Belçika'nın Liege kenti, İsrail'e boykot çağrısını kabul etti

Belçika'nın doğusundaki Liege kentinin belediye meclisi, İsrail'in boykot edilmesi çağrısını içeren önergeyi kabul etti.

Belçika'nın Liege kenti, İsrail'e boykot çağrısını kabul etti
Belçika'nın Liege kenti, İsrail'e boykot çağrısını kabul etti
GİRİŞ 26.04.2023 21:07 GÜNCELLEME 26.04.2023 21:07
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Belçika'nın üçüncü büyük kentinin belediye meclisinde İşçi Partisi'nin verdiği önergeyi Sosyalist Parti ve yerel bazı küçük partiler destekledi. Merkez ve liberal partiler ise önergeye karşı oy kullandı.

Önergede "İsrail makamlarının Filistin halkına sistematik şiddeti sonlandırılana kadar İsrail devleti ve kurumlarıyla tüm ilişkilerin geçici olarak askıya alınması" yer alıyor.

Uygulamada bir karşılığı bulunmayan ancak sembolik öneme sahip önergenin kabul edilmesini Belçikalı Filistinliler Birliği (ABP) memnuniyetle karşıladı. ABP'nin açıklamasında karar "tarihi" olarak nitelendirildi.

Açıklamada, "Liege kentinin kararının Belçika'daki, Avrupa'daki ve dünyadaki diğer belediyelere de bir apartheid rejiminin desteklenmemesi için ilham olmasını ümit ediyoruz." denildi.

İsrail'in Brüksel Büyükelçiliği ise belediyenin kararına tepki gösterdi. Idit Rosenzweig-Abu, Belçika basınına yaptığı açıklamada, radikal güçlerin Liege belediye meclisi üyelerini "yalanlarla" etki altına aldığını, alınan kararın gerçeklerden uzak olduğunu ifade ederek, Liege kentinin ekonomik çıkarlarına, Filistinlilere ve İsrail'e zarar verici olacağını söyledi.

Liege kenti belediyesinin İsrail ile veya Brüksel'deki İsrail büyükelçiliği ile resmi ilişkisinin bulunmadığı bildirildi.

Liege belediyesinin iki yıl önce de Filistin topraklarının işgaliyle bağlantılı şirketlere iş verilmemesine yönelik bir metni kabul ettiği belirtildi.

ABP'nin verdiği bilgiye göre, Belçika'nın Liege kenti, İspanya'nın Barcelona ve Norveç'in Oslo belediyelerinden sonra İsrail'e boykot kararı alan üçüncü belediye oldu.

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • emins 9 ay önce Şikayet Et
  biz normalleştik çok şükür
  Cevapla
 • Burhan 9 ay önce Şikayet Et
  Yazıklar olsun Arap ve bir okardar diğer Müslüman ülkelere. Neredeyse Konya kadar Hıristiyan bir ülke bunu düşünüp yapıyor.
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun
  Cevapla
 • Avukat Sayın 9 ay önce Şikayet Et
  Helal. Bakalım ne kadar dayanacaklar
  Cevapla
 • emins 9 ay önce Şikayet Et
  ne kadar dayanacaklar...öffff sıktınız ha
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe'nin Konferans Ligi'ndeki rakibi belli oldu | CANLI
CIA'in gölge kuruluşu Stratfor Türkiye Somali anlaşmasını mercek altına aldı