Mülteci olarak gittiği Almanya'da belediye başkanı oldu

Almanya'nın Baden Württemberg Eyaleti'nde Karlsruhe'ye bağlı Ostelsheim kasabasında nisan ayında yapılan belediye başkanlığı seçimini kazanan Suriye kökenli Ryyan Alshebl, bugün görevine başladı.

GİRİŞ 01.06.2023 15:37 GÜNCELLEME 02.06.2023 00:43
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

Suriye'deki iç savaştan kaçarak 2015 yılında Almanya'ya sığınan 29 yaşındaki Ryyan Alshebl, 8 yıldır yaşadığı 2 bin 700 nüfuslu muhafazakar Alman kasabasında belediye başkanı seçildiğinde gerek yerli gerek yabancı çok sayıda medya kuruluşunun ilgi odağı haline gelmişti.

Almanya'ya sığınmacı olarak gelip yerleştikten sonra kısa sürede iyi derecede Almanca öğrenen Ryyan Alshebl, Suriye'de aldığı bankacılık eğitimini Almanya'da da sürdürdü.

2022'de ise Alman vatandaşlığına geçti. Almanya'da finans sektöründe çalışmaya başlayan Alshebl, siyasete duyduğu ilgi nedeniyle yaşadığı kasabada belediye başkanı olabilmek için adaylığını açıkladı.

Yeşiller partisi üyesi Alshebl ev ev gezerek kasabanın ana okulu, dijitalleşme gibi sorunlarına çözüm vadiyle oy istedi. Belediye seçimlerine Yeşiller'e üye olmasına rağmen bağımsız aday olarak giren Alshebl, oyların yüzde 55,44'ünü alarak belediye başkanı oldu.

Köklerinin Suriye'de olduğunu ancak kendisini bir Alman olarak gördüğünü ifade eden genç politikacı, savaş nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalmasını ise üzüntü verici bulduğunu belirtiyor.

ALMANYA'YA GELİŞ SÜRECİ

Türkiye üzerinden Yunanistan'a geçerek Avrupa'ya ulaştığını belirten Alshebl, kaçış yolculuğunu ise, "Hava soğuktu ve karanlıkt. Midilli'de tek bir ışık dahi yoktu" sözleriyle anlattı.

Yunanistan'a ulaştıktan sonra sırasıyla Makedonya, Sırbistan ve Hırvatistan'a kısmen toplu taşıma araçlarıyla kısmen de yaya olarak geçen Alshebl, Almanya'ya ise tam 12 günde ulaştığını söyledi.

Belediye başkanı seçildiği kasabanın bağlı olduğu Althengstett'te bir mülteci merkezine yerleştirildiğini aktaran genç politikacı, "Bir yatak, bir çatı ve biraz yiyecekten başka bir şey olmasa da yine de minnettar olduğunuz ve ortak paylaşılan bir barınma yerinde yapabileceğiniz tek bir şey vardır; derhal ayaklarınız üzerinde durmak ve kendi geleceğiniz için çalışmak" dedi.

Uyum ve dil kurslarına giderek Almanca öğrenen Alshebl, Althengstett belediyesinde idari asistan olarak staj yaptı. Ziraat mühendisi babası, lise öğretmeni annesi ve bir erkek kardeşinin Suriye'de yaşadığını kaydeden Alshebl, bir erkek kardeşinin de daha sonra Almanya'ya öğrenci olarak geldiğini belirtti.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 68
 • OKUR 6 ay önce Şikayet Et
  Bunun kökenini araştırın. Bu işte bir iş var.
  Cevapla
 • nireli 6 ay önce Şikayet Et
  biz kendi vatandaşlarımıza belediye başkanlığını çok görür seçildiklerinde bir bahane uydurur görevlerine son verir cezaevine kor KAYYIM atarız işte bundan dolayı avrupa ile aramızda yüzlerce yıl fark var
  Cevapla
 • orhan 6 ay önce Şikayet Et
  çok sürmez bizim bazı bölgelerdede suriyeliler başkan seçilir.
  Cevapla
 • Ülkeci 6 ay önce Şikayet Et
  Para yine konuşmuş, nokta.
  Cevapla
 • Naci 6 ay önce Şikayet Et
  Avrupada aslını inkar eden, aslına küfreden herkes her şey olabilir, her türlü ödüle layık görülebilir,en basit örnek Almanya daki bizim Cem Özdemir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AKINCI TİHA'dan Süpersonik atış! Hedef tam isabet vuruldu!
Erdoğan ve Miçotakis'ten açıklama! 10 Yunan adasıyla ilgili karar