Putin, Aliyev ve Paşinyan'la Moskova'da görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan-Ermenistan ihtilafını görüşmek üzere Moskova'da bir araya geldi.

Putin, Aliyev ve Paşinyan'la Moskova'da görüştü
Putin, Aliyev ve Paşinyan'la Moskova'da görüştü
GİRİŞ 26.05.2023 08:11 GÜNCELLEME 26.05.2023 08:11
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin Sarayı'nda önce Aliyev ve Paşinyan ile ayrı ayrı ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Bu toplantıların ardından üç liderin bir araya geldiği toplantının başında Putin konuşma yaptı.

Putin, toplantı davetine icabet edildiği için minnettar olduğunu belirterek, "Bunun uzun süredir konuştuğumuz bazı konuların pratikte çözümü için iyi bir prolog olmasını umuyorum" dedi.

Bu formatta yapılan toplantıda pek çok kazanımlar elde ettiklerine dikkati çeken Putin, 2020'de çatışmaların sona erdiğini, ekonomik ve ulaşım bağlantılarının açılması, sınırların belirlenmesi ile ilgili çalışmaların başladığını hatırlattı.

"HALA ÇÖZÜLEMEYEN SORUNLAR VAR"

Putin, "Bazı zorluk ve sorunlara rağmen genel olarak durum çözüme doğru gidiyor. Bunlardan bir tanesi ulaşım bağlantılarına yönelik çalışmalar. Hala çözülemeyen sorunlar var, ancak bence bunlar sadece teknik nitelik taşıyor" diye konuştu.

Terminoloji konusundaki anlaşmazlıkları da işaret eden Putin terimlerin gerçekleri ve olayları doğru şekilde anlatması gerektiğini dile getirdi.

Putin, "Ancak Ermenistan Başbakanı ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı olarak üçümüzün de görüşüne göre, bunlar aşılabilir engeller, genel olarak bu sorunlar yok, bunlar tamamen teknik meseleler" ifadesini kullandı.

HAFTAYA GÖÜRÜŞME ANLAŞMASI

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan Başbakan Yardımcılarının bir hafta sonra bu konuları görüşmek ve çözmek üzere bir araya gelmesini öneren Putin, bu toplantının gelecek hafta yapılması hususunda Aliyev ve Paşinyan'ın da onayını aldı.

Putin, "Bu, henüz çözülmemiş sorunların çözüleceğine dair umut veren iyi bir anlaşma" değerlendirmesinde bulundu. Rusya’nın başkentindeki üçlü toplantı toplam 20 dakika sürdü.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 6
 • Adam 5 gün önce Şikayet Et
  Merak ediyorum bu oyunlar ne zaman bitecek diye .
  Cevapla
 • Misafir 5 gün önce Şikayet Et
  Topraklarımızı teslim edip, ÇEKİLİN..
  Cevapla
 • Misafir 5 gün önce Şikayet Et
  ermenistan uzlaşmaya pek yanaşmıyor gibi
  Cevapla
 • Sadi 5 gün önce Şikayet Et
  Bu toplantilarin amacina ulasmasi icin masada turkiyenin de olmaii lazim
  Cevapla
 • Hak 5 gün önce Şikayet Et
  Ayının adaleti ne kadar olabilüü
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Petrol ve doğal gaz için kritik ortaklık! TPAO sinyali verdi
Türkiye büyük pay kapmak için Çin seferine çıkıyor