Miçotakis'ten seçim vaadi: Türk-Yunan sınırına tamamen duvar örecek

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkedeki genel seçimler için kampanya yürütürken, ülkenin Türkiye ile olan kara sınırının tamamına duvar örme sözü verdi.

GİRİŞ 01.04.2023 01:16 GÜNCELLEME 01.04.2023 09:54
Bu Habere 155 Yorum Yapılmış

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunanistan İçişleri Bakanı Takis Theodorikakos ile birlikte Yunanistan’ın Türkiye sınırında bulunan Evros bölgesini ziyaret etti. Miçotakis ülkedeki genel seçimler için kampanya yürütürken, ülkenin Türkiye ile olan kara sınırının tamamına duvar örme sözü verdi.

37,5 kilometre uzunluğundaki mevcut çelik duvara önümüzdeki 12 ay içinde 35 kilometre daha ekleme yapmayı planladıklarını açıklayan Başbakan Miçotakis, başka bir hükümetin iş başına gelmesi durumunda bu planın tamamen gündem dışı kalabileceğini belirtti. 2026 yılına kadar 100 kilometreden fazla duvar ekleneceğini belirterek, “Bugün Yunanistan'da bu projeye karşı savaşan siyasi güçler olmasından dolayı üzüntümü belirtmek isterim. Mevcut duvar ve vadettiğimiz duvarlar yasadışı göçe karşı etkili bir caydırıcı güç olacaktır. Ördüğümüz duvar geçen yıl kara sınırımızdan 250 binden fazla geçişin önlenmesine yardımcı oldu” dedi.

Türkiye ile Yunanistan arasında 212 kilometre kara sınırı bulunuyor. 2012'de Yunanistan tarafından Suriyeli mültecilerin geçişini önlemek için sınıra 3 metre yüksekliğinde ve 12,5 kilometre uzunluğunda metal duvar inşa edilmesi ile başlayan duvar projesi, Ekim 2020'de Afganistan'dan gelen göçmenlere karşı 5 metre yüksekliğinde ve 27 kilometre uzunluğunda yeni çelik duvarın inşaatı ile devam etti. Günümüzde 37,5 kilometre boyunca uzanan duvarın Yunanistan tarafında akustik önleyiciler ve aktif sınır ekipleri yer alıyor. Rescue raporuna göre Yunanistan’da 119 bin 700 mülteci bulunuyor.

Enes Kılıç Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Enes Kılıç
YORUMLAR 155
 • hoca 2 ay önce Şikayet Et
  Bana Yunanistan'ı Mehmet Ali Erbil yönetiyor gibi geliyor. Hele şunun tipe bak
  Cevapla
 • Eninde Sonunda 2 ay önce Şikayet Et
  o duvarlarıı terse göçte biz kullanacağız bize duvar şimdiden bedavaya gelecek.....fazla kasılmayın.....
  Cevapla
 • Ali aksoy 2 ay önce Şikayet Et
  Kalleş avrupa zenginleri,kara gözlü kara saçlı müslüman görmek istedikleri için duvarlarin en yüksegini,tel örgülerin en jiletlisin sinirlarina gerdiler alçaklar.unuttuklari duvarin derinliginin duvarin kendisi kadar yüksek olmamasi.
  Cevapla
 • Hacivat 2 ay önce Şikayet Et
  Suriyede katliama destek olan avrupa birde duvar örüyorlar mazlum insanlar suriyeden kaymasin orda can versin ortadogu müslümanlar dan temizlensin cünkü petrol orda rahat isgal etmek icin
  Cevapla
 • Gurbetçi 2 ay önce Şikayet Et
  Ahh miço ah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Valisi olarak Davut Gül'ü atadı
Dünya şampiyonu tekvandocular ülkeye döndü