ABD, 'Suriye' kararını duyurdu!

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü Kirby, Biden'ın Suriye'deki askeri tesislerine yönelik saldırılara "hızlı ve cesurca" karşılık verdiğini, Amerikan askerlerinin bölgedeki görevine devam edeceğini belirtti.

ABD, 'Suriye' kararını duyurdu!
ABD, 'Suriye' kararını duyurdu!
GİRİŞ 27.03.2023 06:28 GÜNCELLEME 27.03.2023 06:28
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

CBS televizyonunun Face the Nation adlı programa katılan John Kirby, “Bu, militan grupların ciddi bir saldırısıydı. Ve Başkan, bununla başa çıkmak için hızlı ve cesurca, önemli ölçüde misilleme yaptı.” dedi.

“Suriye’de binden az askerimiz var ve bunlar büyük ölçüde azalmış olsa da hala etkin ve kritik olan bu ağın (DEAŞ) peşine düşüyor.” diyen Kirby, bu yüzden ABD askerlerinin Suriye’deki görevi başında kalacaklarını, Biden’ın ABD askerlerini Suriye’de tutmaya “kesin kararlı” olduğunu söyledi.

Kirby, İran destekli milis grupların, 23 Mart’ta Irak ve Suriye’deki ABD personeline ve tesislerine düzenlediği saldırılara karşı, Biden’ın gerekli görmesi durumunda ek yanıtların da olasılığından bahsetti.

“Bu hafta burada, ABD’nin halkımızı korumak için her zaman kararlı davranacağını gösterdik.” ifadesini kullanan Koordinatör Kirby, bu mesajın, muhatabına “yüksek sesle ve net bir şekilde” gönderildiğini vurguladı.

AA muhabirinin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, 25 Mart’ta Suriye’nin Deyrizor ilinde İran destekli yabancı terörist grupların varlık gösterdiği bölgelerden ABD güçlerinin konuşlandığı Ömer petrol ve Kuniko gaz sahalarına roket saldırıları yapılmıştı.

RUSYA’NIN BELARUS’A TAKTİK NÜKLEER SİLAH YERLEŞTİRME KARARI

Sunucunun, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Belarus ile yaptığı nükleer silah anlaşmasına dair sorusunu John Kirby, “Bunun nereye varacağını izleyip görmemiz gerekecek.” diyerek cevapladı.

Kirby, “Rusya’nın herhangi bir nükleer silah taşıdığına dair herhangi bir işaret görmedik. Açıkçası, nükleer savaşın yapılmaması gerektiği ve hiçbir nükleer savaşın kazanılamayacağı konusunda hemfikiriz.” ifadesini kullandı.

Putin, dün Belarus’a taktik nükleer silah yerleştireceklerini açıklayarak, “Bunu nükleer silahların yayılmasının önlenmesiyle ilgili uluslararası yükümlülüklerimizi ihlal etmeden yapacağız.” demişti.

KAYNAK: AA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 8
 • Nedim 5 ay önce Şikayet Et
  Belki de bu senaryoyu kendileri yaptı Suriye’de devam kalalım diye.İran zaten boş laflarla kendilerini avunuyor.
  Cevapla
 • Ömer 5 ay önce Şikayet Et
  küresel terörist amerikanın pkk yı meşrulaştırma tiyatrosu. bakın orada hala deaş var o yüzden pkk lı teröristlerle bizim teröristlerimiz birlik oluyor numarası...
  Cevapla
 • 2 eki 5 ay önce Şikayet Et
  Hızlı ve cesurcaymış! sinsi ve kalleşçe demek istediniz herhalde
  Cevapla
 • kara 5 ay önce Şikayet Et
  Haramzade hırsız ABD ve yardımcıları
  Cevapla
 • Fatih... 5 ay önce Şikayet Et
  Ödlek Abd...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Goldman Sachs: Petrol fiyatları 100 doları aşacak
Yeni kimliklere ehliyet ibaresi mağduriyet doğurdu