Rusya'dan Batı'ya gözdağı: Nasıl cevap vereceğimizi düşüneceğiz

Kuzey Akım gaz hatlarında gerçekleşen patlamalara değinen Lavrov, konuyla alakalı soruşturma yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Objektif, tarafsız, şeffaf soruşturma engellenirse, Batı'ya ne şekilde cevap vereceğimizi düşüneceğiz" dedi.

Rusya'dan Batı'ya gözdağı: Nasıl cevap vereceğimizi düşüneceğiz
Rusya'dan Batı'ya gözdağı: Nasıl cevap vereceğimizi düşüneceğiz
GİRİŞ 11.03.2023 09:57 GÜNCELLEME 11.03.2023 09:57

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus devlet televizyonu Pervıy Kanalı’ndaki bir programda, gündemde olan konuları değerlendirdi.

Gürcistan’da "yabancı ajan" yasa tasarısının parlamentodan ön onay almasına karşı düzenlenen protestolara değinen Lavrov, bu gösterilerin Ukrayna’nın başkenti Kiev’de 2013-2014’te gerçekleşen Meydan olaylarına benzediğini söyledi.

"BU BİR BAHANE"

Lavrov, "Şüphesiz, bütçesinin yüzde 20 oranında maddi destek alan sivil toplum kuruluşlarının tesciline ilişkin yasa, iktidarın güçle değiştirilmesi sürecini başlatmak için bir bahanedir" diye konuştu.

Benzer yasaların ABD, Fransa, Hindistan ve İsrail’de de daha önce kabul edildiğine dikkati çeken Lavrov, Gürcistan’daki yasa tasarısının söz konusu ülkelerdeki kanunlara göre daha yumuşak olduğuna işaret etti.

Gürcistan'da meclisi kuşatmak isteyenleri polis dağıttıGürcistan'da meclisi kuşatmak isteyenleri polis dağıttı

Gürcistan'da 'yabancı ajan' yasası geri çekildiGürcistan'da 'yabancı ajan' yasası geri çekildi

"YASA GERİ ÇEKİLDİ"

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in "Gürcistan’daki yasanın Avrupa değerlerine aykırı olduğu" yönünde açıklama yaptığını anımsatan Lavrov, bu yasa tasarısının geri çekildiğine dikkati çekti.

Lavrov, Gürcistan’daki protestoları Moldova’da son dönemde düzenlenen gösterilerle de kıyaslayarak, "Tiflis’teki gösteriler barışçıl olmaktan uzaktı. Burada arabalar devrildi, göstericiler tarafından göz yaşartıcı gaz ve sis bombaları kullanıldı. Kişinev’de ise böyle bir şeyin yaşandığını hatırlamıyorum. Öyle olsa bile, tutum tamamen farklıdır" ifadelerini kullandı.

Doğal gaz hatlarında patlamaların olduğu alan

ABD basınının iddiası sonrası Ukrayna'dan 'Kuzey Akım'a sabotajı biz yapmadık' açıklamasıABD basınının iddiası sonrası Ukrayna'dan "Kuzey Akım'a sabotajı biz yapmadık" açıklaması

"BATI’YA NE ŞEKİLDE CEVAP VERECEĞİMİZİ DÜŞÜNECEĞİZ"

Kuzey Akım 1 ve 2 doğal gaz boru hatlarında geçen yıl gerçekleşen patlamalara da değinen Lavrov, "bu terör saldırısı" ile ilgili soruşturmanın yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Objektif, tarafsız, şeffaf soruşturma engellenirse, mülkümüze yönelik doğrudan yapılan bu saldırı nedeniyle Batı’ya ne şekilde cevap vereceğimizi düşüneceğiz" dedi.

Bakan Lavrov, Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik yaptırım uyguladığına dikkati çekerek, "Batı, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların atlatılması için kullanılan her türlü kanalın engellenmesi amacıyla strateji geliştiriyor" diye konuştu.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Renault 5 efsanesi geri döndü! Türkiye'de de satılacak! İşte yepyeni hali
Erdoğan'ı duygulandıran klip