Stoltenberg’in görev süresi 1 yıl daha uzatıldı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in görev süresi 1 yıl daha uzatıldı.

GİRİŞ 04.07.2023 12:36 GÜNCELLEME 04.07.2023 13:58
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

NATO, Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in görev süresinin 1 Ekim 2024’e kadar uzatıldığını duyurdu.

NATO’dan yapılan açıklamada, NATO müttefiklerinin, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in görev süresinin 1 Ekim 2024’e kadar uzatılması konusunda anlaşmaya vardığı belirtildi. Açıklamada, “NATO müttefikleri 4 Temmuz 2023 Salı günü Genel Sekreter Jens Stoltenberg'in görev süresinin 1 Ekim 2024'e kadar bir yıl daha uzatılması konusunda anlaştı. Karar Vilnius Zirvesi'nde NATO devlet ve hükümet başkanları tarafından onaylanacak” denildi.

Stoltenberg görev süresinin uzatılmasına dair “NATO müttefiklerinin Genel Sekreterlik görev süremi uzatma kararı beni onurlandırmıştır. Avrupa ve Kuzey Amerika arasındaki transatlantik bağ, yaklaşık yetmiş beş yıldır özgürlüğümüzü ve güvenliğimizi sağlamıştır ve daha tehlikeli bir dünyada, büyük ittifakımız her zamankinden daha önemlidir” ifadelerini kullandı.

“GÖREV SÜREMİN UZATILMASINI İSTEMEK GİBİ BİR NİYETİM YOK”

Öte yandan Stoltenberg geçen ay yaptığı Almanya ziyareti sırasında başkent Berlin’de Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ile bir araya gelmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında kendisine NATO’daki görevini uzatıp uzatmayacağına dair yöneltilen soruya “Bu konuda söyleyecek yeni bir şeyim yok, görev süremin uzatılmasını istemek gibi bir niyetim de yok. Tek planım Genel Sekreter olarak görevime odaklanmak ve bu sonbaharda görev sürem bitene kadar burada işimi yapmak ve gerçekten başka bir planım yok” şeklinde yanıt vermişti.

Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 8
 • cemal 1 yıl önce Şikayet Et
  Amerikayı memnun edebilmiş demektir bu
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Küfür tek millettir bunlara asla güvenilmez
  Cevapla
 • Mikail 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu adamı ilk NATO genel sekreteri yapacakları zaman reis karşı çıkmıştı, o zaman nasıl anlaştıysa Türkiye aleyhinde hiçbir zaman demeci yok belki istifası reisin elindedir, geçmiş gazeteleri kurcalarsanız görürsünüz
  Cevapla
 • Barbaroslar geliyor 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu adam gene iyi türk dostu
  Cevapla
 • Cevdet 1 yıl önce Şikayet Et
  Geçen bir demecinde söylemişti İsveç nato ya ya girecek ya girecek diye bu İsveç in Finlandiya’nın ne özelliği varki bu kadar taviz veriliyor bu vikinklere herifler Rusya’yı dört koldan sarmak istiyor belliki Putin erken uyandıda türkiyeyide arkasına alınca natoya boyun eğmiyor eee o zaman bizi Şangay paktına alsında bizde yolumuza bakalım ya
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye tarihinin en büyük yangını olarak kayıtlara geçti! Kara toprak yeniden yeşerdi...
Skandallar bitmiyor! Canlı yayında 'Sokak savaşı' tehdidi