Türkiye'nın taleplerinden biriydi: İsveç'te terör yasası yürürlüğe girdi

İsveç'te terörle mücadeleye ilişkin yeni ceza yasası bugün yürürlüğe girdi. Yasada, terör faaliyetlerine katılan ve terör örgütleriyle işbirliği yapan kişilere 4 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Türkiye'nın taleplerinden biriydi: İsveç'te terör yasası yürürlüğe girdi
Türkiye'nın taleplerinden biriydi: İsveç'te terör yasası yürürlüğe girdi
GİRİŞ 01.06.2023 11:33 GÜNCELLEME 01.06.2023 12:02
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

İsveç parlamentosunda 3 Mayıs'ta onaylanan anayasa değişikliği kapsamında terörle mücadeleye ilişkin yeni ceza yasası bugün yürürlüğe girdi.

Yasa, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini onaylamak için başlıca taleplerinden biriydi.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, parlamentoda onaylandıktan sonra Dagens Nyheter gazetesine konuşmuş ve yasanın, 1 Haziran'da yürürlüğe gireceğini açıklamıştı. Billström, yeni ceza yasası ile Türkiye'nin çekincelerinin karşılanacağını belirtmişti.

"Topraklarımız üs olarak kullanılıyor"

Terör örgütü PKK/YPG'nin İsveç'teki faaliyetlerine değinen Billström, "PKK'nın topraklarımızdaki faaliyetleri çok geniş. Türkiye'ye yönelik terör faaliyetlerini finanse etmek için kapsamlı çalışmalar yürütülüyor. Ayrıca uyuşturucu satışı ve İsveç toplumuna zarar veren çeşitli yollarla para toplamak için topraklarımızı üs olarak kullanıyor. Başka bir ülkede terör için kullanmaları, bizim bu faaliyetleri daha az ciddiye almamızı gerektirmez." ifadelerini kullanmıştı.

Yeni ceza yasası

Ülkede terör örgütlerine üyeliğin suç kapsamına alınması hedeflenen yasada, terör faaliyetlerine katılan ve terör örgütleriyle işbirliği yapan kişilere 4 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Yasaya göre, terör örgütünü destekleme, güçlendirme veya teşvik etme kastı taşıyan faaliyetlere katılan kişiler, en fazla 4 yıl hapis cezasına çarptırılabilecek.

Ağırlaştırıcı nedenler var ise bu suçların cezası en az 2, en fazla 8 yıl hapis olacak.

Terör örgütü için silah, cephanelik, yanıcı ve patlayıcı madde, ulaşım desteği, örgüte arazi ve mülk kiralama gibi suçlara karışanlara 4 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Bu suçlarda ağırlaştırıcı nedenler varsa 1,5 yıl ila 7 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Yasa, yetkililere, terör örgütlerini finanse eden ya da başka yollarla destekleyen kişileri gözaltına alma ve yargılama konusunda çok daha geniş yetkiler veriyor.

KAYNAK: AA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 10
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Boş işler bunlar onlar pkk pyd yi terör örgütü olarak görmüyor ki, celladına aşık olmuşlar,eski başbakanlari Olef palme yi öldüren pkk, tüm finansal,siyasi faaliyetirini, uyuşturucu trafiğini yönettiği ülke İsveç tir kesinlikle NATO üyeliği onaylanmamalıdır
  Cevapla
 • Morelli 6 ay önce Şikayet Et
  Inanmayin gosteris turkiyenin istedigi hainleri iade etmedikce kapi kapali istedikleri kadar yalvarsinlar bay bay kemale gonul koyan isvec husrana ugradi
  Cevapla
 • MiSaFiR 6 ay önce Şikayet Et
  Süreyi uzatabileceğimiz kadar uzatalım. Son saniyeye kadar uzatalım. 10 sene-20 sene gittiği yere kadar. Salağa yatalım. Duymamazlığa gelelim. Umursamayalım. BIYIK ALTINDA GÜLELİM. Zaten HER ZAMAN ekonomimize saldırılıyor; istediklerini yapsak da buna devam edecekler. Bu süre zarfında da, hızlı bir şekilde kendi Milli Muharip Uçağımızı ve Savunma Sistemlerimizi geliştirmeye devam ederiz.
  Cevapla
 • yaz 6 ay önce Şikayet Et
  chp kazansaydı o yasayı çıkarmayacaklardı anlaşılan seçimden sonraya bıraktıklarına göre
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Uygulamayacaklar....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş Genel Kurulu’nda Gazze müdahalesi: Islıkladılar, mikrofon kapattılar, susturdular
Ayçin Kantoğlu'ndan çarpıcı sözler: Kariyerimin bir anlamı kalmadı artık