giriş yasağı getirildiğini açıkladı.

ABD, Suriye'nin Şam'daki katliamın sorumlusuna 10 yıl sonra yaptırım uyguladı
ABD, Suriye'nin Şam'daki katliamın sorumlusuna 10 yıl sonra yaptırım uyguladı
GİRİŞ 06.03.2023 20:07 GÜNCELLEME 06.03.2023 20:07
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Amerika Birleşik Devletleri, Şam'ın dış mahallelerinden Tadamon'da elleri ve gözleri bağlı 41 sivilin teker teker vurulup bir çukura atılmasından sorumlu askeri istihbarat subayı Emced Yusuf’a karşı 10 yıl sonra adım attı.

"EN AZ 41 SİVİLİ KATLETTİ"

ABD Dışişleri Bakanı Antony John Blinken, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Suriye iç savaşının 12. yılına girdiğini, bu sürede çok sayıda savaş suçu ile insanlığa karşı suç işlendiğini hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:

"Bu zulümlerden biri de Şam'ın Tadamon Mahallesi'nde 16 Nisan 2013'te Esed rejimi askeri istihbarat görevlisi Emced Yusuf'un en az 41 silahsız sivili katlettiği katliamdı. Soğukkanlılıkla ve sistematik bir şekilde işlenen bu cinayetlerin videolu delilleri, bağımsız araştırmacılar tarafından uzun ve kapsamlı bir soruşturmanın ardından ilk kez 2022'de kamuoyuyla paylaşıldı. Bugün, bu vahşetin hesabını sormak üzere harekete geçiyoruz."

ABD’li Bakan, Suriye Askeri İstihbarat Teşkilatında yetkili subay olan Emced Yusuf, eşi Annan Vafus ile yakın aile üyelerine ABD’ye giriş yasağı getirdiklerini bildirdi.

"Tadamon" kurbanlarını andıklarını belirten Blinken, bu katliamın görüntülerinin, siyasi bir çözüm için ilerleme kaydedilmeden ülkelerin Esed rejimiyle ilişkilerini normalleştirmemesi gerektiğine dair önemli bir hatırlatma olması gerektiğini kaydetti.

Blinken, Esed rejiminin insan hakları ihlallerinin bedelini ödemesi için tüm uluslararası çabaları desteklemeye devam ettiklerini vurgulayarak, “Suriyelilere karşı işlenen suçlar, ihlaller ve suiistimaller için adaletin sağlanması ve (Esed rejiminin) hesap vermesi, Suriye'de ve bölgede istikrarlı, adil ve kalıcı bir barış için şarttır." diye konuştu.

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan
YORUMLAR 9
 • osmanlı sevdalısı 6 ay önce Şikayet Et
  Alçak kafirler sorumlularıda imha yapsanıza
  Cevapla
 • cahit 6 ay önce Şikayet Et
  Ne büyük bir yaptırım çok ağır bir yaptırım dünya tarihine örnek olacak bir yaptırım masum sivilleri öldürenlere örnek bir yaptırım
  Cevapla
 • Ertuğrul 6 ay önce Şikayet Et
  ABD ye hizmeti bitmiş demektir. Bakın ABD ülkelerde birilerini kullanır besler büyütür bir müddet sonra celladı olur.
  Cevapla
 • Alper 6 ay önce Şikayet Et
  ABD Suriye'de PKK'yı kullanarak üzerine çöktüğü kaynakların parasını da Halka iade edecek mi, millete insan hakları dersi verecek son ülkedir kendileri
  Cevapla
 • Kul insan 6 ay önce Şikayet Et
  Amerika İsrail yani Yahudi oyunlar kurduğunu sansın bakalım. Yakında Allah'ın cc oyunu karşısında kaçacak delik arayacaklar. Yaşasın cehennem zalimler için demek için bir engel yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
BM Genel Kurulu buz kesti! Rusya, ABD'ye ateş püskürdü: Türkiye'yi destekliyoruz!
Mevlâna'nın huzurunda 250 semazen Sema Ayin-i Şerifi icra etti