Seçimin ikinci turu yabancı basında: Kılıçdaroğlu'yla anlaştı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için CNN, "Erdoğan kazanmaya hazır" dedi. İngiliz MEE, muhalefetteki bazı istifaları yazdı. Yunan Kathimerini ise, Ankara-Atina ilişkilerinin seçimlerden sonrası ne yönde ilerleyeceğini analiz etti.

Seçimin ikinci turu yabancı basında: Kılıçdaroğlu'yla anlaştı
Seçimin ikinci turu yabancı basında: Kılıçdaroğlu'yla anlaştı
GİRİŞ 25.05.2023 08:27 GÜNCELLEME 25.05.2023 08:29
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

13. Cumhurbaşkanı'nın kim olacağını belirleyecek seçim, ilk turda nefes nefese bir yarışa sahne oldu. 28 Mayıs'ta bir kez daha sandık başına gidecek Türkiye'yi yakından takip eden uluslararası basın, gelişmeleri anbean kendi kamuoylarıyla paylaşıyor.

"GELECEK PARTİSİ'NDEN İSTİFALAR GELDİ"

İngiltere merkezli Middle East Eye (MEE) ise, bu durumun muhalefette çatlağa neden olduğunu yazdı. MEE, "Kılıçdaroğlu'nun mülteci karşıtı politikasına karşı muhalefette çatlaklar ortaya çıkıyor" başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. Haberde, "Çok sayıda üst düzey yetkili, muhalefetin şiddetli mülteci karşıtı söylemini gerekçe göstererek Gelecek partisinden istifa etti" ifadesine yer verildi.

"TÜRKİYE'DEKİ SEÇİMLER NEDEN ÖNEMLİ?"

"Türkiye seçimleri neden önemli?" sorusunu soran ABD'nin önde gelen gazetelerinden Washington Post, Türkiye'nin stratejik önemine vurgu yaptı ve şu değerlendirmede bulundu: "Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan ve Karadeniz'e erişimi kontrol eden Türkiye, stratejik bir konuma sahip. ABD'den sonra NATO'nun en büyük ikinci ordusuna sahip."

YUNAN GAZETESİNDEN TUHAF BAŞLIK

Seçimi yakından izleyen Yunan Kathimerini gazetesi, ilginç bir başlıkla okurlarının karşısına çıktı. "Bazen köpekler hem havlar hem de ısırır" başlığını atan Yunan gazete, "Yunanistan-Türkiye ilişkilerindeki sakin ara dönemin sonsuza kadar sürmeyeceğini başından beri biliyorduk. Yunanistan ve Türkiye'de seçimler tamamlandıktan sonra sona erecek dikkatli ama geçici bir anlaşmaydı. Şimdi Ankara'nın yavaş yavaş saldırgan söylemlere döndüğünü görüyoruz" dedi. Seçim sonrası Ankara - Atina ilişkilerindeki olumlu gidişatın devam edebileceğini belirten Kathimerini, olumsuz senaryoya da hazırlıklı olunması gerektiğini yazdı.

"ERDOĞAN KAZANMAYA İLERLİYOR"

ABD'li CNN International haberinde, "Türkiye'deki yıkıcı depremin ardından bu, Erdoğan'ın son seçimi olabilirdi. Bunun yerine, kazanmaya hazır" yorumuna yer verdi.

"SEÇİMLER AFRİKA'DA YAKINDAN İZLENİYOR"

İngiliz BBC, "Afrika'da Türkiye'nin seçimi neden yakından takip ediliyor?" başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. Haberde, "Türkiye'nin Afrika'daki etkisi son 20 yılda muazzam bir şekilde arttı ve Pazar günkü cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerini kim kazanırsa kazansın, ilişkiyi bir sonraki adımda nereye götüreceğini düşünmek zorunda kalacak" ifadelerine yer verdi.

"ERDOĞAN FAVORİ"

Ukrayna merkezli Kyiv Post, "Türkiye, görevdeki Erdoğan'ın açık favori olduğu tarihi ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanıyor" dedi.

"ÖZDAĞ VE KILIÇDAROĞLU ANLAŞTI"

"Aşırı milliyetçi lider (Ümit Özdağ), Kemal Kılıçdaroğlu'nu Türkiye cumhurbaşkanlığı için destekliyor" başlığı ile çıkan The Guardian, "Zafer Partisi lideri, kendisinin ve Kılıçdaroğlu'nun mültecileri sınır dışı etme ve Kürt belediye başkanlarını görevlerine iade etmeme konusunda anlaşma imzaladıklarını söyledi" dedi.

Alman ZDF ise, "Göçmen karşıtı parti (Zafer Partisi) Kılıçdaroğlu'nu destekliyor" başlığını attı.

Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 32
 • CCC 6 gün önce Şikayet Et
  Ey millet keferenin ne övmesine ne yermesine kulak verip rehavete kapılmayın.
  Cevapla
 • Kutahyali 6 gün önce Şikayet Et
  ABD Turkiyede kukla arıyor
  Cevapla
 • Misafir 6 gün önce Şikayet Et
  zaten öyle bir kaygısı yok koltuğa bir defa oturayım bana yeter diyor
  Cevapla
 • Recep Kızılırmak 6 gün önce Şikayet Et
  Kılıçdaroğlu bu kadar farklı görüşte olan parti ve kurumlara o kadar zıt sözler verdi, Allah göstermesin kazanırsa bu işin içerisinden nasıl çıkar acaba...?
  Cevapla
 • Vatandaş 6 gün önce Şikayet Et
  Söz verdi çünkü şunun farkında, bu seçimi kazanamazsa koltuğundan da olacak. Şuan ona çanak tutanlar kaybetmesi halinde celladı olacaklar. En başta Meral ve de İmamoğlu.
  Cevapla
 • Türk 6 gün önce Şikayet Et
  Allah bu 7 li masaya fırsat vermesin.. Bütün düşman okları bunların tarafından geliyo..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Merdan Yanardağ'dan CHP seçmenine çok ağır sözler! Seçim hezimetini Akşener'e yıktı!
Erdoğan'dan yönetim sisteminde iyileştirme açıklaması: Adımlar atacağız