Sıcak temas sonrası Suriye'den Türkiye açıklaması

Suriye Dışişleri Bakanı el-Mikdad, amaçlarının topraklarındaki her türlü yabancı askeri varlığı (Türkiye dahil) sona erdirmek olduğunu belirterek, "Rus ve İranlı dostların yardım ve desteğiyle birlikte (Türkiye'yle) çalışabiliriz" dedi.

Sıcak temas sonrası Suriye'den Türkiye açıklaması
Sıcak temas sonrası Suriye'den Türkiye açıklaması
GİRİŞ 11.05.2023 15:48 GÜNCELLEME 11.05.2023 15:57
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal el-Mikdad, dün başkent Moskova'daki dörtlü Suriye zirvesi sonrası ilk açıklamayı yaptı.

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'ya konuşan Mikdad, Türkiye'yle ilişkileri normalleşmek için Şam'ın beklentilerini sıraladı.

"Suriye topraklarındaki yabancı asker varlığı sona ermenden sonuca ulaşamayız" diyen Mikdad, Türk askerinin Suriye'den çekilmesi şartını yineledi.

Moskova'daki 4'lü Suriye toplantısından karar çıktı: Yol haritası oluşturulacakMoskova'daki 4'lü Suriye toplantısından karar çıktı: Yol haritası oluşturulacak

Suriye'nin asıl amacının Türk kuvvetleri dahil topraklarındaki her türlü yabancı askeri varlığı sona erdirmek olduğunu kaydeden Mikdad, Suriye ve Türkiye arasında derin bağlar, uzun sınırlar, ortak hedefler ve çıkarlar olduğunu belirterek, "İki ülkedeki iki halkın özlemlerine hizmet etmek için geçmiş yılların tüm olumsuzluklarına rağmen, bu amaç ve çıkarlara ulaşmak için iki ülke tarafından Rus ve İranlı dostların yardım ve desteğiyle birlikte çalışma fırsatı var. Bu sadece dilekle veya sözle yapılamaz, net ve pratik bir yaklaşım gerekir" dedi.

Suriyeli bakan, "Bizim için asıl amacın Suriye topraklarındaki her ne şekilde olursa olsun yasadışı askeri varlığı sona erdirmek olduğu herkes tarafından anlaşılmıştır. Buna tabii ki Türk kuvvetleri de dahildir ve bu konuda ilerleme kaydedilmeden gerçek bir sonuca ulaşamayacağız. Her durumda geri çekilme konusunda çalışmaya, talepte bulunmaya ve ısrar etmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Şam'dan yapılan açıklamada, "Ortak işbirliği ve koordinasyon, güvenlik endişelerini ele almanın, sınırları kontrol etmenin ve Suriye ile Türkiye arasındaki sınır bölgelerinde sürdürülebilir güvenlik ve istikrarı sağlamanın yoludur" denildi.

Ayrıca, Suriyeli mültecilerin Türkiye'den anavatanlarına geri gönderilmeleri için işbirliği konusunda Suriye tarafının üzerine düşen tedbirleri almaya hazır olduğu kaydedildi.

Erkan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erkan
YORUMLAR 22
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  agzim var diye hala konusuyor irkci fasist sen kendi halkini insan yerine koy bakalim
  Cevapla
 • KARA KAPLAN 4 ay önce Şikayet Et
  az kaldı Suriye'yi bitireceğim kökünüzü da kazacağız
  Cevapla
 • Selim 4 ay önce Şikayet Et
  Yürü be kim tutar seni ? Devletin indiremediği Esat rejimini mi bitireceksin ? Başlarda hani ABD’yle birlikte hareket ettiler Suriye’de savaş daha yeni başladığında. Güya Emevi camiinde cuma namazı kılacaklardı. Anca hamaset yapın siz.
  Cevapla
 • Yılmaz 4 ay önce Şikayet Et
  ne milletten olursa olsunlar sınırları terörist egemenliği altında olur Türk askeri orada olmaz ise
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Sen önce içindeki abd ve işbirlikçi siyonistleri çıkar.
  Cevapla
 • Ali 4 ay önce Şikayet Et
  Suriye Resmî olarak Araptır fakat öyle değildir Faristır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Selçuk Bayraktar'dan TEKNOFEST İzmir hakkında kapanış mesajı
Aboubakar şovunu yaptı! Beşiktaş kendine geldi