Miçotakis, F-35'leri teslim alacakları yılı açıkladı: Aynı sene KAAN envantere girecek

ABD'den 24 adet F-35 almayı planlayan Yunanistan'ın, bu savaş uçaklarının ilkini 2028'de teslim alacağı açıklandı. Aynı yıl Türkiye de yerli ve milli savaş uçağı KAAN'ı envanterine alacak.

GİRİŞ 06.05.2023 18:35 GÜNCELLEME 07.05.2023 11:58
Bu Habere 124 Yorum Yapılmış

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, ABD'den sipariş edilen F-35 savaş uçaklarının 2028 yılında teslim alınacağını açıkladı.

Patras şehrinde partisinin toplantısında konuşan Miçotakis, sipariş edilen F-35 savaş uçakları hakkında, "Yunanistan'ın sesi, Brüksel'den Amerikan Kongresi'ne kadar her yerde duyuluyor. Ülkemiz bir enerji üssüne bir kahramana dönüşüyor. Askeri ekipman programlarımız tamamlanacak. 2028'de ilk F-35 savaş uçağını alacağız" dedi.

Miçotakis Patras'ta

F-35'LER ANDRAVİDA HAVA ÜSSÜ'NE KONUŞLANACAK

F-35 jetlerinin hangi üsse konuşlanacağını da açıklayan Miçotakis, "Bu uçaklar, dünyanın en modern uçağına hizmet etmek için 150 milyon euro'dan fazla yatırımın yapılacağı Andravida'da konuşlanacak" ifadesini kullandı.

YERLİ VE MİLLİ SAVAŞ UÇAĞI: KAAN

Rusya'dan S-400 alımı sebebiyle ABD, Türkiye'ye CAATSA yaptırımlarını uygulamış ve F-35 programından çıkardığı Türkiye için üretilen 6 adet F-35 jetini de vermemişti.

Bu andan sonra Milli Muharip Uçak (MMU) programına yönelen Türkiye, "KAAN" savaş uçağını yaptı.

Test uçuşları yapılacak olan KAAN'ın, 2028 yılında Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edilmesi hedefleniyor.

İlk teslim edilecek uçakların, 4.5 nesil özelliklerini taşıyacağı; ilerleyen süreçte yapılacak iyileştirmelerin sonucunda da KAAN'ın 5. nesil standartlarına yükseltileceği kaydedildi.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 124
 • Mustafa Akın 1 yıl önce Şikayet Et
  Sizin o 24 tane bozuk F-35 lerin karşısına 240 tane KAAN'ı dizmezsek namerdiz. Onları bir yerlerinize sokarsınız artık. Operet ordusu palikaryalar.
  Cevapla
 • Tokat 1 yıl önce Şikayet Et
  Hani F35 lein radar görünümünü S400 ler sağlıyor demiş de bu nedenle parasını dahi verdiğimi uçakları vermeyip bizi ortaklıktan çıkarmışlardı ya. İşte onlar yunan alsın biz de S400 lerle radar görünürlük sistemini çözelim
  Cevapla
 • bugün yarındır 1 yıl önce Şikayet Et
  Ollum kendinizi nimetten saymayın. Bizi Osmanlıyı hatırlayın fazla nanelik yapmayın artık gelin şöle. Bizi uçakla mı tartıyonuz yani.
  Cevapla
 • BÜLENT 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu yunanlarıda abd ve bir takım ab ülkeleri gazlıyarak kullanarak büyümesini engelliyor sömürüyor
  Cevapla
 • Ismail 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD o tarihe kadar kalırsa , belki alırlar. Rabb'im ülkemizi ve tüm İslam alemini muhafaza buyursun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kylian Mbappe'nin seçim çağrısı gündem oldu! Onlara asla oy vermeyin
Siyasi partilerden AK Parti'ye peş peşe ziyaretler! Dikkat çeken diyalog