Biden onayladı: ABD petrol sondajına başlıyor

ABD Başkanı Joe Biden, Alaska'da bulunan büyük petrol rezervinin çıkarılması için onay bekleyen petrol sondajı projesini imzaladı.

Biden onayladı: ABD petrol sondajına başlıyor
Biden onayladı: ABD petrol sondajına başlıyor
GİRİŞ 13.03.2023 20:25 GÜNCELLEME 13.03.2023 20:26
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Biden yönetiminden yapılan açıklamada, Alaska'nın petrol rezervleri açısından oldukça zengin olan North Slope bölgesindeki Willow Oil petrolünün sondajına izin verildiği belirtildi.

Açıklamada, ConocoPhillips şirketinin üstlendiği projede yer alan 3 sondaj sahasında, 219 kuyuda arama yapılmasına izin verileceği bildirildi.

Biden, Alaska'daki sondaj projesini çevreci aktivistlerin protestolarına rağmen imzalarken, planda yer alan 4. sondaj sahasını ise kapsam dışı bıraktı.

Beyaz Saray'dan dün yapılan açıklamada, Alaska ve Arktik Okyanusu'nda yaklaşık 64 bin 750 kilometrekare alanda petrol sondajının engelleneceği veya sınırlanacağı, balinalar, foklar ve kutup ayılarının doğal yaşam alanlarının "sürekli olarak madencilikten korunmasının" sağlanacağı duyurulmuştu.

Sondajın onaylanması ihtimaline karşı birçok çevreci grup, sosyal medyada itirazlarını dile getirmiş, "#StopWillow" hashtagi ile paylaşımlarda bulunmuştu.

8 Mart'ta Alaska'dan gelen bir Kızılderili grubu, Beyaz Saray önünde basın açıklaması yaparak, petrol arama izninin iklim değişikliğiyle ilgili dönüşü olmayan sonuçlar doğuracağını kaydetmişti.

 

KAYNAK: AA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 3
 • mbd 1 yıl önce Şikayet Et
  rusyanın önüne ukraynayı attı ambargoya bahane yaptı. petrol çıkarıp rusyanın petrol gaz pazarlarını ele geçiriyor.
  Cevapla
 • zorbey 1 yıl önce Şikayet Et
  alaska onlarinmida tek baslarina petrol arayacaklar,
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  dünyayıyı okyanuslardan kutuplara kadar işgal edip sömüren, kirleten , emperyalist abd, birde kalkmış bizlerin yaşamasını düzenlemek için ülkelerimize karışıyor. abd tek başına dünyada üretilen enerjinin % 65 kullanıyor, aç gözlü doyumsuzların ülkesi amerika
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Olimpiyat'ta büyük şölen! Kupa böyle kaldırıldı
Başkan Erdoğan'dan Beşiktaş'a tebrik