Kazakistan’da elektrikli skuter kullananlara ehliyet şartı

Kazakistan'da bundan sonra elektrikli skuter ile yolun sağ şeridini kullananlardan ehliyet sorulacak.

Kazakistan’da elektrikli skuter kullananlara ehliyet şartı
Kazakistan’da elektrikli skuter kullananlara ehliyet şartı
GİRİŞ 11.05.2023 22:06 GÜNCELLEME 11.05.2023 22:06
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Kazakistan Meclisi, ülkenin trafik düzenlemesine ilişkin yasada yapılan bazı değişiklikleri onayladı.

Buna göre, elektrikli skuter bir araç olarak sayılacak. Söz konusu araçlarla vatandaşlar kaldırım ve yol kenarlarında saatte 6 kilometre hızı aşmayacak şekilde ilerleyebilecek.

Ayrıca elektrikli skuter ile ana yolun sağ şeridi de kullanılabilecek. Ancak bu hak sadece 18 yaşını doldurmuş ve ehliyeti olanlara verilecek.

Kazakistan İçişleri Bakanı Marat Ahmetcanov, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yılbaşından beri ülkede elektrikli skuterlerin karıştığı 44 trafik kazasının meydana geldiğini söyledi.

Geçen yıl böyle bir trafik kazası sonucu bir kişinin hayatını kaybettiğini kaydeden Ahmetcanov, "Günümüzde ne yazık ki mopet ve skuter sürücülerinin karıştığı kaza vakaları daha sık hale geldi ve bu nedenle yasal düzenleme zamanı geldi." dedi.

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • Türk 9 ay önce Şikayet Et
    En güzeli
    Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP'nin fonladığı Halk TV, DEM'e toz kondurmuyor
Emekli ikramiyesi Adalet Komisyonu'nda kabul edildi